Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

Príznaky sklerodermie si možno zamieňať so starnutím

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sklerodermia postihuje ľudí vo veku od 25 do 55 rokov, pričom pravdepodobnosť postihnutia je u žien štyrikrát vyššia.

Bratislava 29. júna (TASR) - Príznaky sklerodermie si možno pomýliť s prejavmi starnutia. „Prvým príznakom tohto ochorenia je u väčšiny pacientov tzv. Raynaudov fenomén, čo znamená modrenie a belenie prstov rúk v dôsledku chladu. Typickým prejavov je tuhnutie kože, najčastejšie na rukách, tvári a krku, ale postihnuté môžu byť aj iné časti tela,“ vysvetlila Alena Tuchyňová, lekárka z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.

Priblížila, že prsty rúk sú opuchnuté, sprevádzané pocitom stuhnutia, nedajú sa dobre vystrieť. "Dokonca sa môžu tvoriť akrálne ulcerácie, čo sú bolestivé, často hnisavé, pomaly sa hojace ranky. Koža na tvári býva vyhladená, niekedy má až maskovitý vzhľad,“ doplnila.

V prípade, keď choroba postihne vnútorné orgány tela, ide o systémovú sklerózu. Zjazvenie orgánov, ako sú srdce, pľúca, zažívací trakt a obličky, môže viesť k životu ohrozujúcim komplikáciám. „Postihnutie pažeráka sa môže prejavovať ťažkosťami pri prehĺtaní,“ poznamenáva Tuchyňová. Častou komplikáciou systémovej sklerózy a hlavnou príčinou smrti je pľúcna fibróza.

Základné príznaky pľúcnej fibrózy možno spozorovať ako dýchavicu aj pri každodenných činnostiach, ako je chôdza. „Spočiatku pri malej námahe, ktorá sa postupne zhoršuje, následne suchým dráždivým kašľom a únavou,“ ozrejmila Tuchyňová. Ďalej to môžu byť výrazne deformované (vyduté) nechtové lôžka na rukách a nohách.

Sklerodermia postihuje ľudí vo veku od 25 do 55 rokov, pričom pravdepodobnosť postihnutia je u žien štyrikrát vyššia. Svetový deň sklerodermie si verejnosť pripomína v utorok.