Slovensko

P. POLLÁK: Úrad splnomocnenca má výsledky neporovnateľné s minulosťou

TASR, 23. februára 2016 14:46

Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity miesto programov, ktoré učia Rómov tancovať, variť alebo pracovať s internetom, úrad začal podporovať programy, ktoré sú hospodárne a zmysluplné súčasne.

Na archívnej snímke poslanec NR SR a splnomocnenec SR pre rómske komunity Peter Pollák. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 23. februára (TASR) - Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) vie preukázať výsledky svojej činnosti za posledné tri roky, ktoré sú svojím počtom a obsahom v porovnaní s výsledkami aktivít predchádzajúcich vedení úradu neporovnateľné. Pre TASR to uviedol splnomocnenec a poslanec OĽaNO-NOVA Peter Pollák, ktorý je vo funkcii od októbra 2012. Reagoval tak na dnešnú kritiku predstaviteľov KDH, podľa ktorých sa za posledné štyri roky v tejto sfére veľa neurobilo.

"Téma v posledných troch rokoch zaznamenala progres vo viacerých oblastiach aj vďaka tomu, že súčasné vedenie ÚSVRK kriticky prehodnotilo dovtedajšie využívanie finančných prostriedkov z verejných zdrojov. Úrad prijal opatrenia na to, aby sa urobil poriadok a systém vo verejných finančných zdrojoch," tvrdí Pollák. Podľa jeho slov miesto programov, ktoré učia Rómov tancovať, variť alebo pracovať s internetom, jeho úrad začal podporovať programy, ktoré sú hospodárne a aj zmysluplné súčasne. "Podporili sme celodenný výchovný systém, inkluzívny spôsob vzdelávania, svojpomocnú výstavbu, sociálny aspekt vo verejnom obstarávaní, rómske občianske hliadky či vybudovanie komunitných centier," menoval Pollák.

ÚSVRK tiež podľa jeho slov presadil viaceré inovatívne opatrenia zamerané na zlepšenie sociálneho postavenia Rómov, ktoré sa dnes aplikujú aj pre ostatné skupiny sociálne znevýhodnených osôb na Slovensku. V stanovisku sa tiež uvádza, že Pollák predkladal početné návrhy v oblasti vzdelávania, bývania a zamestnanosti, pričom viaceré z nich boli pilotne otestované. ÚSVRK ich začne v tomto roku realizovať v rámci Národného projektu Take Away a Národného projektu Komunitné centrá v 150 vybraných obciach, v ktorých je postavenie Rómov najhoršie.

"ÚSVRK pripravuje a realizuje tieto opatrenia zamerané na rómske komunity transparentne, zapojením orgánov štátnej správy, obcí a mimovládnych organizácií," uistil Pollák. Objektívnym ocenením práce ÚSVRK je, že splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák presvedčil Európsku komisiu, aby boli zo štrukturálnych fondov EÚ aj v tomto programovom období podporené programy pre obce, kde sú rómske komunity, uzatvára úrad splnomocnenca v stanovisku.

Podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová dnes formulovala štyri zásadné výhrady. "Za štyri roky vláda nepredstavila žiaden systémový návrh pre oblasť spolužitia s Rómami. Druhá výhrada je, že nikdy nebola dokončená reforma, ktorú vláda pred štyrmi rokmi ohlásila. Chýbajú aj odpočty k monitorovacej správe k spolužitiu s Rómami a k činnosti v oblasti spolužitia s Rómami. Štvrtou výhradou je dvojročné meškanie čerpania eurofondov a vytváranie chaosu pri príprave návrhov národných projektov," menovala Szitová.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:21

Vysielateľ Markíza-Slovakia dostal od Rady pokutu 18 000 eur
Pokuta bola za opakované porušenie jednoznačnej a zrozumiteľnej výzvy na pozorné prečítanie poučenia o správnom použití lieku v reklame na lieky.

sk
dnes 18:55

VIDEO: R. FICO: Posty šéfov ÚRSO a Regulačnej rady sa oddelia
Príslušná legislatíva by sa mala dostať už na najbližšiu marcovú schôdzu parlamentu, uviedol to dnes po rokovaní Koaličnej rady predseda Smeru-SD Robert Fico.

sk
dnes 17:56

Slovenského saleziána Titusa Zemana možno čoskoro blahorečia
Komisia kardinálov a biskupov na Kongregácii pre kauzy svätých vo Vatikáne vyjadrila svoju pozitívnu mienku o jeho mučeníctve, čím sa tento proces blahorečenia dostal ku svojmu zavŕšeniu.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac