Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

PELLEGRINI: Zmena ústavy je prvý krok k posilneniu bezpečnosti štátu

Ústava Slovenskej republiky Foto: TASR/Michal Svítok

Teraz.sk prináša reakcie politikov na zmenu Ústavy Slovenskej republiky.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Zmena Ústavy SR je prvý krok k posilneniu bezpečnosti Slovenska. Myslí si to predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Odmieta názory, že vládny protiteroristický balík siaha na slobody občanov SR.

"Prijatie novely ústavy je prvý krok k tomu, aby sme posilnili legislatívu, ktorá má prispieť k väčšej bezpečnosti štátu, ako aj posilniť nástroje bezpečnostným zložkám v prípade, že by bolo Slovensko ohrozené nejakým teroristickým útokom alebo by bolo podozrenie, že sa teroristický útok chystá," povedal po schválení novely Pellegrini.

Na snímke predseda NR SR Peter Pellegrini.
Foto: TASR/Martin Baumann
Ocenil, že zmeny podporilo niekoľko poslancov opozície, najmä z Mosta-Híd. Podľa Pellegriniho uprednostnili záujmy Slovenska pred svojimi vlastnými.

Šéfovi parlamentu sa nepozdávajú opozičné vyjadrenia, že protiteroristický balíček pripraví občanov SR o slobody. "Opozícia straší. Nie je tam nič, čo by išlo proti slobodám našich občanov. Nikdy sme neprekročili hranicu, kde na jednej strane je právo na slobodu a na druhej právo na bezpečnosť tohto štátu," vyhlásil Pellegrini.



Pripomenul, že v novele ústavy neprešiel návrh KDH na automatický zánik funkcie sudcu po dosiahnutí určitého veku. Ide o opatrenie, ktoré žiadal aj prezident SR Andrej Kiska. Pellegrini povedal, že by to malo byť súčasťou komplexnejšej novely ústavy. Mohla by podľa neho prísť v prvom roku novej vlády.

Dnes schválená novela ústavy predlžuje lehotu na zadržanie osôb pri trestných činoch terorizmu na dvojnásobok. V súčasnosti platí, že osobu možno zadržať maximálne na 48 hodín, pri trestných činoch terorizmu to po novom bude až na 96 hodín. Za túto zmenu hlasovali poslanci Smeru-SD, opozičného Mosta-Híd a Miroslav Kadúc so Štefanom Kuffom (obaja nezaradení). Zvyšok opozície sa buď zdržal, alebo bol proti. Novela ústavy prešla vďaka 95 hlasom. Zmena je súčasťou tzv. protiteroristického balíčka vlády.


Kabinet Roberta Fica (Smer-SD) prišiel s protiteroristickým balíčkom po útokoch v Paríži. Okrem zmeny ústavy obsahuje aj novelu Trestného zákona zastrešujúcu úpravy aj ďalších zákonov. O nich by sa malo rozhodnúť dnes po 17. hodine. Keďže ide o obyčajné zákony, Smer-SD si zmeny dokáže schváliť sám.

R. PROCHÁZKA: #Sieť nebude Smeru robiť komparz pri budovaní policajného štátu


Poslanci NR SR z mimoparlamentnej #Siete nepodporili a ani nepodporia vládny protiteroristický balíček. Obsahuje totiž opatrenia, ktoré neprimeraným spôsobom zasahujú do slobody, súkromia a pohodlia občanov SR. Myslí si to predseda #Siete Radoslav Procházka, podľa ktorého viacero opatrení môže viesť k vybudovaniu policajného štátu, čo #Sieť odmieta.
Na snímke Radoslav Procházka.
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Zdôraznil, že slovenskí občania migračnú krízu nespôsobili, tak pre ňu nemajú prichádzať o svoje práva. "Občania SR nie sú zodpovední za migračnú krízu a ich sloboda, súkromie a pohodlie nesmú byť obeťou predvolebnej paniky," vyhlásil Procházka na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente.

Poukázal na viaceré opatrenia, s ktorými má #Sieť problém. "V celom balíčku je viacero opatrení, ktoré do slobody, súkromia a pohodlia ľudí zasahujú neprimerane. Preto sme vzniesli konkrétne výhrady napríklad voči vypínaniu nepohodlných webov, voči neobmedzenej možnosti prehliadať ľuďom kabelky a snoriť im v mobiloch či voči časovo neobmedzenému posilňovaniu policajnej povahy štátu," povedal.

#Sieť balík s takýmito opatreniami nepodporí. "V štáte, v ktorom sa nepodarilo odsúdiť ani tých, ktorých našli na mieste s kufríkom plným bankoviek, v štáte, v ktorom sa 25 rokov nepodarilo zatočiť s korupciou na najvyšších poschodiach zdravotníckeho biznisu, v štáte, ktorý zlyháva v ochrane ľudí a na bežiacom páse produkuje tzv. procesné chyby, je časovo a vecné neobmedzenie posilňovanie jeho moci nad ľuďmi vykročením na cestu k policajnému štátu," zdôraznil Procházka.

#Sieť podľa jeho slov nebude pri budovaní policajného štátu robiť vládnej strane Smer-SD komparz. "Na to si tu vždy našiel iných partnerov," poznamenal. V reakcii na to, že poslanci Mosta-Híd podporili zmenu Ústavy SR z protiteroristického balíčka, uviedol, že Smer-SD ich použil na vlastné účely. "Dúfali sme, že bude vláda hľadať dohodu, namiesto toho pre svoje vlastné účely použila jednu z menších strán starej pravice," poznamenal.

Potvrdzuje to podľa neho, že na nastolenie rovnováhy proti Smeru-SD treba jednu pevnú jednotnú stranu. "Stranu, ktorá bude schopná dopriať silné zastúpenie aj voličom moderného Slovenska," uzavrel Procházka.