Slovensko

Prezident sa na budúci týždeň vyjadrí k situácii na Ústavnom súde

TASR, 26. januára 2016 16:36

Ústavný súd je v súčasnosti nekompletný, jeho 13-člennému plénu chýbajú dvaja sudcovia.

Na archívnej snímke prezident Andrej Kiska Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 26. januára (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska sa v priebehu budúceho týždňa vyjadrí k situácii na Ústavnom súde. Pre TASR to uviedol riaditeľ komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Roman Krpelan.

Kiska podľa Krpelana ešte neoznámi, ako bude postupovať ohľadom postu, ktorý sa na Ústavnom súde uvoľní koncom februára odchodom sudcu Ľubomíra Dobríka. Zatiaľ sa nerozhodol, ako naloží s dvojicou kandidátov – Mojmírom Mamojkom a Janou Laššákovou, ktorých parlament zvolil vlani 2. decembra.

„Prezident sa zaoberá kandidátmi, ktorých schválila Národná rada SR,“ ozrejmil Krpelan. V tajnej voľbe uspeli poslanci vládneho Smeru-SD. Laššáková získala 70 hlasov od 104 poslancov prítomných na tajnej voľbe, Mamojka 79.

Laššákovú navrhli stranícki kolegovia Anna Vitteková a Miroslav Číž (Smer-SD), Mamojku prvý prodekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Mamojka je dekanom tejto fakulty.

V tajnej voľbe neuspeli zvyšní siedmi kandidáti, ktorých nominovala predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová, Združenie sudcov Slovenska, Slovenská advokátska komora, dekanka Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Andrea Olšovská a opozičné KDH.

Ústavný súd je v súčasnosti nekompletný, jeho 13-člennému plénu chýbajú dvaja sudcovia. Kiska v roku 2014 nevymenoval troch ústavných sudcov zo šestice kandidátov, ktorú schválil parlament. Na prestížny justičný post posunul sudkyňu Janu Baricovú, u ostatných piatich podľa jeho slov nenašiel hlboký záujem o ústavné právo a potrebnú kvalifikáciu, aj keď zákonné nároky spĺňali.

Naposledy sa Ústavný súd SR vlani v decembru odmietol zaoberať Kiskovým návrhom na výklad ústavy ohľadom menovania ústavných sudcov. Hlava štátu rozhodnutie kritizovala. Ústavný súd podľa Kisku rezignoval na jednu zo svojich základných úloh v demokratickom právnom štáte, a to na výklad ústavy a riešenie sporov medzi ústavnými orgánmi.

Prečítajte si aj:

25. januára 2016 18:40

A.KISKA: Slovensko sa môže inšpirovať projektmi princa Charlesa
Podľa hlavy štátu je jedným z úspešných projektov princa Charlesa aj projekt zameraný na podporu začínajúcich podnikateľov formou nezávislých poradcov.

sk
18. januára 2016 18:45

Prezident venoval mesačný plat resocializačnej komunite Antona Srholca
Občianske združenie Resoty pôsobí už 24 rokov, pričom pomáha bezdomovcom.

sk
5. januára 2016 16:07

Prezident odvolal 14 sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov
Kiska ešte 16. decembra povedal, že Súdna rada SR porušuje ústavu a zákon o sudcoch, lebo nepredkladá hlave štátu návrhy na odvolanie sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:47

SME RODINA: Zoju súd pridelil otcovi napriek podozreniu zo zneužívania
Hnutie upozornilo na ďalší prípad odobratia dieťaťa.

sk
dnes 16:35

V. Tomanová požiadala švajčiarske úrady o informácie o Marcovi
Ombudsmanka V. Tomanová zastáva názor, aby sa výkony odoberania detí nemedializovali, pretože ich to môže citovo zraniť a niesť si to so sebou môžu dlhodobo.

sk
dnes 16:27

Slovensko bude mať vo Francúzsku počas majstrovstiev ôsmich policajtov
Na kontinentálny šampionát sa podľa informácií MZVaEZ chystá vycestovať približne 10.000 fanúšikov nielen zo Slovenska, ale aj slovenskí občania žijúci v iných krajinách EÚ.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac