Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Prokuratúra nezistila pri hnutí 99% porušenie zákona

Foto: TASR/Martin Baumann

Podľa stanoviska generálnej prokuratúry hnutie 99% neporušilo zákon ani Ústavu SR a prípadom by sa malo zaoberať ministerstvo vnútra.

Bratislava 5. marca (TASR) - Kauzou falošných podpisov strany 99 % - občiansky hlas by sa malo zaoberať ministerstvo vnútra, ktoré túto stranu zaregistrovalo a nie Generálna prokuratúra Slovenskej republiky GP).

Prokuratúra nemá dôkazy o porušení Ústavy SR



"GP SR nemá preukázané, že by strana 99 % - občiansky hlas porušovala svojimi stanovami, programom alebo činnosťou Ústavu SR alebo zákony a teda nie je tým splnená podmienka paragrafu 2 zákona 85/2005 Zbierky zákonov o politických stranách a politických hnutiach (strana nesmie svojimi stanovami, svojím programom alebo činnosťou porušovať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy) a preto v tejto veci neuvažuje o podaní návrhu podľa paragrafu 17 zákona o politických stranách a politických hnutiach. Navyše GP SR k dnešnému dňu neeviduje podnet na zrušenie strany 99 % - občiansky hlas," uvádza sa v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytla GP.

Konať musí ministerstvo vnútra, tvrdí prokuratúra



GP SR sa za tohto stavu nepovažuje za oprávnenú posudzovať zákonnosť vzniku strany 99 % - občiansky hlas, pretože podľa citovaného zákona o registrácii strany je oprávnené konať len Ministerstvo vnútra SR. "V prípadoch registrácie politických strán je povinné Ministerstvo vnútra SR posúdiť a zistiť, či návrh nemá nedostatky a ak je potrebné, vykonať dokazovanie, medziiným aj o pravosti podpisov občanov, ktorí sú uvedení na zozname a ktorí týmto vyslovili súhlas, aby strana vznikla," uvádza sa ďalej v stanovisku.

Policajný prezident sa už ku kauze vyjadrovať nebude


Policajný prezident Jaroslav Spišiak sa odmieta ďalej vyjadrovať vo veci preverovania podpisových hárkov, ktoré hnutie 99 % - občiansky hlas odovzdalo pri registrácii strany na ministerstve vnútra. "Svoje vyjadrenia poskytnem len kompetentným štátnym orgánom, ktoré budú tieto podnety preverovať. Rozhodol som sa takto preto, aby som neumožnil zneužiť moje tvrdenia v predvolebnom období, a tak neumožnil nikomu ovplyvniť demokratický priebeh volieb, a to aj napriek tomu, že strana 99 % - občiansky hlas tvrdením neprávd masívnou mediálnou kampaňou osočuje Policajný zbor, ako aj moju osobu," uviedol pre TASR Spišiak.
"Ak by Ministerstvo vnútra SR malo za preukázané, že zoznam občanov neobsahuje najmenej 10.000 nespochybniteľných podpisov vymedzených zákonom ako jednu z podmienok na registráciu strany, malo by postupovať podľa paragrafu 62 a nasledujúcich ustanovení zákona 71/1967 Zbierky zákonov o správnom konaní a v prípade nutnosti pristúpiť k použitiu mimoriadnych opravných prostriedkov,"píše sa na záver stanoviska GP.

Všetkých 15.000 mien, ktoré sú uvedené v podpisových hárkoch za vznik strany 99 % - občiansky hlas, preverí polícia. Na tlačovej konferencii 29. februára to oznámil policajný prezident Jaroslav Spišiak. Policajti pri prvotnom preverovaní zistili, že pri viac ako 200 menách sú falošné údaje.

Najčastejšie sa zatiaľ podľa Spišiaka zistilo, že čísla občianskych preukazov neprislúchajú k menám osôb, ktorým majú patriť a preukázalo sa aj to, že niektoré podpísané osoby už nežijú. Spišiak nechcel informovať o predbežných výsledkoch, teda koľko z celkového počtu podpisov je falošných. Policajti podľa neho zatiaľ preverili približne 70 percent podpisov. Hotoví by mohli byť po víkende. "Dúfam, že sa nám to podarí čo najskôr," povedal 29. februára Spišiak.

Polícia začala konať na základe podnetu, ktorý dostala 13. februára sekcia verejnej správy na ministerstve vnútra. V ňom jeden zo zberačov podpisov podľa Spišiaka opisuje praktiky, akými sa podpisy získavali. Za krátku dobu mala podľa policajného prezidenta táto osoba získať niekoľko tisíc podpisov. Keď zadávateľovi povedala, že sa to nedá, mala byť inštruovaná, že podpisy nemusí zbierať osobne, ale môže ich získavať aj "z iných zdrojov". Vraj sa ničoho nemusí báť, pretože má kontakty na polícii a v Slovenskej informačnej službe.

Policajti podľa Spišiaka pri prvom preverovaní vybrali z podpisových hárkov niekoľko mien a zistili, že údaje sú falošné. K rovnakému výsledku prišli, keď preverili ďalších 200. Spišiak ďalej informoval, že pre podozrenie z podvodu bolo začaté trestné stíhanie a poškodená je práve strana 99%-občiansky hlas. "Jej predstavitelia by mali byť vďační Policajnému zboru," povedal Spišiak.

Práve zástupcovia strany 99% na tlačovej konferencii hovorili o masívnej akcii polície proti jej sympatizantom, ktorí sa podpísali za jej vznik. Tvrdili, že policajti týchto ľudí zastrašujú. Spišiak to odmietol s tým, že policajti sa ich iba pýtajú, či poskytli údaje zberačom podpisov a ako k tomu došlo.