Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

R.FICO: Popieranie a znevažovanie holokaustu je neprijateľné

Na snímke premiér SR Robert Fico. Foto: TASR Martin Baumann

Predseda vlády SR Robert Fico ostro protestuje proti vyjadreniam niektorých opozičných politikov v NR SR.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Slovenská republika stojí na hodnotách SNP a je to krajina, ktorá plne rešpektuje udalosti, ku ktorým došlo počas druhej svetovej vojny. Vyhlásil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) s tým, že popieranie a znevažovanie holokaustu je neprijateľné.



"Ako premiér ostro protestujem proti vyjadreniam niektorých opozičných politikov v NR SR, lebo hrubo urazili obete holokaustu. Nemôžem akceptovať toto grobianstvo a hulvátstvo, aby si niekto z takýchto udalostí robil žarty a štandardný politický súboj prirovnával k holokaustu," povedal premiér.



Podľa Fica Smer-SD nebude mať žiaden problém podporiť iniciatívy, ktoré by takéto konanie postihovali. "Je správne, aby z imunity poslanca existovala v takomto prípade určitá výnimka," myslí si.

Premiér reagoval na vyjadrenia poslancov ĽSNS aj lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča na pôde NR SR. Matovič prirovnával vo svojom prejave k zmenám rokovacieho poriadku opozíciu k Židom v koncentračných táboroch, ktorým dozorcovia brali práva podľa neho podobne ako koalícia teraz opozícii. Židov spomínali vo svojich vystúpeniach aj poslanci ĽSNS, ktorí používajú aj výroky ako "cigánski paraziti". Podľa predsedu Národnej Rady SR Andreja Danka sa dopustili hanobenia národa a rasy. Matovič odmieta, že by sa vysmieval Židom a že by spochybňoval holokaust. Danko dáva na Matoviča a poslancov ĽSNS návrh na disciplinárne konanie. Ich výrokmi sa bude zaoberať parlamentný mandátový a imunitný výbor. Predseda parlamentu tiež dnes avizoval možné zmeny Ústavy SR, ktoré by obmedzili imunitu, ktorú majú poslanci na výroky. Líder ĽSNS Marian Kotleba vidí v návrhu na jeho poslancov snahu nájsť bič na ľudí, ktorí sa neboja povedať svoj názor.

Na margo dnešného dátumu premiér uviedol, že sa aj ako radový občan veľmi teší z toho, že od priateľského rozdelenia Česko-Slovenska 1. januára 1993 sú si Česi a Slováci najbližší. "Všetky prieskumy potvrdzujú, že vnímame ČR ako najbližšiu krajinu a jej občanov ako ľudí, ktorí sú k nám srdcom či mentalitou absolútne blízko. Veľmi mi záleží na tom, aby tieto vzťahy mali takú vysokú úroveň aj naďalej," konštatoval predseda vlády s dôvetkom, že nikdy neboli vzťahy také kvalitné ako teraz.



ČR má dnes pri príležitosti vzniku Československa v roku 1918 štátny sviatok. "Aj my máme vzťah k 28. októbru 1918. O dva roky to bude 100 rokov. Bude to aj 50 rokov od Pražskej jari a 25 rokov samostatnej štátnosti oboch národov," pripomenul Fico. Podľa jeho slov budú obe krajiny pri organizovaní osláv postupovať spoločne.

M.LAJČÁK: Podporuje prijatie zmeny, postihujúcej prejav extrémizmu na pôde NR SR



Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák podporuje prijatie takých legislatívnych zmien, ktoré by postihovali prejavy národnostnej, náboženskej či etnickej neznášanlivosti, extrémizmu, antisemitizmu alebo rasizmu aj na pôde Národnej rady (NR) SR. Uviedol to dnes vo svojom vyhlásení pre médiá.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, archívna fotografia.
Foto: TASR/AP


"Znevažujúce nálepkovanie či hanobenie akejkoľvek skupiny na základe jej rasy, etnickej príslušnosti či ideového presvedčenia je neprijateľné a nemôže byť tolerované kdekoľvek vo vyspelej demokratickej spoločnosti a tým viac na pôde zákonodarného zboru krajiny," uviedol v stanovisku šéf slovenskej diplomacie.

Pripomenul zároveň, že základné ľudské práva prináležia podľa Charty OSN všetkým osobám bez ohľadu na ich rasu, pohlavie, jazyk, náboženstvo, politické a iné zmýšľanie, národnostný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie. "Toto musia rešpektovať všetci občania, vrátane ich volených zástupcov," zdôraznil Lajčák.

Minister zahraničných vecí sa pridal k predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) a podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi (Most-Híd), ktorí reagovali na vyjadrenia poslancov ĽSNS aj lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča v parlamente. Matovič prirovnával vo svojom prejave k zmenám rokovacieho poriadku opozíciu k Židom v koncentračných táboroch, ktorým dozorcovia brali práva podľa neho podobne ako koalícia teraz opozícii. Židov spomínali vo svojich vystúpeniach aj poslanci ĽSNS, ktorí používajú aj výroky ako "cigánski paraziti". Podľa Danka sa dopustili hanobenia národa a rasy. Matovič odmieta, že by sa vysmieval Židom a že by spochybňoval holokaust. Danko dáva na Matoviča a poslancov ĽSNS návrh na disciplinárne konanie. Ich výrokmi sa bude zaoberať parlamentný mandátový a imunitný výbor. Marian Kotleba (ĽSNS) vidí v návrhu na jeho poslancov snahu nájsť bič na ľudí, ktorí sa neboja povedať svoj názor.