< sekcia Slovensko

FOTO: Prezident Kiska daruje Poľsku list od generála M.R. Štefánika

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Michal Svítok

V liste generál písal o vzájomnom spojenectve národov voči vonkajším hrozbám.

Varšava 8. júna (TASR) – Slovenský prezident Andrej Kiska odovzdá poľskému prezidentovi Andrzejovi Dudovi list od generála Milana Rastislava Štefánika z roku 1919 ako dar. Stane sa tak v piatok v Belvederskom paláci pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska. V liste generál písal o vzájomnom spojenectve národov voči vonkajším hrozbám.

Spomienkové podujatie sa bude konať ako súčasť stretnutia prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9)vo Varšave. Slovensko na ňom zastupuje prezident Andrej Kiska na pozvanie poľského prezidenta Andrzeja Dudu. Český prezident Miloš Zeman ako jediná hlava štátu na podujatie nepricestoval, zastupuje ho predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček.

Prezident SR Andrej Kiska sa 8. júna 2018 zúčastnil rokovania prezidentov skupiny Bukureštskej deviatky (B9) vo Varšave. B9 spája krajiny východného krídla NATO - Vyšehradskú štvorku, Baltskú trojku, Rumunsko a Bulharsko. Na snímke vpravo list od generála Milana Rastislava Štefánika z roku 1919. V liste generál písal o vzájomnom spojenectve národov voči vonkajším hrozbám. List daroval prezident Andrej Kiska pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska v Belvederskom paláci.
Foto: TASR - Marko Erd

B9 je zoskupenie členských krajín NATO a EÚ (Vyšehradská štvorka, pobaltské štáty, Rumunsko a Bulharsko) na východnej hranici. Lídrami tohto neformálneho zoskupenia krajín sú predstavitelia Poľska a Rumunska. Prvýkrát sa toto zoskupenie stretlo na úrovni hláv štátov v Bukurešti v novembri 2015. Odvtedy sa okrem stretnutí na úrovni hláv štátov konali i stretnutia zástupcov národných parlamentov, ministrov zahraničných vecí a obrany.

Prezident SR Andrej Kiska sa 8. júna 2018 zúčastnil rokovania prezidentov skupiny Bukureštskej deviatky (B9) vo Varšave. B9 spája krajiny východného krídla NATO - Vyšehradskú štvorku, Baltskú trojku, Rumunsko a Bulharsko. Na snímke list od generála Milana Rastislava Štefánika z roku 1919. V liste generál písal o vzájomnom spojenectve národov voči vonkajším hrozbám. List daroval prezident Andrej Kiska pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Poľska v Belvederskom paláci.
Foto: TASR - Marko Erd

Cieľom piatkových rokovaní je skoordinovať pozície členských krajín na východnej hranici pred nadchádzajúcim summitom NATO, ktorý sa uskutoční v Bruseli 11.–12. júla, a potvrdiť jednotné pozície k hlavným témam summitu.

Prezident Kiska by mal ukončiť návštevu Poľska v piatok večer.  

Osobitná spravodajkyňa TASR Monika Himpánová

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.