< sekcia Slovensko

Predsedníctvo SNS plne podporuje štrajk zamestnancov Volkswagenu

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko Foto: TASR - Martin Baumann

V stanovisku strany to uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová k avizovanému utorkovému (20. 6.) ostrému štrajku.


Bratislava 19. júna (TASR) - Predsedníctvo koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) plne podporuje štrajk zamestnancov v závodoch Volkswagenu (VW). Uviedla to v stanovisku strany riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová k avizovanému utorkovému (20. 6.) ostrému štrajku.

"Samozrejme si vážime investície a prístup nemeckého koncernu, ktorý u nás dal zamestnanie viac ako 12.000 zamestnancom, ale v čase, keď hlásame jednotu trhu EÚ, chceme, aby sa priblížil a zjednotil aj sociálny systém," upozornil predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Štrajk, ktorý sa začne v utorok o 6. hodine ráno, má podľa predsedníctva SNS svoje opodstatnenie. Závody na Slovensku patria medzi najlepšie závody koncernu VW na svete. "Naši slovenskí robotníci VW vyrábajú vysokoziskové modely exkluzívne pre celý svet a na výrobu náročné luxusné modely. Produktivita, kvalita práce a flexibilita ukazuje, že náš robotník si zaslúži podieľať sa na zisku firmy, na ktorom sa podieľa," pripomína Danko a zároveň dodáva, že "ak závod tvrdí, že by zvýšenie miezd ohrozilo konkurencieschopnosť firmy, prečo si potom ide vyplatiť dividendy vo výške 145 miliónov eur? Ak majú manažéri na vyplatenie dividend, tak potom sa s časťou môžu podeliť aj so svojimi zamestnancami".

Rovnaké argumenty zavážili aj nedávno pri možnom štrajku v žilinskom závode KIA. Pritom predseda parlamentu Danko, rovnako aj v Žiline ocenil snahu o dialóg, v ktorý verí aj v prípade VW.

Nároky zamestnancov majú svoju logiku a je načase, aby aj naši ľudia mali porovnateľné podmienky na prácu ako napríklad ich kolegovia v Nemecku. "Robotník v závode v Bratislave má vyššiu kvalitu práce, produktivitu aj flexibilitu a má pritom približne tretinový plat rovnakého robotníka v Nemecku," pripomína Danko.

Snaha o zjednotenie sociálnych systémov v EÚ je prioritou SNS. Zároveň opakovane strana poukazuje na problematiku väčšej angažovanosti sa automobilových koncernov na Slovensku v rámci celoslovenských aktivít. Ide napríklad o podporu nášho športu či kultúry. Strana bude vyvíjať tlak aj na zapojenie sa zahraničných investorov do priestoru podpory rôznych významných celoslovenských aktivít.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.