Slovensko

PREMIÉR: Nezamestnanosť na Slovensku môže v lete klesnúť pod 10 %

TASR, 19. januára 2016 12:45, aktualizované 19. januára 15:29

Premiér poukázal na to, že za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS) od júla 2010 do apríla 2012 sa zvýšil počet nezamestnaných o 22.300.

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 19. januára (TASR) – Slovensko môže tento rok dosiahnuť nezamestnanosť pod úrovňou 10 %. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na oznámenie miery evidovanej nezamestnanosti za december 2015, ktorá klesla na 10,63 %.

"Ak toto tempo bude pokračovať, my už v priebehu leta môžeme atakovať magickú 10-% hranicu. Toto je náš výsledok. Máme najviac voľných pracovných miest v histórii, hovoria súkromné pracovné portály. Dnes sme klesli o ďalšie desatiny na 10,63 %. Ten trend je veľmi dobrý," zdôraznil Fico.

Premiér poukázal na to, že za vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS) od júla 2010 do apríla 2012 sa zvýšil počet nezamestnaných o 22.300. Jeho vláde sa pritom podarilo od roku 2012 znížiť nezamestnanosť z celkovej miery 14,73 % na evidovanú nezamestnanosť na úrovni 10,63 %.

Ako ďalej upozornil, cieľom kabinetu bolo sústrediť sa na mladých ľudí do 29 rokov a dlhodobo nezamestnaných, medzi ktorými je aj veľa Rómov bez skončenej základnej školy. Zámer dosiahnuť v nezamestnanosti priemer eurozóny podľa neho vláda naplnila.

"Urobili sme kus dobrej roboty. Tým, že ministerstvo práce realizuje mimoriadne aktívne projekty predovšetkým vo vzťahu k mladým ľuďom a dlhodobo nezamestnaným, výrazne napomáha, súčasne s dobrým hospodárskym rastom a veľkými investíciami k tomu, že sa nám takto dobre vyvíja miera nezamestnanosti," uzavrel Fico.

KDH: Nezamestnanosť by mohla byť nižšia, vláda robí v tomto smere málo

Nezamestnanosť na Slovensku je stále vysoká, dvojciferná a pritom mohla byť oveľa nižšia. Presvedčené je o tom opozičné KDH, podľa ktorého robí vláda málo pre jej zníženie. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny dnes oznámilo, že miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v decembri úroveň 10,63 %.

Julius Brocka Foto: TASR/Štefan Puškáš
Podpredseda hnutia Július Brocka sa domnieva, že dôvodom vysokej nezamestnanosti sú nielen zle využité eurofondy s nízkou pridanou hodnotou zamestnanosti, ale aj prepadnutá miliarda eur z týchto prostriedkov. „Zo Slovenska dokonca vo zvýšenej miere „unikajú mozgy“ a prichádzajú sa zamestnať občania Rumunska. Minulý rok odišlo zo Slovenska viac ľudí, ako prišlo a približne 2800 si dokonca u nás zrušilo trvalý pobyt,“ vyčíslil.

Pracovné miesta tu podľa neho zanikajú i vo sfére, kde by mali, naopak, pribúdať, a to napríklad v sociálnych službách pre seniorov. V novembri ich zaniklo 3500. „Vláda na jednej strane sponzoruje drahé pracovné miesta cez investičné stimuly pre niekoľkých veľkých zamestnávateľov a na druhej strane zanedbáva možnosť podpory trvale udržateľných pracovných miest po celom Slovensku, najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou,“ upozornil Brocka.

Ako dodal, z ekonomického oživenia v Európe by štát vyťažil oveľa viac aj v oblasti zamestnanosti, keby vláda nezmyselne neodmietala pružnejší zákonník práce. Taký, ktorý by viac motivoval k zamestnávaniu aj malých podnikateľov. „Rovnako i legislatívne opatrenia a zmeny v našom dôchodkovom systéme môžu znížiť nezamestnanosť na Slovensku. Napríklad skorší odchod žien do dôchodku, ako navrhuje KDH, o šesť mesiacov skôr na každé dieťa, môže znížiť nezamestnanosť na Slovensku pod 10 %,“ myslí si Brocka.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:57

Poslanci vítajú Lajčákovu nomináciu na šéfa OSN
Niektorí poslanci Národnej rad SR hovoria, že Slovensko lepšieho kandidáta nemá ako je minister M.Lajčák. V Sme rodina majú iný názor.

sk
dnes 14:40

Iniciatíva Nikdy neunesie žiada zmenu zákona na ochranu unesených detí
Zakladateľom iniciatívy je bývalý novinár David Púchovský a Martina Gajdárová. Cieľom je tiež zabezpečiť pre nájdené deti ochranu zo strany štátu.

sk
dnes 14:25

R. Kaliňák: Prenajaté limuzíny ministerstvo možno odkúpi
S výsledkami súťaže na prenájom limuzín je minister vnútra R. Kaliňák spokojný. Autá, ktoré štandardne stoja nad 100.00 eur, by MV SR mohlo získať za približne 62.000 eur.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac