Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

Pri upratovaní po záplavách netreba zabúdať na rukavice a dezinfekciu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Pred začiatkom dezinfekcie tiež treba odstrániť akýkoľvek zvlhnutý interiérový materiál.

Bratislava 9. júna (TASR) - Pri upratovaní priestorov zasiahnutých povodňami netreba zabúdať na používanie rukavíc, ako aj dezinfikovanie zasiahnutých predmetov či oblečenia. Najprv treba podľa hlavného hygienika SR Ivana Rovného odstrániť všetko bahno a nečistoty z povrchov mechanickým očistením a dôkladným umytím vodou. Pred začiatkom dezinfekcie tiež treba odstrániť akýkoľvek zvlhnutý interiérový materiál. Dezinfikované predmety prichádzajúce do styku s potravinami treba opláchnuť pitnou vodou rovnako ako napríklad aj hračky.

"Zatopený dom samovoľne schne rok až dva pri intenzívnom vetraní. Schnutie je možné zefektívniť, a to zaobstaraním si kvalitného vysúšača. Táto technika vie dom vysušiť za tri - štyri týždne," povedal pre TASR Michal Fojcík z portálu eFarby.sk. Odporúča aj vysúšanie za pomoci teplotných šokov. "V dome sa pozatvárajú okná a dvere a zakúri sa. Následne sa nárazovo prievanom vetrá. Tento proces je nutné opakovať, a to niekoľkokrát," vysvetlil.

Upozornil, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa začnú na vlhkých stenách objavovať plesne. "Preto je nutné ako prevenciu zatopené steny oškrabať od starých maľoviek a navlhnutej omietky. Na nové suché omietky odporúčame použiť protiplesňový náterový systém. Tento náter ničí i hlboko uložené podhubie a zabezpečí tým zdravý domov," pokračoval. Ak treba zabrániť plesneniu a vlhnutiu stien, je vhodný náter, ktorý možno aplikovať aj na vlhké steny.

Postarať sa treba aj o povodňami zasiahnuté šatstvo a bielizeň. "Silne znečistenú bielizeň namočte na štyri hodiny do vhodného dezinfekčného prostriedku. Menej znečistenú bielizeň namočte na jednu hodinu do vhodného dezinfekčného prostriedku. Bielizeň po dezinfikovaní vyperte obvyklým spôsobom za použitia pracieho prášku," radí Rovný. Upozornil pritom na možné bieliace účinky niektorých dezinfekčných prostriedkov, cennejšie kúsky oblečenie je preto lepšie odniesť do čistiarne.