< sekcia Slovensko

VIDEO: Prezident dočasne poveril Matečnú vedením rezortu školstva

Na snímke vpravo prezident Andrej Kiska určil ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú (vľavo) za členku vlády SR, ktorá bude s účinnosťou k 1. septembru 2017 spravovať veci ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR v Bratislave 31. augusta 2017. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kiska očakáva, že čím skôr bude menovaný nový minister školstva a že to bude osoba, ktorá spustí potrebné reformy a stabilizuje rezort.

Bratislava 31. augusta (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska dnes v Prezidentskom paláci dočasne poveril ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS) od 1. septembra vedením rezortu školstva. "Požiadal som ju, aby v tomto období zabezpečila riadny chod ministerstva," uviedol prezident. Urobil tak po tom, čo odchádzajúci minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) doručil prezidentovi demisiu. Aktu sa osobne nezúčastnil.

Kiska očakáva, že čím skôr bude menovaný nový minister školstva a že to bude osoba, ktorá spustí potrebné reformy a stabilizuje rezort.

"Tento rezort má za úlohu nielen vzdelávať deti, ale aj motivovať a renovovať školy, na to sú eurofondy. Podporiť vzdelávanie, toto je moja úloha," uviedla dočasná ministerka školstva. Zároveň dodala, že počas jej pôsobenia sa bude usilovať udržiavať ministerstvo tak, aby nenastali žiadne problémy.

Zatiaľ nevie, kedy by ju mohol nahradiť nový minister školstva. Otázku, či meno nového ministra súvisí s odvolávaním ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), označila za špekuláciu. "Je to rezort, ktorý má veľa svojich rezortných inštitúcií, úraduje eurofondy, takže nájsť človeka, ktorý by to dal do poriadku a upokojil situáciu, naozaj nie je jednoduché," vyhlásila Matečná na margo novinárskej otázky, prečo strana SNS v priebehu dvoch týždňov ešte nenašla kandidáta na uvedený post.V súvislosti s reformou školstva očakáva, že bude na ministerstve robiť iba základné úkony, na veľké zmeny sa nechystá. "Predpokladám, že nový minister školstva si to zoberie za svoje a bude pokračovať v tom, čo bolo začaté," konštatovala. K otázke eurofondov sa nechcela vyjadrovať, na problematiku sa chce pozrieť bližšie. Zároveň dodala, že sa zasadzuje o to, aby platy učiteľov boli zvýšené.

Napriek tomu, že v stredu (30.8.) po rokovaní vlády uviedla, že na začiatku nového školského roka nebude na Slovensku z dôvodu účasti na rokovaní neformálnej Rady EÚ v Estónsku, príhovor si už pripravila. "Dnes sú možnosti, ako to urobíme, určite ho prednahráme," uzavrela.Plavčan odišiel z funkcie po tom, čo ho na to 16. augusta vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD). Predseda vlády to zdôvodnil tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Andreja Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie. Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Po vypuknutí kauzy žiadala opozícia odstúpenie ministra. Udalosti spôsobili aj vládnu krízu iniciovanú vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany SNS.


Výberový prehľad ministrov, ktorých odvolali na návrh premiéra24. júna 2002 - Návrh premiéra Mikuláša Dzurindu na odvolanie ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejka (SDK-KDH, neskôr SDKÚ) akceptoval prezident SR Rudolf Schuster. Dôvodom bol sporný tender Železničnej spoločnosti SR na dodávku ľahkých motorových vlakov, do ktorého mal minister a ďalší pracovníci ministerstva zasahovať nad rámec svojich kompetencií.

24. septembra 2003 - Ministra obrany Ivana Šimka odvolal z funkcie prezident SR Rudolf Schuster na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu. Šimkovi vyslovilo 10. septembra Prezídium SDKÚ politickú nedôveru, keď pri hlasovaní vo vláde nepodporil Dzurindov návrh na odvolanie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša.

24. augusta 2005 - Ministra hospodárstva Pavla Ruska odvolal prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu. Predseda vlády vyzval lídra koaličnej ANO na odchod z vlády pre kauzu zmenky, keď Rusko už ako minister hospodárstva podpísal zmenky za vyše 100 miliónov korún podnikateľovi v energetike Ľubomírovi Blaškovi.

5. apríla 2006 - Prezident SR Ivan Gašparovič odvolal z funkcie ministra kultúry Františka Tótha na návrh premiéra Mikuláša Dzurindu. Dôvodom boli listy učiteľom pri príležitosti ich sviatku, na ktoré rezort kultúry vynaložil približne 700.000 slovenských korún.

23. novembra 2007 - Prezident SR Ivan Gašparovič prijal z rúk premiéra Roberta Fica návrh na odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý bol nominantom koaličnej ĽS-HZDS. Dôvodom na jeho odvolanie bola politická zodpovednosť v kauze Slovenského pozemkového fondu.

6. mája 2009
- Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jána Chrbeta, nominanta SNS. Dočasným riadením rezortu poveril ministra školstva Jána Mikolaja, nominanta SNS.

28. augusta 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič na základe návrhu premiéra Roberta Fica odvolal Viliama Turského, nominanta SNS, z funkcie ministra životného prostredia. Vedením rezortu poveril vicepremiéra pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča (Smer-SD). Premiér potvrdil, že tento rezort koaličnej SNS odňal.

11. marca 2010 - Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica (Smer-SD) odvolal z funkcie už druhého ministra výstavby v aktuálnom volebnom období Igora Štefanova (nominant SNS). Dôvodom boli výsledky kontroly tzv. nástenkového tendra na ministerstve výstavby zo strany Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

23. novembra 2011 - Ľubomír Galko (SaS) skončil vo funkcii šéfa rezortu obrany. S návrhom na jeho odvolanie prišla za prezidentom SR Ivanom Gašparovičom premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Dôvodom na Galkov odchod z ministerského kresla bolo zlyhanie Vojenského obranného spravodajstva (VOS) v súvislosti s odpočúvaním novinárov. VOS priamo podlieha rezortu obrany.