< sekcia Slovensko

VIDEO: Plavčan na rezorte školstva skončil, Kiskovi doručí demisiu

Na snímke minister školstva vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan. Foto: TASR - Martin Baumann
Jaroslav Paška Foto: TASR - Michal Svítok

Plavčan formálne ukončí výkon svojej funkcie až po tom, ako jeho demisiu prijme prezident.

Bratislava 17. augusta (Teraz.sk/TASR) - Peter Plavčan (nominant SNS) dnes abdikoval na funkciu ministra školstva. Oznámil to dnes na tlačovej besede. "Po zrelej úvahe abdikujem z postu ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, pretože to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze," povedal Plavčan. Podľa vlastných slov potrebuje chrániť svoju rodinu aj stranu SNS, ktorá ho nominovala do funkcie. Zároveň sa poďakoval za možnosť byť ministrom.



Plavčan doručí svoju demisiu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi v najbližších dňoch. Pre TASR to potvrdilo ministerstvo školstva. Plavčan formálne ukončí výkon svojej funkcie až po tom, ako jeho demisiu prijme prezident.

Na odchod Plavčana vyzval v stredu (16.8.) premiér Robert Fico (Smer-SD). Zdôvodnil to tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti, naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Ten zatiaľ potvrdil, že Plavčan z postu ministra odíde.



Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.



Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.

Títo ministri školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky podali demisiu od roku 1989:



Matúš Kučera (HZDS) - abdikoval
18. júna 1993 - podal prezidentovi SR Michalovi Kováčovi demisiu na funkciu ministra školstva a vedy SR.

Milan Ftáčnik (SDĽ) - abdikoval
18. apríla 2002 - odstúpil z funkcie a podal demisiu do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera, pretože začal pôsobiť v novom politickom subjekte Sociálnodemokratickej alternatíve (SDA).

Martin Fronc (KDH) - abdikoval
7. februára 2006 – podal demisiu do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Abdikácia prišla deň po rozhodnutí KDH odísť z vládnej koalície.

Dušan Čaplovič (Smer-SD) - abdikoval
2. júla 2014 - po vzájomnej dohode s premiérom Robertom Ficom sa rozhodol abdikovať z tejto funkcie. Dôvodom bol dlhodobý mediálny tlak.

Peter Pellegrini (Smer-SD) - abdikoval
25. novembra 2014 - prezident SR Andrej Kiska prijal jeho demisiu na post ministra. Dôvodom bol, že sa stal novým predsedom Národnej rady SR.


Prehľad ministrov školstva SR od roku 1989


Ladislav Kováč (VPN) - od 12.12.1989-6.9.1990
Ján Pišút - od 6.9.1990-24.6.1992
Dušan Slobodník (HZDS) - od 24.6.1992-26.9.1992
Matúš Kučera (HZDS) - od 26.9.1992-22.6.1993
Roman Kováč (HZDS) - od 22.6.1993-10.11.1993
Jaroslav Paška (SNS) - od 10.11.1993-15.3.1994

Ľubomír Harach (DEÚS) - od 15.3.1994-13.12.1994
Eva Slavkovská (SNS) - od 13.12.1994-30.10.1998
Milan Ftáčnik (SDĽ) - od 30.10.1998-18.4.2002
Milan Ftáčnik
Foto: TASR/Michal Svítok

Peter Ponický (SDĽ) - od 18.4.2002-15.10.2002
Martin Fronc (KDH) - od 16.10.2002-8.2.2006
Martin Fronc
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ladislav Szigeti (SMK) - od 8.2.2006-4.7.2006
László Szigeti
Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ján Mikolaj (SNS) - od 4.7.2006-8.7.2010
Ján Mikolaj
Foto: TASR

Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) - od 8.7.2010-4.4.2012
Eugen Jurzyca
Foto: TASR/Jakub Kotian

Dušan Čaplovič (Smer-SD) - od 4.4.2012-3.7.2014
Dušan Čaplovič
Foto: TASR/Pavel Neubauer

Peter Pelegrini (Smer-SD) - od 3.7.2014-25.11.2014
NPeter Pellegrini
Foto: TASR/Monika Himpánová

Juraj Draxler (Smer-SD) - od 25.11.2014-23.3.2016
Juraj Draxler
Foto: TASR - Branislav Bibel

Peter Plavčan (SNS) - od 23.3.2016-17.8.2017

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.