Slovensko

Prezident poprial pedagógom, aby dokázali svoje nápady zhmotniť

TASR, 22. júna 2016 17:02

Na snímke prezident SR Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 22. júna (TASR) – Nečakať na osvieteného ministra, ale ukázať, ako je možné zdola robiť zmeny v školstve. To je cieľom nového programu Komenského inštitút, ktorého účastníkov dnes prijal prezident SR Andrej Kiska.

Do Prezidentského paláca prišli na jeho pozvanie učitelia zo základných a stredných škôl po celom Slovensku zaradení do programu. „Našou snahou je vytvárať ostrovy pozitívnej deviácie v slovenskom školstve,“ vysvetlil Kiskovi zakladateľ inštitútu Juraj Hipš.

Organizátori sa snažili vybrať pedagogických lídrov, ktorí majú potenciál meniť slovenské školstvo zdola, priamo na svojich školách. Každý má povinnosť zrealizovať počas roka jednu konkrétnu zmenu na svojej škole. Spolu s pedagógmi Kiska prijal i mentorov, pod vedením ktorých budú zmeny realizovať. Ide o odborníkov na školstvo, ale napríklad i z firemného prostredia.

Podľa Hipša je problémom školstva, čo sa v ňom učí, akým spôsobom a kto má výučbu na starosti. Prezident na to reagoval, že výstupom školstva by malo byť okrem odbornej pripravenosti aj to, aby učitelia pomohli mladým ľuďom stať sa skutočnými osobnosťami.

„Dnes nám zlyhávajú rodiny, z médií sa šíria rôzne typy správ, z ktorých sme nešťastní, tie sú najpopulárnejšie, na sociálnych sieťach sa decká uzatvárajú do často nie najlepších svetov a pýtame sa, kto ešte dokáže tým mladým ľuďom povedať, aké sú tie hodnoty, ako by sa mali správať,“ pomenovala situáciu hlava štátu.

Prezident ocenil, že je inštitút, kde sa zaoberajú obsahom a spôsobom výučby.< „Stojí pred nami obrovská práca. Máme tu mnohokrát demotivovaných vyhoretých učiteľov, ktorí už si kladú otázku, ako ďalej. Som rád, že toto sú také prvé svetielka, ktoré sa budú šíriť ďalej,“ poprial Kiska pedagógom, aby dokázali svoje nápady zhmotniť.

Zriaďovateľom Komenského inštitútu je nezisková organizácia Živica. Jednoročný program sa začne v auguste, pričom vychádza z programu Sokratov inštitút určeného pre nadaných vysokoškolákov, ktorý funguje už štvrtý rok. „S pedagógmi chceme ostať aj ďalej v kontakte a budú mať už menej intenzívne stretávanie," doplnil Hipš s tým, že by sa tak mali aj neskôr navzájom podporovať.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:45

Čas uzávery diaľnice D1 pri Blatnom počas víkendu bude dlhší
S obmedzením treba počítať už od sobotňajších ranných hodín až do nedele večera.

sk
včera 19:29

VIDEO: NAKA obvinila poslanca NR SR Stanislava M. z extrémizmu
Poslanec ĽSNS bol obvinený za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

sk
včera 17:57

VIDEO: Fico: SR môže byť mostom v Európe, Bielorusko zase pre Euráziu
Premiér SR to vyhlásil dnes na spoločnej tlačovej konferencii s bieloruským premiérom Andrejom Kobjakovom, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac