Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Slovensko

Prezidentka podpísala zákon, ktorý má zvýšiť daňovú transparentnosť

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Zavádza sa ním automatická výmena informácií o cezhraničných opatreniach podliehajúcich oznamovaniu medzi príslušnými orgánmi členských štátov Európskej únie (EÚ).

Bratislava 1. októbra (TASR) – Zvýšenie daňovej transparentnosti a zlepšenie boja proti cezhraničným daňovým praktikám firiem je cieľom zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní z dielne Ministerstva financií (MF) SR. Zákon podpísala prezidentka Zuzana Čaputová, informoval o tom v utorok jej hovorca Martin Strižinec.

Do slovenskej legislatívy sa preberajú ustanovenia eurosmernice. Zákon má podľa rezortu odradiť sprostredkovateľov aj daňovníkov od používania praktík potenciálne agresívneho daňového plánovania a prostredníctvom neho sa má účinne prispieť k úsiliu smerujúcemu k tomu, aby sa vytvorilo prostredie spravodlivého zdaňovania.

Zavádza sa ním automatická výmena informácií o cezhraničných opatreniach podliehajúcich oznamovaniu medzi príslušnými orgánmi členských štátov Európskej únie (EÚ).

Na zabezpečenie tejto automatickej výmeny informácií sa zaviedla povinnosť tzv. povinných osôb (sprostredkovateľa alebo príslušného daňovníka, teda používateľa) podať informácie o cezhraničných opatreniach, ktoré spĺňajú aspoň jeden charakteristický znak, ktorý presne definuje zákon. "Uvedená povinnosť sa vzťahuje na sprostredkovateľa, teda osobu, ktorá cezhraničné opatrenie navrhuje, ponúka na trhu, respektíve ktorá takéto opatrenie pripravuje, sprístupňuje daňovníkovi alebo ktorá riadi jeho aplikáciu u daňovníka," vysvetlilo ministerstvo. Sprostredkovateľom môže byť aj osoba, ktorá pri týchto aktivitách poskytuje pomoc, podporu alebo poradenstvo iným osobám. "Za určitých okolností sa oznamovacia povinnosť týka aj samotného daňovníka," priblížilo MF SR.

Za nesplnenie nových povinností bude môcť daňový úrad uložiť sankcie. Tie sa môžu dostať až na 30.000 eur, a to aj opakovane.