Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

Pri upratovaní po záplavách treba myslieť na umývanie rúk

Situácia počas kulminácie povodňovej vlny na Vodnom diele Gabčíkovo (VDG) v piatok 7. júna 2013. Na snímke pohľad na zaplavené staré koryto Dunaja pri starom prístave a reštauračné zariadenie Hullámcsarda. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na pitie a varenie sa používa len voda, ktorej zdravotná bezchybnosť je spoľahlivo overená.

Bratislava 8. júna (TASR) - Počas sanácie a obnovy domov, ktoré zasiahla povodňová voda, je dôležité myslieť na základné hygienické pravidlo v podobe umývania rúk. "Umývajte si ruky pokiaľ možno mydlom, najmä vždy po styku s predmetmi, ktoré boli v kontakte so záplavovou vodou alebo kalmi. Takisto vždy pred jedlom a pitím, než sa dotýkate svojej tváre, a samozrejme aj vždy pred a po použití WC," odporúča hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Na pitie a varenie sa používa len voda, ktorej zdravotná bezchybnosť je spoľahlivo overená. Pokiaľ ľudia čerpajú vodu z vlastnej studne a tá bola priamo zaplavená, nesmie sa používať. Najprv ju treba sanovať a preveriť jej neškodnosť. Chemické a mikrobiologické vyšetrenie vody odporúča hlavný hygienik aj tým, ktorých studne nezasiahli povodne priamo.

Všetky zaplavené poľnohospodárske plodiny treba považovať za zdraviu škodlivé. Tieto plodiny, i keby boli len čiastočne zaplavené a keby ďalej rástli, v žiadnom prípade bez posúdenia príslušného orgánu verejného zdravotníctva nemožno konzumovať. O ich použití na kŕmenie zvierat musí rozhodnúť príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa. Ovocie na stromoch a kríkoch, ktoré nebolo povodňovou vodou priamo dotknuté, možno jesť po dôkladnom umytí pitnou vodou.

Rovnako nemožno jesť zaplavené potraviny s výnimkou hermeticky balených v skle, kovových obaloch, vrátane potravín hermeticky uzatvorených v tuhých plastových obaloch, pokiaľ nejavia známky poškodenia. Povodňou zasiahnuté hermeticky balené potraviny je však potrebné pred ich opätovným uvedením do obehu očistiť a dezinfikovať, upozornil ďalej Rovný. Nemožno tiež používať potraviny so zjavne poškodenými papierovými etiketami alebo bez etikiet.

Neodporúča sa ani konzumácia chladených či mrazených potravín, najmä vtedy, ak v dôsledku znefunkčnenia chladiaceho alebo mraziaceho zariadenia zapáchajú či zmenili farbu a konzistenciu. V prípade zdravotných ťažkostí ako bolesti brucha, hnačka a teploty treba už pri prvých príznakoch navštíviť lekára.