< sekcia Slovensko

Prezident poprial pedagógom, aby dokázali svoje nápady zhmotniť

Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 22. júna (TASR) – Nečakať na osvieteného ministra, ale ukázať, ako je možné zdola robiť zmeny v školstve. To je cieľom nového programu Komenského inštitút, ktorého účastníkov dnes prijal prezident SR Andrej Kiska.

Do Prezidentského paláca prišli na jeho pozvanie učitelia zo základných a stredných škôl po celom Slovensku zaradení do programu. „Našou snahou je vytvárať ostrovy pozitívnej deviácie v slovenskom školstve,“ vysvetlil Kiskovi zakladateľ inštitútu Juraj Hipš.

Organizátori sa snažili vybrať pedagogických lídrov, ktorí majú potenciál meniť slovenské školstvo zdola, priamo na svojich školách. Každý má povinnosť zrealizovať počas roka jednu konkrétnu zmenu na svojej škole. Spolu s pedagógmi Kiska prijal i mentorov, pod vedením ktorých budú zmeny realizovať. Ide o odborníkov na školstvo, ale napríklad i z firemného prostredia.

Podľa Hipša je problémom školstva, čo sa v ňom učí, akým spôsobom a kto má výučbu na starosti. Prezident na to reagoval, že výstupom školstva by malo byť okrem odbornej pripravenosti aj to, aby učitelia pomohli mladým ľuďom stať sa skutočnými osobnosťami.

„Dnes nám zlyhávajú rodiny, z médií sa šíria rôzne typy správ, z ktorých sme nešťastní, tie sú najpopulárnejšie, na sociálnych sieťach sa decká uzatvárajú do často nie najlepších svetov a pýtame sa, kto ešte dokáže tým mladým ľuďom povedať, aké sú tie hodnoty, ako by sa mali správať,“ pomenovala situáciu hlava štátu.

Prezident ocenil, že je inštitút, kde sa zaoberajú obsahom a spôsobom výučby. „Stojí pred nami obrovská práca. Máme tu mnohokrát demotivovaných vyhoretých učiteľov, ktorí už si kladú otázku, ako ďalej. Som rád, že toto sú také prvé svetielka, ktoré sa budú šíriť ďalej,“ poprial Kiska pedagógom, aby dokázali svoje nápady zhmotniť.

Zriaďovateľom Komenského inštitútu je nezisková organizácia Živica. Jednoročný program sa začne v auguste, pričom vychádza z programu Sokratov inštitút určeného pre nadaných vysokoškolákov, ktorý funguje už štvrtý rok. „S pedagógmi chceme ostať aj ďalej v kontakte a budú mať už menej intenzívne stretávanie," doplnil Hipš s tým, že by sa tak mali aj neskôr navzájom podporovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.