< sekcia Slovensko

A. Danko bude čeliť odvolávaniu, opozícia odovzdala podpisy

Na snímke predseda parlamentu SR Andrej Danko (SNS) Foto: TASR - Martin Baumann

Líder SaS Richard Sulík ešte pred týždňom pripustil, že Danko používa titul JUDr., aj keď naň nemá nárok.

Bratislava 2. novembra (TASR) - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) bude na pôde parlamentu čeliť opozičnému pokusu o odvolanie. Nevyhovel totiž apelu SaS, aby do týždňa zverejnil svoju rigoróznu prácu. Podpisy potrebné na iniciovanie mimoriadnej schôdze odovzdali v piatok v parlamente. K SaS sa pridali poslanci OĽaNO, Sme rodina a niektorí nezaradení, dovedna ich je 39. Danko musí plénum zvolať do siedmich dní.

Líder SaS Richard Sulík ešte pred týždňom pripustil, že Danko používa titul JUDr., aj keď naň nemá nárok. "Už niekoľko týždňov nepredložil svoju prácu a nevie dôveryhodne vysvetliť, prečo ju obhajoval v Banskej Bystrici, keď študoval v Bratislave. Toto je vážny problém. Slovensko je členom EÚ, sme súčasťou civilizovaného sveta, kde hochštapleri nemajú vo vysokej politike čo robiť. Nemá čo robiť na čele NR SR," myslí si Sulík.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) vidí aj iný dôvod na Dankovo odvolanie. Podľa nej sú to Dankove proruské ambície, ktoré sú v príkrom rozpore so zahraničnou politikou Slovenska. "Zároveň sa prihlásil k orbánovskej politike a volá po centralizácii moci. To je neprípustné," povedala Ďuriš Nicholsonová. Ďalšou príčinou, pre ktorú bude Danko čeliť odvolávaniu, je, že šéf SNS podľa opozície účelovo bráni prijatiu Bezpečnostnej stratégie SR a Obrannej a Vojenskej stratégie SR v parlamente.

Danko ešte pred týždňom v reakcii uviedol, že Sulík je človek, ktorý v súkromnom a aj profesionálnom živote niekoľkokrát prekročil hranice slušnosti a odbornosti. "Jeho posadnutosť mnou a aj Slovenskou národnou stranou nebudem komentovať," odkázal Danko.

Danko na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) vyštudoval a získal titul Mgr., doktorský titul získal na pôde Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Svoju rigoróznu prácu sprístupnil len okruhu oprávnených osôb. Podľa medializovaných informácií vznikli práce s rovnakým názvom a témou. Jedna z nich v roku 1999, teda o rok skôr, na pôde Právnickej fakulty UK v Bratislave. Vedenie UMB vyzvalo Danka na zverejnenie jeho rigoróznej práce, ten odkázal, že dokument nie je utajený a kompetentní majú k nemu prístup.

A. Danko by mal čeliť odvolávaniu v utorok popoludní


Mimoriadna schôdza Národnej rady SR venovaná opozičnému pokusu o odvolanie predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) by sa mala uskutočniť v utorok 6. novembra popoludní.

Danko požiadal o zvolanie pléna podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (Most-Híd). Danko rokovaniu predsedať nebude vzhľadom na to, že sa schôdza týka jeho osoby. "K zlobe opozície a trestným oznámeniam pani Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) by som chcel poukázať na múdru vetu prezidenta ČSR: 'Rozčílení není program'. A na ich výčitky ohľadom mojich zahraničných ciest zasa dodávam, že do Ruska budem chodiť, aj keby celá opozícia skočila do Dunaja," odkázal.

