Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Ak počet členov klubu klesne pod osem, mal by zaniknúť, tvrdí Martvoň

Anton Martvoň Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podľa Martvoňa by bolo diskriminačné pre prípadných odídencov z SaS, ak by zostal fungovať klub liberálov s piatimi či šiestimi členmi a oni by si nemohli založiť vlastný klub.

Bratislava 13. apríla (TASR) - Ak počet členov klubu SaS klesne pod osem, mal by zaniknúť. Myslí si to poslanec Smeru-SD Anton Martvoň, ktorý však pripúšťa, že rokovací poriadok celkom jasne nehovorí, či má klub zaniknúť alebo nie. Sociálny demokrat by preto prijal zmenu rokovacieho poriadku.

"Buď by sa mohol v zákone znížiť počet členov potrebný na založenie klubu napríklad na troch, alebo by sa tam jasne zakotvila formulácia, že ak počet členov klubu klesne pod osem, zanikne," povedal pre TASR s tým, že prvá možnosť sa mu zdá demokratickejšia. Ak by platila, klub by si dnes už dnes mohli v prípade záujmu založiť nezaradení poslanci Daniel Lipšic, Jana Žitňanská, Radoslav Procházka a Alojz Hlina.

Podľa Martvoňa by bolo diskriminačné pre prípadných odídencov z SaS, ak by zostal fungovať klub liberálov s piatimi či šiestimi členmi a oni by si nemohli založiť vlastný klub. V prípade SaS sa hovorí o možnom odchode až piatich poslancov SaS - Jozefa Kollára, Juraja Miškova, Daniela Krajcera, Martina Chrena a Juraja Drobu. Podľa Martvoňa ich je približne toľko, koľko by zostalo členov v klube SaS.

V minulosti parlament už riešil situáciu, keď klub prišiel o členov a mal menej ako osem poslancov. V jednom prípade klub zanikol, v druhom zostal funkčný. Podľa bývalého predsedu parlamentu a súčasného šéfa klubu KDH Pavla Hrušovského to zrejme v prípade SaS bude musieť opäť riešiť ústavnoprávny výbor, ktorý už svojho času v inom prípade povedal, že osem členov je potrebných nielen na vznik klubu, ale aj na jeho fungovanie počas celého volebného obdobia. Ak budú pochybnosti pretrvávať, podľa Hrušovského zrejme bude musieť situáciu vyriešiť Národná rada SR hlasovaním.