Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Prezident odvolal troch členov Súdnej rady, menoval vlastných

Na snímke prezident SR Andrej Kiska počas tlačovej konferencie v Bratislave Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kiska zdôraznil, že novovymenovaní členovia Súdnej rady budú funkciu vykonávať nezávisle.



Bratislava 18. júna (TASR) - Prezident Andrej Kiska odvolal troch členov Súdnej rady SR, Máriu Bujňákovú, Gabrielu Šimonovú a Eduarda Barányho. Na ich miesta vymenoval bývalého sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR Jána Kľučku, bývalého člena Súdnej rady SR a vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozefa Vozára a sudkyňu Najvyššieho súdu (NS) SR Elenu Berthotyovú. Hlava štátu to oznámila dnes na tlačovej konferencii v Bratislave.

Kiska zdôraznil, že novovymenovaní členovia Súdnej rady budú funkciu vykonávať nezávisle. Dodal však, že zo spoločných rozhovorov zistil, že s novými členmi Súdnej rady majú podobné názory na voľbu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. "Nemám v úmysle a ani nemôžem zasahovať do rozhodnutí, ktoré budú prijímať ako členovia Súdnej rady. Ale pokiaľ ide o tú najbližšiu, najdôležitejšiu úlohu Súdnej rady, to znamená zvolenie predsedu Najvyššieho súdu, tak môžem povedať, že naše názory na osobnostné a profesionálne kritériá sa zhodujú,” zdôraznil.

"Všetkých troch nových členov Súdnej rady som zároveň požiadal, aby konali aktívne a konštruktívne a tak napomohli Súdnej rade zvoliť predsedu Najvyššieho súdu už v najbližšom kole," povedal Andrej Kiska. Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Štefan Harabin vyhlásil 17. júna novú voľbu predsedu NS SR na 16. septembra 2014. V tejto voľbe on osobne kandidovať nemôže, keďže v poslednej voľbe neuspel.

"Podpísal som rozhodnutie prezidenta o ustanovení Poradného výboru pre preskúmanie vhodnosti kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR," informoval ďalej prezident. Úlohou poradného výboru je posúdiť šesticu kandidátov na sudcov ÚS SR a navrhnúť prezidentovi trojicu, ktorú by mal vymenovať do funkcií. Rozhodnutie výboru nie je pre prezidenta záväzné, konečné slovo pri výbere bude mať on sám.



Na otázku, kto bude riadiť Súdnu radu po Štefanovi Harabinovi, ktorému končí mandát 22. júna, keďže podpredsedníčku Súdnej rady Bujňákovú odvolal, Kiska odpovedal, že pravdepodobne najstarší člen Súdnej rady. "Pokiaľ mám správne informácie, tak Súdna rada má stanovené, že v prípade, ak by nikto nemohol rozhodovať, začne rozhodovať najstarší z členov Súdnej rady. Pokiaľ sa nemýlim, v tomto prípade by to bol pán profesor Kľučka," dodal prezident.

"Podpísal som rozhodnutie prezidenta o ustanovení Poradného výboru pre preskúmanie vhodnosti kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR," informoval ďalej prezident. "Za predsedu poradného výboru som ustanovil pána profesora Jána Kľučku," dodal. Ďalšími členmi výboru budú sudkyňa Najvyššieho súdu Zuzana Ďurišová, bývalý sudca ÚS SR Juraj Babjak, vedecký pracovník Ústavu štátu a práva SAV a bývalý člen Súdnej rady Jozef Vozár a napokon advokát a skúsený poradca ÚS SR Alexander Fuchs.

Úlohou poradného výboru je posúdiť šesticu kandidátov na sudcov ÚS SR a navrhnúť prezidentovi trojicu, ktorú by mal vymenovať do funkcií. Rozhodnutie výboru nie je pre prezidenta záväzné, konečné slovo pri výbere bude mať on sám. Výbor by mal prezidentovi vypracovať svoje stanovisko najneskôr do konca júna. "Chcem oceniť korektný prístup k tejto otázke môjho predchodcu, pána prezidenta Ivana Gašparoviča," poznamenal nový prezident SR Andrej Kiska.

"Je to absolútna špekulácia, odvolávaním alebo úvahami o odvolaní predsedníčky Ústavného súdu som sa nezaoberal," odpovedal Kiska na novinársku otázku, či uvažuje o výmene na poste predsedu ÚS SR.

Za kandidátov na ústavných sudcov boli zvolení: predseda senátu Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga (nominant prezidentky Združenia sudcov Slovenska Dany Bystrianskej), sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová (navrhol ju predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin), sudca Krajského súdu v Nitre Ján Bernát (navrhol ho generálny prokurátor Jaromír Čižnár), notár a externý vysokoškolský pedagóg Miroslav Ďuriš (navrhol ho prezident Notárskej komory Karol Kovács), predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Eva Fulcová (nominovali ju dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Pavol Kubíček a šéf Notárskej komory Karol Kovács) a predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai (navrhla ho dekanka Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Gabriela Dobrovičová).

Prezident SR si teraz z kompletnej šestice vyberie trojicu nových sudcov Ústavného súdu SR na 12-ročné funkčné obdobie, ktorí vymenia Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta. Im sa funkčné obdobie končí 4. júla tohto roku.

Andrej Kiska na dnešnej tlačovej konferencii zopakoval stanovisko, podľa ktorého nebude udeľovať plošnú amnestiu. "Čo sa týka udeľovania milostí, budem ich udeľovať len vo výnimočných prípadoch," dodal.

Reakcie na prezidentovo rozhodnutie

SDKÚ-DS: Personálne zmeny v Súdnej rade sú nádejou v oblasti súdnictva: Rozhodnutie prezidenta Andreja Kisku vymeniť troch členov Súdnej rady SR je nádejou, že sa to s vymožiteľnosťou práva pohne na Slovensku konečne dopredu. Povedal to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo v reakcii na odvolanie členov Súdnej rady Márie Bujňákovej, Gabriely Šimonovej a Eduarda Barányho.

Kiska na ich miesta vymenoval bývalého sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR Jána Kľučku, bývalého člena Súdnej rady SR a vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozefa Vozára a sudkyňu Najvyššieho súdu (NS) SR Elenu Berthotyovú.

"SDKÚ-DS víta prvé dnešné rozhodnutie prezidenta SR Andreja Kisku v oblasti súdnictva," uviedol Frešo. Poznamenal, že v súdnictve od roku 1989 nedošlo k zásadným personálnym zmenám, ktoré by u občanov posilnili pocit istoty v právny štát.

"Občania, ktorí poctivo pracujú a platia dane, právom očakávajú od štátu plnenie jeho základných funkcií a služieb občanom. A zabezpečenie spravodlivosti, vymožiteľnosti práva a bezpečnosti svojich občanov je základnou funkciou každého demokratického štátu," doplnil Frešo.