To, či sa samotné rokovanie uskutoční, však zatiaľ nie je isté. Na jeho začiatku sa totiž musí schváliť program. Pri vyslovovaní nedôvery premiérovi či členom vlády sa program neschvaľuje. Minulý rok chcela opozícia Danka odvolávať kvôli kauze údajného otvárania listov. Ich snaha vtedy stroskotala práve pri schvaľovaní programu, za ktorý zahlasovalo len 54 poslancov zo 131 prítomných. Kladne hlasovali prítomní poslanci SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, ĽSNS a väčšina nezaradených zákonodarcov. Proti boli kluby Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

TASR prináša výberový chronologický prehľad mimoriadnych schôdzí NR SR o návrhu na odvolanie predsedu parlamentu z funkcie


Predseda NR SR Ivan Gašparovič (HZDS) - odvolávanie - zotrval vo svojej funkcii aj po tajnom hlasovaní o jeho odvolaní z funkcie

5. decembra 1996 - Národná rada SR tajným hlasovaním rozhodla, že neodvolá svojho najvyššieho predstaviteľa z funkcie. Na tajnom hlasovaní o návrhu opozičných poslancov sa zúčastnilo 133 členov zákonodarného zboru, ktorí odovzdali 132 hlasovacích lístkov, jeden poslanec tak neurobil. Platných hlasovacích lístkov bolo 129, neplatné tri. Za návrh na odvolanie bolo 58 poslancov, proti sa vyjadrilo 71. Na odvolanie predsedu NR SR bol potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, minimálne 76.

Bezprostredným dôvodom podania návrhu bol postup predsedu NR SR pri prerokovaní ukončenia mandátu Františka Gauliedera. Gašparovič musel vedieť, že kandidáti na poslancov za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) ešte pred voľbami v roku 1994 podpisovali vyhlásenia, že po vystúpení z poslaneckého klubu sa vzdávajú svojho mandátu.

Predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH) - pokus o jeho odvolanie - NR SR neschválila návrh opozície

2. novembra 2004 - Národná rada SR neschválila návrh opozície hlasovať o odvolaní Pavla Hrušovského z funkcie predsedu parlamentu. Zo 135 prítomných sa za hlasovanie o Hrušovského odchode vyslovilo 58 poslancov, proti bolo 67, štyria sa zdržali a šiesti nehlasovali.

Procedurálny návrh na hlasovanie o odvolaní Hrušovského predložil poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj v mene všetkých troch opozičných klubov ĽS-HZDS, Smeru a KSS. Opozícia mu vyčítala hrubé porušenie rokovacieho poriadku v prípade hlasovania o návrhu poslankyne za ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej.

Predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH) - abdikoval

7. februára 2006 - Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský vypísal predčasné parlamentné voľby. Toto rozhodnutie oznámil poslancom parlamentu spolu so svojím rozhodnutím abdikovať na funkciu šéfa zákonodarného zboru.

8. februára 2006 – Parlament uznesením vzal na vedomie rozhodnutie Pavla Hrušovského. Poslanci vzali na vedomie aj jeho rozhodnutie poveriť vykonávaním všetkých ústavných a zákonných kompetencií, ktoré môže vykonávať šéf zákonodarného zboru, podpredsedu parlamentu Bélu Bugára (SMK).

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) - odvolávanie - zotrval vo funkcii aj po tajnom hlasovaní o jeho odvolaní

27. novembra 2007 - Pavol Paška zotrval vo svojej funkcii aj po tajnom hlasovaní o návrhu na jeho odvolanie z postu predsedu Národnej rady SR. K opozícii sa poslanci ĽS-HZDS nepridali a na hlasovaní sa nezúčastnili, za odvolanie sa napokon vyslovilo 59 zákonodarcov. Na odvolanie predsedu parlamentu bolo potrebných najmenej 76 hlasov. Hlasovacie lístky odovzdalo dovedna 65 poslancov, traja boli proti odvolaniu a traja sa zdržali.

Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK predložili do parlamentu návrh na jeho odvolanie. Paška sa podľa opozície diskvalifikoval na funkciu predsedu NR SR svojím postupom po schválení novely zákona o sociálnom poistení, keď presadzoval, aby čistopis novely neobsahoval schválený pozmeňujúci návrh poslankyne za SDKÚ-DS Ivety Radičovej.

