< sekcia Slovensko

Počas Kvetnej nedele je v kostoloch zbierka pre utečencov z Iraku

Ilustračné foto Foto: TASR

Vyhlásila ju Konferencia biskupov Slovenska (KBS), z výťažku budú podporené projekty na pomoc presídlencom a utečencom. Zbierka sa uskutoční popri všetkých dnešných bohoslužbách.

Bratislava 29. marca (TASR) – Počas dnešnej Kvetnej nedele sa uskutočňuje celoslovenská zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom. Vyhlásila ju Konferencia biskupov Slovenska (KBS), z výťažku budú podporené projekty na pomoc presídlencom a utečencom.

Zbierka sa uskutoční popri všetkých dnešných bohoslužbách. Časť prostriedkov poputuje obyvateľom Iraku a Sýrie, informoval Tomáš Horváth, koordinátor humanitnej pomoci a rozvojovej spolupráce Slovenskej katolíckej charity (SKCH). Biskupi sa situáciou v blízkovýchodnej krajine zaoberali na zasadnutí v Melčiciach 17. marca. „Sme šokovaní brutalitou, ktorej sú vystavení kresťania zo strany radikálnych islamských fundamentalistov,“ uviedla KBS vo svojom vyhlásení .

Horváth priblížil, že podľa štatistík Organizácie Spojených národov sa muselo v dôsledku konfliktu na Blízkom východe presídliť takmer 9 miliónov obyvateľov. Radikálne hnutie Islamský štát vraždí inovercov, privlastňuje si ich majetky, ničí kultúrne pamiatky. V strachu pred Islamským štátom utiekli z domovov v Iraku a Sýrii desaťtisíce rodín, niektoré sa presídlili v rámci svojej krajiny, iné utiekli do susedných. Vyše jeden a pol milióna utečencov našlo útočisko v Libanone, podobný počet v Turecku, takmer 800.000 v Jordánsku, opísal koordinátor SKCH.

Podľa generálneho sekretára katolíckej charity Radovana Gumuláka je potrebné postarať sa o utečencov, ktorí zostali odkázaní na pomoc druhých. „Bohatí ľudia zo Sýrie a Iraku migrovali do krajín, kde je mier. Stredná vrstva sa stala chudobnou a chudobní úplne biednymi bez možnosti postarať sa o seba a svoje rodiny. Je mimoriadne dôležité zabezpečiť pre týchto ľudí pokrytie základných životných potrieb, aby mali kde skloniť hlavu, mali sa čoho napiť, najesť, mať možnosť umyť sa. Takisto je nutné pamätať na sociálne potreby, vzdelanie, psychologickú či zdravotnú pomoc,“ vysvetlil.

Projekty na pomoc obyvateľom Sýrie a Iraku, ktorých ohrozuje radikálne hnutie Islamský štát, bude SKCH realizovať v spolupráci s miestnymi partnermi . Okrem zbierky v kostoloch je možné nepretržite prispieť do zbierky, ktorú SKCH vyhlásila počas roku 2014.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.