Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 12. máj 2024Meniny má Pankrác
< sekcia Slovensko

Partnerstvo zo strany vlády bolo deklarované, nie účinné, tvrdí ZMOS

Na snímke zľava 1. podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Radomír Brtáň, podpredseda ZMOS Michal Sýkora, predseda ZMOS Branislav Tréger, podpredseda ZMOS Štefan Gregor a ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák počas 33. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Senci v stredu 7. septembra 2022. Foto: TASR - Lukáš Griňaj

Absenciu súčinnosti a snahy vlády o akceptovanie argumentov samospráv dokumentovala napríklad novela stavebného zákona, ku ktorému dal ZMOS približne 170 pripomienok.

Senec 7. septembra (TASR) - Partnerstvo zo strany vlády bolo deklarované, no nebolo účinné. Na 33. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na to upozornil predseda samosprávneho orgánu Branislav Tréger. Vo svojom príhovore poukázal na aktuálne akútne problémy samospráv, ktoré vyplývajú z prístupu štátu k nim.

Upozornil, že piliere, na ktorých má stáť fungovanie samospráv – stabilita, predvídateľnosť a partnerstvo - neboli a nemohli byť z tohto dôvodu naplnené. "O stabilite nemôže byť ani reči – samosprávu sme v predchádzajúcom období museli práveže brániť pred vplyvmi, ktoré majú devastačný účinok na všetkých nás," skonštatoval.

Rovnako nemožno hovoriť vzhľadom na problémy, ktoré vznikli, a spôsob prístupu štátu k nim o predvídateľnosti. "My totiž nevieme predvídať nielen to, čo sa stane o rok, o mesiac, ale už ani o týždeň," upozornil Tréger. S tým súvisí aj realita v prípade partnerstva s vládou. "To partnerstvo bolo síce deklarované, no nie je účinné," povedal predseda ZMOS-u, pritvrdzujúc ďalšími slovami opisujúcimi komunikáciu a prijímanie opatrení. "Argumenty neraz zatienili pocity, rokovania sa vzďaľovali snahe o prijateľný kompromis," upozornil. Uistil, že samosprávy vnímajú zložitosť ich problémov, najmä však ich neriešenie.

Absenciu súčinnosti a snahy vlády o akceptovanie argumentov samospráv dokumentoval napríklad na novele stavebného zákona, ku ktorému dal ZMOS približne 170 pripomienok. Tréger upozornil, že v schválenej verzii viaceré veci nebudú fungovať. "Nebudeme mať inú možnosť, budeme sa k tomu musieť opäť vrátiť a opraviť veci,“ upozornil. Pripomenul, že nárast kompetencií i výdavkov pre obce bez dostatočných kompenzácií už teraz generuje výrazné obmedzovanie služieb v oblasti kultúry, športu, ale aj sociálnych služieb či bezpečnosti.

"Mestá a obce musia predložiť vždy svojim občanom účet, bolo by dobré, ak by aj štát mal voči občanom takúto povinnosť," zvýraznil Tréger. Avizoval, že predsedovi vlády SR, ktorý sa má v stredu popoludní na sneme takisto zúčastniť, bude artikulovať výzvu na rešpektovanie a zohľadnenie argumentov samospráv, ktoré budú viesť k spoločnému hľadaniu riešení. "Ak to nezvládneme, prehráme všetci," deklaroval predseda ZMOS-u.

Snem ZMOS-u je posledným pred októbrovými komunálnymi voľbami. Témou rokovania bude vyhodnotenie plnenia priorít, programové konferencie venované otázkam sociálnych a zdravotníckych služieb, eurofondom, odpadovému hospodárstvu, životnému prostrediu a ekonomike. Zadefinujú sa aj programové priority na nadchádzajúce obdobie. ZMOS tiež ocení mestá a obce za inovatívny prístup, udržateľný rozvoj i starostlivosť o komunity. Vo štvrtok (8. 9.) o 11.30 h plánujú starostovia a primátori vystúpiť na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády (ÚV) SR. Opätovne chcú na ňom poukázať na ad hoc rozhodnutia štátu, ktoré negatívne ovplyvňujú či ohrozujú existenciu samospráv.