Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Slovensko

Pre extrémne počasie môžu poisťovne zvýšiť ceny či odmietnuť zmluvy

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Riziko extrémnych prejavov prírodných živlov na Slovensku bude stúpať.

Bratislava 20. mája (TASR) - Na extrémne počasie v čoraz väčšej časti Slovenska môžu poisťovne reagovať zvýšením cien alebo odmietnutím nových zmlúv v najrizikovejších oblastiach. Upozornila na to spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko.

Riziko extrémnych prejavov prírodných živlov na Slovensku bude stúpať. Inštitút environmentálnej politiky (IEP) spracoval spolu s odborníkmi z Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) štúdiu ohrozenia Slovenka klimatickými hrozbami. Zo zistení vyplynulo, že takmer milión ľudí žije v najvyššom stupni ohrozenia extrémnymi horúčavami. Sucho ohrozuje najviac Žitný ostrov. Naopak, extrémnymi zrážkami a z nich plynúcimi záplavami sú najviac ohrozené okresy Tvrdošín, Snina a Sobrance.

Poisťovne budú na tieto zvýšené riziká reagovať buď zvyšovaním cien poistného, alebo ukončením uzatvárania nových poistných zmlúv v danej oblasti. "Je pravdepodobné, že časom budú poisťovne pri rizikových oblastiach uplatňovať práve druhé riešenie. Ak máte nehnuteľnosť v rizikovej oblasti, je dôležité uzavrieť si poistnú ochranu čím skôr. V takom prípade poisťovňa môže vypovedať vašu zmluvu až pri splnení zákonných podmienok na podanie výpovede," povedal finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Odborníci odhadujú, že viac ako 50 % nehnuteľností na Slovensku nie je poistených. Ďalším problémom je podľa spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko podpoistenie pre neaktualizované zmluvy. Z prieskumu, ktorý si objednala spoločnosť OVB, vyplýva, že 44 % ľudí by malo záujem o preskúmanie ich poistnej zmluvy, či aj ich majetok je podpoistený. Riziko podpoistenia si uvedomuje 57 % respondentov.

Poisťovňa môže podľa legislatívy vypovedať zmluvu pri poistení nehnuteľnosti z niekoľkých taxatívnych dôvodov. Patria medzi ne aj zvýšené riziko a časté škodové udalosti. Poisťovne sa pri uzatváraní zmlúv pýtajú na výskyt povodní, záplav a ďalších živelných udalostí v oblasti za posledných desať rokov. Ak počet škodových udalostí pri konkrétnej nehnuteľnosti následne prekročí istú mieru, môže poisťovňa vypovedať zmluvu.