Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

R. Procházka opúšťa KDH

Radoslav Procházka Foto: TASR/Michal Svítok

Platforma Alfa je v súčasnosti už registrované občianske združenie, ktoré združuje mladých ľudí, predovšetkým odborníkov.

Bratislava 18. februára (TASR) - Radoslav Procházka končí v KDH, z hnutia dnes vystúpil. Mieni pôsobiť v občianskom združení Alfa, ktoré si založil a s ktorým chce urobiť zo Slovenska poctivý a kompetentný štát. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave. Kresťanských demokratov minulý rok opustil aj Daniel Lipšic a Jana Žitňanská.

Procházka svoj odchod z KDH naznačoval už pred rokovaním Rady KDH koncom januára. Tá napokon odmietla rokovať o ním navrhovaných zmenách a nesúhlasila ani so zapracovaním niektorých téz jeho platformy Alfa do budúceho programu KDH. Procházka vtedy vyhlásil, že už nikdy nebude kandidovať vo voľbách na kandidačnej listine KDH.
R. Procházka zatiaľ otázku kandidatúry na prezidenta nerieši


Radoslav Procházka zatiaľ otázku kandidatúry na prezidenta SR nerieši. "Toto nie je téma a dnes," povedal na tlačovej konferencii, na ktorej oznámil svoj odchod z KDH a predstavil spolupracovníkov z jeho občianskeho združenia Alfa.

Dodal, že príde čas aj na túto tému. "Príde čas, keď vám poviem, či áno, alebo nie," uviedol pred novinármi Procházka, ktorého nedávno bratislavská krajská Rada KDH označila za dobrého kandidáta na prezidenta. Procházka pre TASR vtedy reagoval tým, že to vníma ako gesto podpory a uznania, ktoré si váži. "Nič viac za tým hľadať netreba," podotkol.

O kandidatúre na prezidenta uvažuje europoslanec SDKÚ-DS Peter Šťastný. Zámer uchádzať sa o post hlavy štátu oznámil expremiér Ján Čarnogurský a zakladateľ Dobrého Anjela Andrej Kiska. Spomínali sa aj mená ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a expremiérky Ivety Radičovej, obaja však túto možnosť odmietli. V KDH sa uvažuje aj o predsedovi poslaneckého klubu Pavlovi Hrušovskom, ktorý sa zatiaľ definitívne nevyjadril. Prezidentské voľby budú na budúci rok.

Alfa občianske združenie


Platforma Alfa je v súčasnosti už registrované občianske združenie, ktoré združuje mladých ľudí, predovšetkým odborníkov. Chce prinášať nové idey a program. Procházka predstavil programovú platformu Alfa 20. októbra. Ústredným mottom Procházkovej publikácie je heslo Silná spoločnosť, jednoduchý štát. Podľa Procházku sa za poctivý a kompetentný štát oplatí usilovať. "Toto je náš štát, naša vlasť a má význam zaň zabojovať," myslí si Procházka.

Odídenec z KDH nevylučuje, že sa zo združenia stane časom politická strana. "Áno, môže sa to stať. Ak budeme chcieť naše riešenia presadiť, je zrejmé, že sa to nedá inak ako cez orgány verejnej moci," uviedol. Alfa má podľa neho desiatky prívržencov. Z politikov sa Procházkovi dobre spolupracuje s martinským primátorom Andrejom Hrnčiarom, ktorý v Národnej rade SR pôsobí v klube Mosta-Híd, s ľuďmi z OĽaNO, zo SaS či z SDKÚ-DS.

V Alfe spolupracuje s historickým bádateľom Ľubošom Kürthym, starostom a členom KDH Antonom Tkáčikom, Luciou Štasselovou či Katarínou Rabatinovou. "Sú to ľudia, ktorí vedia a chcú si vyhrnúť rukávy. Vedia, že sa v úsilí o kompetentný štát dá víťaziť," povedal Procházka. Spolupracovať s ním má aj Anton Marcinčin, ktorý dnes radí ministrovi financií Petrovi Kažimírovi aj ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (obaja Smer-SD). V súvislosti s financovaním Alfy uviedol, že sa bude snažiť o transparentné financovanie, doteraz minula Alfa približne 2000 až 2500 eur.

