< sekcia Slovensko

Poslanci chcú v Ústave SR zakázať potraty i registrované partnerstvá

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Aj toto sa má dostať do Ústavy SR, ktorej rozsiahlu novelizáciu navrhujú poslanci Štefan Kuffa (OĽaNO), Marián Kvasnička (nezaradený) a Jozef Mikloško (KDH).

Bratislava 10. decembra (TASR) - Zákaz akéhokoľvek úmyselného potratu, zákaz eutanázie a asistovanej samovraždy, zákaz všetkých umelých zásahov spôsobujúcich delenie ľudského vajíčka, zákaz umelého oplodnenia, asistovanej reprodukcie, ale aj registrovaných partnerstiev, ktoré v súčasnosti možné nie sú. Aj toto sa má dostať do Ústavy SR, ktorej rozsiahlu novelizáciu navrhujú poslanci Štefan Kuffa (OĽaNO), Marián Kvasnička (nezaradený) a Jozef Mikloško (KDH). O zmene ústavy obsahujúcej 68 novelizačných bodov pokračuje diskusia v úvode 18. rokovacieho dňa 58. schôdze NR SR. V ďalšom súvisiacom návrhu žiadajú zrušiť súčasný zákon o umelom prerušení tehotenstva.

Kým súčasné znenie Ústavy SR hovorí, že "Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením", po novom sa má táto veta zmeniť na "Právo na život má aj nenarodené dieťa". Do najvyššieho zákona štátu má tiež pribudnúť veta "Nenarodené dieťa nesmie byť pozbavené života, pričom sa súčasne zohľadňuje právo matky nenarodeného dieťaťa na život".

Ukončenie života nenarodeného dieťaťa pripúšťajú opoziční poslanci len vtedy, ak je život matky bezprostredne ohrozený. Vtedy ich návrh nezakazuje činnosti, ktoré sú v rámci jej liečby bezprostredne nevyhnutné na záchranu jej života a pri ktorých nie je možné ako ich prípadný následok vylúčiť neúmyselné a nepriame ukončenie života nenarodeného dieťaťa. "Táto výnimka platí, len ak život matky nenarodeného dieťaťa nie je možné zachrániť bez takého prípadného následku na jej nenarodené dieťa," tvrdia.

Trojica poslancov uviedla, že hlavným cieľom zmien je garantovať nenarodeným deťom od ich vzniku právo na život, nedotknuteľnosť, ochranu zdravia, zachovanie ľudskej dôstojnosti, ako aj ďalšie základné práva a slobody, ktoré sú vzhľadom na špecifické postavenie nenarodeného dieťaťa objektívne možné. Nenarodené dieťa má mať podľa návrhu spôsobilosť na práva, pričom podmienku narodenia sa živého dieťaťa žiadajú poslanci ponechať iba pri majetkových právach nenarodeného človeka. Pri ostatných právach nenarodeného dieťaťa chcú túto podmienka zrušiť.

Kuffa, Kvasnička a Mikloško uvádzajú, že právny poriadok dovoľujúci úmyselné zabíjanie nenarodených detí a hrubé porušovanie ich ľudskej dôstojnosti jednoznačne nie je spravodlivý, morálne prípustný, a nie je ani v súlade s prirodzeným právom. "Slovenská ústava nepripúšťa trest smrti, preto je zvlášť zavrhnutiahodné, že dovolenie zabíjania nevinných nenarodených detí neschopných akejkoľvek obrany má v právnom poriadku SR miesto," píše trojica v dôvodovej správe.

Poslanci chcú do zoznamu zákazov pridať aj zákaz prenosu nenarodených detí, eugenických praktík vo vzťahu k osobám a nenarodeným deťom, zákaz náhradného materstva či akéhokoľvek klonovania človeka a nenarodeného dieťaťa.

V súvislosti s navrhovaným ústavným zákazom registrovaných partnerstiev požadujú do ústavy doplniť vetu, podľa ktorej "Žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva a žiadnym iným osobám ako manželom nesmie byť právnym poriadkom SR priznaná osobitná ochrana a osobitné práva a osobitné povinnosti, ktoré sú právnym poriadkom SR priznané iba manželstvu a manželom. Registrované partnerstvo sa zakazuje".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.