< sekcia Slovensko

Prezident Kiska pricestoval do juhomaďarského Szekszárdu na summit V4

Prezidenti krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pricestovali v piatok 13. októbra 2017 do juhomaďarského mesta Szekszárd na dvojdňový summit. Na snímke maďarský prezident János Áder (vpravoi), český prezident Miloš Zeman (vľavo), poľský prezident Andrzej Duda (druhý zľava) a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska (druhý sprava). Foto: TASR - Ladislav Vallach

Do Szekszárdu, ktoré je centrom Tolnianskej župy, zvolal summit Áder ako prezident krajiny predsedajúcej vyšehradskému zoskupeniu.

Szekszárd/Bratislava 13. októbra (TASR) - Hospodárstvo, konkurencieschopnosť, situácia v krajinách na západe Balkánskeho polostrova a ich perspektíva európskej integrácie sú hlavnými témami dvojdňového summitu prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorý dnes do juhomaďarského mesta Szekszárd pricestoval prezident SR Andrej Kiska.

S ďalšími hlavami štátov - českým prezidentom Milošom Zemanom, maďarský prezidentom Jánosom Áderom a poľským prezidentom Andrzejom Dudom sa stretol Kiska v rovnakej zostave predtým už dvakrát, naposledy vlani 14. a 15. októbra v Poľsku. Hlavnou témou vtedajšej schôdzky bola energetická bezpečnosť krajín strednej Európy.


Do Szekszárdu, ktoré je centrom Tolnianskej župy, zvolal summit Áder ako prezident krajiny predsedajúcej vyšehradskému zoskupeniu. Podľa maďarského Úradu prezidenta republiky (KEH) prezidenti na troch plenárnych rokovaniach, ktoré sa uskutočnia na pôde Župného úradu, prerokujú aj možnosti spolupráce v oblastiach bezpečnostnej politiky a informačných technológií.

Integrácii krajín západného Balkánu sa venovali v stredu v Budapešti aj šéfovia diplomacií V4 a západobalkánskych krajín. Krajiny vyšehradského zoskupenia plnia vodcovskú úlohu v otázke rozširovania Európskej únie, povedal na uvedenom stretnutí štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. Ako zdôraznil, otázka rozširovania sa nesmie dostať na perifériu záujmu Únie.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.