< sekcia Slovensko

Prezident Kiska v rozhovore pre Mf Dnes: Politici by mali strach tíšiť

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR/Jakub Kotian

Slovenský prezident v rozhovore varuje, že tému utečencov zneužívajú populisti, ktorí tak ľahko získavajú hlasy, a vyzýva Európu na jednotný postup.

Praha 18. novembra (TASR) - Český mienkotvorný denník Mladá fronta Dnes (MfD) priniesol v dnešnom vydaní celostranový rozhovor s prezidentom SR Andrejom Kiskom, nazvaný Skutoční politici by mali strach tíšiť, nie vyvolávať.

Slovenský prezident v ňom varuje, že tému utečencov zneužívajú populisti, ktorí tak ľahko získavajú hlasy, a vyzýva Európu na jednotný postup.

"Teroristi sú tí istí ľudia, ktorí útočia na celom svete a kvôli ktorým milióny ľudí utekajú zo svojich domovov. Útočia na nevinných ľudí bez ohľadu na rasu a náboženstvo. Sú to ťažké chvíle. Musíme teraz držať spolu, proti atmosfére strachu," citujú noviny A. Kisku.

Píšu, že ako jediný prezident z krajín Vyšehradskej štvorky vyzýva občanov na pomoc utečencom a o opaku ho nepresvedčili ani atentáty v Paríži.

A. Kiska v rozhovore, ktorý poskytol ešte pred útokmi a po nich na ňom nič nezmenil, vysvetľuje, prečo majú Slováci a ďalší Stredoeurópania "taký normálny strach" z utečencov, pretože "nám chýba veľká skúsenosť s imigrantmi z iných kultúr. Ľudia sa boja niečoho neznámeho."

Podľa prezidenta Kisku od "starých" krajín Európskej únie očakávame, že nám pomôžu, ale keď prvýkrát nastane situácia, že tieto krajiny potrebujú pomoc, zdráhame sa: "Nezačnú si... myslieť, že pre nás slúžia iba ako taký bankomat? Obávam sa, aby sa kvôli tomu Európa nezačala zasa deliť na tú západnú a východnú."

V súvislosti s utečencami upozornil, že v EÚ žije 500 miliónov ľudí, pre ktorých nemôže byť jeden milión utečencov nezvládnuteľný, keďže "v päťmiliónovom Libanone žije milión utečencov".

A. Kiska poukázal na to, v dôsledku 40 rokov socializmu nám chýba pocit spoluzodpovednosti za to, čo je za dverami našich bytov. "Je úlohou skutočných politikov, aby vyzývali ľudí k aktivite,... aby sme sa spoločne snažili, aby sa tu žilo lepšie," povedal.

Čechov a Slovákov podľa neho spája nedôvera k politikom a strácajú aj dôveru v štát. Preto treba, aby do politiky prišiel "nový vietor", schopní a čestní ľudia, ktorí budú politiku brať ako službu, povedal denníku MfD.