Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Parlament nie je slúžka vlády, má kontrolovať jej kšefty, tvrdí Frešo

Predseda Národnej rady SR (NR SR) Pavol Paška otvoril vo štvrtok 13. februára 2014 v Bratislave mimoriadnu schôdzu parlamentu. Rokovanie iniciovali opoziční poslanci s cieľom vysloviť nedôveru premiérovi Robertovi Ficovi pre kauzu predaja emisných kvót z roku 2008 a neochotu poslancov vládneho Smeru-SD o tejto problematike na pôde parlamentu diskutovať. Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (vľavo prvý rad), predseda NR SR Pavol Paška (vľavo druhý rad) a poslanec NR SR a spravodajca Pavol Frešo (v popredí). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Šéf SDKÚ-DS žiada predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), aby zariadil účasť vlády na odvolávaní Fica.

Bratislava 13. februára (TASR) - Ak dnes členovia vlády SR odídu z rokovania o návrhu na odvolanie premiéra Roberta Fica (Smer-SD), bude to ďalší dôkaz o tom, že parlament stráca kontrolu nad kabinetom. Tvrdí to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, podľa ktorého Ficova vláda svojím správaním k NR SR pošliapava demokratické pravidlá. Pripomenul, že Slovensko je parlamentná demokracia a vláda je podriadená zákonodarnému zboru.

"Parlament nie je slúžka vlády. Sme tu na to, aby sme kontrolovali vaše kšefty," odkázal členom vlády Frešo v úvode mimoriadnej schôdze parlamentu. Zdôraznil, že "zdrhnúť" z odvolávania si nedovolila žiadna iná vláda. "Ani vláda Vladimíra Mečiara, ani Ivety Radičovej, ktorá tu celý čas sedela a ani vlády Mikuláša Dzurindu. Je to pošliapavanie demokratických pravidiel," zdôraznil Frešo.



Šéf SDKÚ-DS žiada predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD), aby zariadil účasť vlády na odvolávaní Fica, prípadne, aby prerušil rokovanie schôdze po odchode členov kabinetu dovtedy, kým nebudú mať čas venovať sa "okradnutým ľuďom". Premiéra dnes okrem iného čaká stretnutie s českým partnerom Bohuslavom Sobotkom či prvé zasadnutie Ústrednej volebnej komisie pre prezidentské voľby. Fico potvrdil, že on z rokovania odíde, ale členovia vlády na rokovaní zotrvajú.

Frešo pripomenul, že v roku 2008 pri emisnom obchode prišli ľudia o približne 50 miliónov eur a premiér Fico dodnes nevysvetlil, ako obchod prebehol a kto na ňom zarobil. Podľa Freša je emisná kauza "jedna z najdrzejších zlodejín", ktorú Fico mohol zastaviť, no neurobil to. Vyplýva to podľa neho z policajného protokolu, v ktorom exministri Ján Chrbet či Viliam Turský potvrdili, že nedostali pokyny od premiéra zastaviť obchod, hoci mali možnosť ho zrušiť.

"Boli momenty, kedy ste mohli zasiahnuť. Minister Chrbet navrhol, aby vláda rozhodla o ukončení tejto zmluvy, o vrátení predaných emisií a vrátení peňazí na Slovensko tak, aby sa mohli predať transparentne. Toto ste odmietli, osobne ste prevzali zodpovednosť za to, aby kšeft bežal ďalej. Ministra ste odvolali," pripomenul Frešo.



Menej známe, ale veľmi podstatné je podľa neho to, že aj ďalší vtedajší minister Viliam Turský potvrdil, že od Fica nedostal pokyny, aby zmluvu vypovedali. "V čase, keď už bolo známe, že emisie sa dajú predať za dvojnásobok, tak vy ste nezatlačili na ministrov, aby obchod zrušili," obrátil sa na Fica. Emisná kauza podľa neho nie je kauza SNS, ministerstvo životného prostredia viedli aj dvaja ministri za Smer-SD Dušan Čaplovič a Jozef Medveď. Ani tí obchod nezrušili. "Pán premiér, toto je vaša politická zodpovednosť," vyhlásil Frešo.