Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Slovensko

Prezident Kiska podá v prípade referenda o ochrane rodiny podnet na ÚS

Z vyhlásenia prezidenta SR Andreja Kisku k petícii za vyhlásenie referenda o ochrane rodiny 3. septembra 2014 v Bratislave Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kiska dnes informoval, že podľa prebiehajúcich kontrol bude petícia spĺňať potrebný počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda.

Bratislava 3. septembra (TASR) - Návrhom referenda o ochrane rodiny sa bude zaoberať Ústavný súd. Prezident SR Andrej Kiska chce, aby súd preskúmal súlad predmetu referenda s ústavou a jeho zásah do základných ľudských práv a slobôd. Kiska to dnes oznámil v Prezidentskom paláci.

Reagoval tak na petíciu za vyhlásenie referenda, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu. V priebehu piatich mesiacov AZR a jej dobrovoľníci vyzbierali na podporu petície vyše 400.000 podpisov. Petičné hárky odovzdali prezidentovi v stredu 27. augusta.

Kiska dnes informoval, že podľa prebiehajúcich kontrol bude petícia spĺňať potrebný počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda. Súčasne sa však intenzívne zaoberal tým, či predmet referenda sa týka alebo netýka základných práv a slobôd. Ak by sa týkal, takéto referendum nie je možné. Kiska uviedol, že si veľmi váži ľudí, ktorí iniciovali i spolupracovali na zbieraní podpisov pod petíciu, ocenil ich osobnú angažovanosť. "Zároveň som presvedčený, že aj týmto ľuďom a všetkým, ktorí petíciu podpísali, záleží na tom, aby vypísané referendum nemohlo byť spochybnené v rámci súladu s ústavou," uviedol Kiska. "Keďže takéto pochybnosti existujú, podal som podnet na preskúmanie návrhu referenda a otázok v ňom Ústavným súdom," povedal Kiska.



Aliancia za rodinu (AZR) podľa informácií Antona Chromíka sa chce k stanovisku prezidenta vyjadriť na brífingu, ktorý sa má konať dnes o 13.30 h pri Prezidentskom paláci.

Kiska zároveň vyhlásil, že si je vedomý diskusie, ktorá o téme bude pokračovať. "Prial by som si, aby táto diskusia bola otvorená tolerantná a plná pochopenia z každej strany," zdôraznil Kiska.

V navrhovanom referende chce AZR občanom položiť štyri otázky. Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

Viacerí právnici už upozornili na to, že časť otázok sa týka základných práv a slobôd, ktoré by nemali byť predmetom referenda. Na možný diskriminačný charakter formulácie otázok v referende upozornila aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Prezident svojím rozhodnutím nedodržal sľub

Dnešné rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku ohľadom referenda o ochrane rodiny považuje Aliancia za rodinu (AZR) za nedodržaný sľub, ktorý Kiska dal. AZR týmto spôsobom reaguje na Kiskove oznámenie, že návrh referenda o ochrane rodiny a otázky v ňom nechá preskúmať Ústavným súdom (ÚS).

"Keď sme sa s ním stretli pred voľbami, nevyjadril žiadne pochybnosti o referende ani o jeho otázkach, ktoré boli známe," povedal Anton Chromík, hovorca AZR. "Naopak, prisľúbil nám, že referendum spojí s niektorými voľbami," dodal.



Ďalší hovorca AZR Peter Kremský prirovnal prezidentovo rozhodnutie k rozhodovaniu politických elít, ktoré si chcú ponechať moc vo svojich rukách. "Je to obrovské sklamanie z postoja prvého občianskeho prezidenta, v tomto duchu dostávame aj maily a telefonáty z celého Slovenska," dodala Eva Grey z aliancie.

Chromík zopakoval, že AZR v prípade otázok v referende "nevidí nič, čo by zasahovalo do nejakého základného práva". "Ani registrované partnerstvo, ani adopcie homosexuálnymi pármi nie sú základným právom, boli by sme veľmi neradi, ak by Ústavný súd konštatoval opak," dodal v tejto súvislosti hovorca AZR.

Prezidentovo rozhodnutie, naopak, víta a ako povinnosť v zmysle ústavy chápe Iniciatíva Inakosť. "Úmyslom organizátorov petície bolo podľa Iniciatívy okrem iného obmedziť prístup časti obyvateľstva k právnym inštitútom manželstva, adopcií a registrovaných partnerstiev a do budúcnosti tento stav zabetónovať," skonštatoval v tejto súvislosti Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.

Prezident SR Andrej Kiska dnes oznámil, že navrhované referendum na ochranu rodiny dá preskúmať Ústavným súdom (ÚS) SR. Súdny orgán má podľa prezidenta posúdiť a rozhodnúť, či položené otázky v referende sa netýkajú základných práv a slobôd a či teda vyhlásenie takéhoto referenda je v súlade s ústavou. Prezident apeloval na všetky zúčastnené strany, aby diskusia o otázkach, ktoré sa objavujú v referende bola tolerantná, slušná a viedla k pochopeniu ľudí s odlišným názorom.

V navrhovanom referende chce AZR občanom položiť štyri otázky - či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

AIS víta rozhodnutie prezidenta A. Kisku

Amnesty International Slovensko (AIS) víta rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý dá preskúmať referendum o ochrane rodiny Ústavnému súdu (ÚS) SR. TASR o tom informovala Ľudmila Durajová z AIS.

Podľa mimovládnej organizácie bolo rozhodnutie Kisku správne. Prehodnotí sa tým nielen ústavnosť vyhlásenia referenda, ale vytvorí sa aj priestor na diskusiu o postavení a ochrane práv menšín na Slovensku.

Ak by požadované referendum zo strany Aliancie za rodinu (AZR) bolo schválené, došlo by podľa Jely Dobošovej z AIS k vytvoreniu diskriminačných podmienok pre ženy, mužov a ľudí, ktorí sa rozhodnú žiť v inom ako heterosexuálnom zväzku. "Odňať neheterosexuálnym párom možnosť uzavrieť registrované partnerstvo a manželstvo vedie k diskriminácii vo viacerých oblastiach - v sociálnej, ekonomickej, ale aj pri výkone istých právnych úkonov,“ dodala Dobošová.