Predseda NR SR Richard Sulík (SaS) - odvolávanie - zotrval vo funkcii aj po tajnom hlasovaní o jeho odvolaní

8. septembra 2010 - V tajnej voľbe za jeho odvolanie zahlasovalo len 64 poslancov, pričom na zosadenie šéfa parlamentu z kresla bolo potrebných aspoň 76 hlasov. Za odvolanie teda nehlasovala ani celá opozícia, ktorá disponovala 71 hlasmi. Na hlasovaní sa zúčastnilo celkovo 85 poslancov, z ktorých 18 bolo proti, jeden sa zdržal. Dva hlasy boli neplatné.

Dôvodom zvolania mimoriadnej schôdze NR SR bol postoj SaS a Sulíkove výroky k referendu, ako aj názor Smeru-SD, že tento predseda zákonodarného zboru nie je kompetentný zastávať druhú najvyššiu ústavnú funkciu.

Predseda NR SR Richard Sulík (SaS) - odvolaný

13. októbra 2011 - Richard Sulík (SaS) vo funkcii predsedu Národnej rady SR skončil.

V tajnej voľbe ho 115 hlasmi odvolali poslanci. Na odvolanie šéfa parlamentu je potrebných aspoň 76 hlasov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 142 poslancov, z nich 25 bolo proti odvolaniu a dvaja sa zdržali.

Plénum odvolalo Sulíka na návrh SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd, keďže stratil ich dôveru po tom, ako poslanci SaS 11. októbra 2011 nezahlasovali za euroval a spôsobili tak pád vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Premiérka aj viacerí koaliční poslanci najskôr Sulíka vyzývali na dobrovoľný odchod, no ten odmietol. Povedal však, že ak ho odvolajú, odíde s pokorou a so cťou. Sulíka vo funkcii predsedu NR SR nahradil podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) - pokus o jeho odvolanie - NR SR neschválila program mimoriadnej schôdze

10. novembra 2014 - Poslanci vládneho Smeru-SD neschválili program mimoriadnej schôdze, na ktorej sa chcela opozícia pokúsiť odvolať Pašku. Zasadnutie síce otvorili, ale keďže program neprešiel, schôdza trvala len pár minút. Mimoriadna schôdza k Paškovi nasledovala približne polhodinu po tom, ako sa opozícii po 49-hodinovej diskusii nepodarilo odvolať premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z funkcie. Návrh na odvolanie Pašku podpísalo 44 poslancov zo všetkých opozičných klubov. Opozícia ho chcela zbaviť funkcie pre jeho údajnú angažovanosť v zdravotníckych firmách, najmä v Medical Group, ktorá mala dodať piešťanskej nemocnici predražený CT prístroj. Ďalším dôvodom bolo, že Paška nezverejnil svoje príjmy z predaja podielov v súkromných firmách, a tiež Paškova arogancia, s ktorou pristupuje k opozícii. Paška od začiatku spájanie svojej osoby s kauzou CT prístroja odmietal.

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) - abdikoval

18. novembra 2014 - Paška oznámil poslaneckému grémiu strany Smer-SD, že sa vzdáva funkcie predsedu Národnej rady SR a zároveň aj mandátu poslanca NR SR. Predseda parlamentu poveril po odstúpení dočasným vedením Národnej rady jej podpredsedníčku Janu Laššákovú až do zvolenia nového predsedu parlamentu. Už dlhšiu dobu čelil útokom zo strany opozície aj v súvislosti s kauzou nákupu drahšieho CT prístroja v piešťanskej nemocnici.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) - pokus o jeho odvolanie - NR SR neschválila program mimoriadnej schôdze

4. mája 2017 - Za program mimoriadnej schôdze zahlasovalo len 54 poslancov z 131 prítomných, a tak sa schôdza nekonala. Opozícia chcela Danka odvolávať pre kauzu otvárania listov. Za program hlasovali prítomní poslanci SaS, OĽaNO-NOVA, Sme rodina, ĽSNS a väčšina nezaradených zákonodarcov. Proti boli kluby Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.