Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Platforma sa nebude volať Silná spoločnosť, tvrdí Prochádzka

Radoslav Prochádzka Foto: TASR

Platforma nebude ani trieštiť pravicu, dodal poslanec Prochádzka.

Bratislava 3. septembra (TASR) - Platforma, ktorú v KDH pripravuje poslanec Radoslav Procházka, sa nebude volať Silná spoločnosť, ako uvádzali niektoré médiá, a nebude prispievať k ďalšiemu triešteniu pravice. Pre TASR to dnes konštatoval Procházka.

"Základnou motiváciou platformy je urobiť dve veci naraz: ponúknuť základné obrysy stredopravého programu do čias, ktoré nás čakajú, ale bez toho, aby som sa podieľal na ďalšej fragmentácii slovenského pravého stredu," zdôraznil poslanec.

Názov platformy zverejní 29. septembra, jej program sa volá "Silná spoločnosť, jednoduchý štát".

Na otázku, ako hodnotí avizovaný nový politický subjekt Daniela Lipšica, reagoval Procházka kriticky. "Ja sa hlásim k potrebe generačnej obmeny slovenskej politiky, ale zároveň cítim potrebu integrácie stredopravej politiky. Oba tie rozmery musia byť splnené súčasne, pričom nová strana Daniela Lipšica spĺňa jeden len čiastočne a na druhý rezignovala úplne," uviedol.

Spoluprácu s Lipšicom v budúcnosti však neodmieta. "Napriek tomu bude pre mňa jeho partia úplne prirodzeným a blízkym partnerom na spoluprácu a ja verím, že tá spolupráca napokon povedie k tomu, že sa slovenský pravý stred nielen generačne a programovo obmení, ale aj vnútorne scelí," dodal Procházka.

Na otázku, či je členom platformy poslanec Jozef Mikloško, Procházka uviedol, že "Jozef Mikloško je jej iniciatívnym sympatizantom, nie jej členom a na jej príprave sa nijako nepodieľa".

Procházka sa na sneme KDH 23. júna pokúsil presadiť zmenu stanov strany, avšak neúspešne. Poslanec navrhoval znížiť počet podpredsedov strany zo šiestich na troch a posilniť váhu regiónov vo vedení KDH. Návrh na zaradenie tohto bodu do programu však prešiel len najtesnejšou nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných delegátov, pričom na následné schválenie potreboval podporu až dvoch tretín delegátov. V definitívnom hlasovaní Procházkov návrh získal len približne tretinovú podporu a schválený nebol.