Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

PREMIÉR: Solidarita sa dá prejaviť aj inak ako nezmyselnými kvótami

Predseda vlády SR Robert Fico informuje novinárov o schválení štátneho rozpočtu počas 179. schôdze vlády SR. Bratislava, 7. októbra 2015. Foto: TASR/Michal Svítok

V tejto súvislosti premiér poukázal na vyčlenenie 20 miliónov eur, ktoré by sa mali použiť na ochranu vonkajších schengenských hraníc Európskej únie.

Bratislava 7. októbra (TASR) - Odmietavý postoj vlády k povinným kvótam neznamená podľa premiéra Roberta Fica, že je proti solidarite. "Sme za solidaritu, ale tá sa dá prejaviť aj inak ako hlasovaním o nezmyselných kvótach," podčiarkol na tlačovej konferencii po skončení dnešného rokovania vlády.

V tejto súvislosti poukázal na vyčlenenie 20 miliónov eur, ktoré by sa mali použiť na ochranu vonkajších schengenských hraníc Európskej únie. "To je náš príspevok," poznamenal Fico s tým, že lídri členských štátov EÚ sa zhodujú na tom, že ak únia nebude dôsledne chrániť vonkajšie hranice, tak sa neubráni ďalším vlnám migrantov," dodal.

Uviedol, že uvedených 20 miliónov eur sa môže použiť na rôzne účely. Napríklad pre Európsku agentúru na ochranu schengenských vonkajších hraníc (Frontex), ale aj na iné typy pomoci. "Začíname uvažovať o účasti Slovenska na hot spotoch," avizoval premiér.

Rovnako deklaroval, že vláda nie je ďaleko od podobného rozhodnutia, aké sa už udialo v Českej republike. Tá vyšle od polovice októbra do polovice decembra vojakov do Maďarska na pomoc pri strážení jeho hraníc. Okrem vojakov vyšle aj ženijnú techniku.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák považuje vyčlenenie 20 miliónov eur za dobrú správu. "Ešte sme vo vláde nediskutovali presne, ako s tým balíkom naložíme," priblížil s tým, že sám má niekoľko návrhov, o ktorých bude s premiérom a ministrom financií Petrom Kažimírom diskutovať počas letu na Kubu, kde budú do 10. októbra na oficiálnej návšteve.

KALIŇÁK: Proti trvalému prerozdeleniu utečencov by nemala byť V4 osamotená


Minister vnútra Robert Kaliňák predpokladá, že sa na štvrtkovom (8.10.) rokovaní Rady Európskej únie v Luxemburgu otvorí aj téma povinných kvót a permanentný prerozdeľovací mechanizmus. "Myslím si, že tam by už nemali zostať naše štyri krajiny Vyšehradskej štvorky osamotené. Mali by sa pridať ďalšie, pretože tento mechanizmus nedokáže zmierniť utečeneckú vlnu," uviedol po rokovaní vlády pre TASR. Na otázku, o ktoré ďalšie štáty má ísť, reagoval, že sa to uvidí priamo na mieste.

Podobne na tom je česká strana, ktorá znova odmietne vznik stáleho mechanizmu na rozmiestňovanie utečencov a podporí opatrenia na stráženie hraníc a registračných stredísk.

O najnovšom legislatívnom návrhu Európskej komisie na trvalý mechanizmus premiestňovania žiadateľov o azyl v rámci EÚ bude vo finálnom znení spolurozhodovať Európsky parlament a Rada (ministrov) EÚ ako rovný s rovným v rámci takzvaného riadneho legislatívneho postup.

Podľa Kaliňáka o tom nie je možné diskutovať, keď sa ešte nespustila ani relokácia prvých 40.000 utečencov, o čom sa na dobrovoľnej báze rozhodlo na júnovom summite EÚ.

V Luxemburgu chce Kaliňák na zasadnutí ministrov vnútra podporiť všetky rozumné návrhy, ktoré odrážajú dlhodobé stanoviská vlády. "Som rád, že mnohé z nich už boli vypočuté, či to je otázka sprísnenia ochrany vonkajšej hranice Európskej únie, návratovej politiky, alebo plná podpora rokovacím pozíciám medzi Európskou úniou a Tureckom," vymenoval.

Pred Radou by sa mala stretnúť Vyšehradská štvorka a hovoriť o spoločnej aktivite na pomoc Maďarsku s ochranou vonkajších schengenských hraníc. Ide o českú aktivitu, ktorá momentálne predsedá V4. "Sme pripravení pomôcť. Budeme o tom diskutovať s kolegami, aké majú byť technické podmienky takejto pomoci, a radi sa k tomu pripojíme, keď to bude možné," avizoval Kaliňák s tým, že si chce vypočuť aj požiadavky maďarskej strany. "Začali sme otvárať túto tému, ale rozhodnutie je na premiéroch," dodal.