Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Pellegrini: Hlas-SD zákon o televízii sleduje a čaká na pripomienky

Na archívnej snímke Peter Pellegrini (Hlas-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Legislatíva sa podľa jeho slov nebude prijímať v skrátenom konaní, ale štandardnou parlamentnou cestou.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Berlín/Bratislava 15. marca (TASR) - Strana Hlas-SD je pripravená podporiť navrhovaný zákon o Slovenskej televízii a rozhlase, ak bude spĺňať potrebné atribúty, medzi ktoré patrí zlepšenie hospodárenia a štruktúry vysielaného programu. Počas návštevy Berlína to vo štvrtok uviedol predseda NR SR a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Strana Hlas-SD podľa neho navrhovaný zákon sleduje, skúma a čaká na pripomienky k nemu, pričom jej predsedníctvo ani klub o samotnom texte ešte nehovorili. Legislatíva sa podľa jeho slov nebude prijímať v skrátenom konaní, ale štandardnou parlamentnou cestou.

"Pokiaľ bude ten zákon ako taký spĺňať hlavne tieto atribúty, aby sa zlepšila ekonomika samotnej slovenskej televízie, aby sa zlepšila jej popularita u divákov, aby sa zlepšila štruktúra vysielaného programu, tak samozrejme my sme pripravení takéto návrhy zákona podporiť," vyhlásil Pellegrini v reakcii na novinársku otázku na tlačovej besede po rokovaniach v Berlíne.

Návrh nového zákona o slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry podľa Pellegriniho predmetom rokovaní s predsedníčkou nemeckého Spolkového snemu Bärbel Basovou nebol, pretože podľa neho ide o čisto vnútroštátnu záležitosť SR.

Zamestnancom RTVS, ktorí majú z navrhovaných zmien obavy a žiadajú jej zachovanie, Pellegrini odkázal, že "nikto nejde RTVS ani rušiť ani nič s ňou robiť, práve naopak". Zároveň ich vyzval, aby sa nenechali zatiahnuť do vnútropolitických bojov a aby počkali na konečné znenie právnej normy, ktoré prejde parlamentom.

Podľa Pellegriniho musí RTVS prejsť kvalitatívnou zmenou, aby nebola "podvyživená" a aby sa mohlo posilniť jej postavenie v porovnaní s verejnoprávnymi televíziami v okolitých krajinách, ale aj v porovnaní s tými komerčnými na Slovensku.

Ako ďalej zdôraznil, nový zákon by mal okrem iného televízii "rozviazať ruky, aby si mohla odkrojiť viacej z reklamného koláča a mať tak svoje dodatočné príjmy", ako aj zlepšiť pracovné podmienky jej zamestnancov.

Šéfovi NR SR v kontexte nového návrhu zákona neprekáža, že štát by mal nominovať členov rady, ktorá by mala voliť riaditeľa televízie. Nevidí nič zlé na tom, ak chce mať vláda zodpovednosť za to, ako bude fungovať verejnoprávna televízia, podobne, ako má vplyv na rozhodovanie o fungovaní železníc, nemocníc, diaľničnej spoločnosti či iných inštitúcií.

Ministerstvo kultúry SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska by sa nemala formálne rozdeliť. Okrem iného má vzniknúť programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom, ktorou sa dopĺňa financovanie. Navrhovaný zákon okrem iných kritizovala prezidentka SR Zuzana Čaputová, podľa ktorej neexistuje žiaden reálny dôvod na zrušenie RTVS okrem jediného, a to je snaha o jej politické ovládnutie.