Pokiaľ ide o zakladanie nových pravicových subjektov, Procházka si nemyslí, že chce byť každý predsedom nejakej strany. Procházka sa chystá aj na akciu Lucie Žitňanskej a Miroslava Beblavého (obaja SDKÚ-DS), ktorí zakladajú politický projekt Tvoríme Slovensko.


Tlačová konferencia v bývalom sídle KDH


Tlačovú konferenciu Procházka uskutočnil v bývalom sídle KDH, považuje to za milú symboliku, ktorú ale on neplánoval.

V súvislosti s pravicou poznamenal, že ak sa má niečo zmysluplné dať dokopy, tak sa musí rozbiť. Prezradil, že v parlamente sa formuje neformálna skupina, ktorá sa rozpráva o tom, čo ďalej a s kým. "Podľa mňa sú to natoľko kvalitní ľudia, že niečo zmysluplnejšie z toho vzíde," povedal.

Procházka v programe Alfa hovorí o úplnom zrušení odvodov a financovaní zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb z daní, o prechode z poistného systému dôchodkového zabezpečenia na dávkový systém s možnosťou dobrovoľného pripoistenia, o ústavnom zákaze deficitného hospodárenia v cykle volebného obdobia a ústavne obmedzený počet daní. Navrhuje tiež hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov za škodu spôsobenú SR, právo zákonodarnej iniciatívy pre skupinu 100.000 občanov a zmenu následnej kontroly ústavnosti na priebežnú.

M. SLOSIARIK: Odchod R. Procházku môže oslabiť KDH

Rozhodnutie poslanca Radoslava Procházku opustiť KDH môže opozičnú stranu poškodiť. Podpredseda parlamentného ústavnoprávneho výboru totiž mohol v očiach niektorých potenciálnych voličov prestavovať nádej na istú zmenu a obrodu v hnutí. Navyše na jeho osobe mohli byť viazané sympatie, ktoré voliči kresťanských demokratov predtým vkladali do Daniela Lipšica (NOVA). Pripustil to dnes Martin Slosiarik z agentúry Focus.

V súčasnosti je však podľa neho otázne, či Procházka sám vie, ako bude ďalej pokračovať vo svojom pôsobení. Na stredopravom politickom spektre je totiž viacero ľudí, ktorí hovoria o potrebe ponúknuť alternatívu. Procházka však podľa neho má šancu sa pokúsiť medzi nimi presadiť, kým je poslancom parlamentu a dostáva sa do pozornosti médií. "Ak to skončí len na úrovni občianskeho združenia (Alfa), tak jeho hlas, alebo možnosť ovplyvniť veci verejné cez politiku a politické rozhodnutia, výrazne klesne," podotkol Slosiarik.

Sociológ pritom nevylučuje, že Procházka môže platformu združenia využiť ako "dobrú reklamu" pred kandidatúrou na post prezidenta SR. Poslanec doteraz takú možnosť nevylúčil. Podľa Slosiarika však bude záležať na tom, či by Procházka išiel do volieb ako občiansky alebo stranícky kandidát. Poslednú možnosť pritom považuje za menej pravdepodobnú, vzhľadom na rozhodnutie opustiť KDH. "Ja nehovorím, že nemôže osloviť nejakú časť voličov (v prezidentských voľbách). Zdá sa, že kandidátov od stredu doprava bude viacero... Ja si myslím, že preferencie voličov sa medzi nich rozdelia a neviem teraz povedať, či stredopravý kandidát, ktorý postúpi do druhého kola, tak neurobí s desiatimi alebo ôsmimi percentami," podotkol.

Slosiarik, rovnako ako politológ Rastislav Tóth, predpokladá, že odchodom Procházku sa zrejme situácia vo vnútri hnutia upokojí. "Odišiel dosť významný kritik, takže tým pádom už žiadna vážna kritika nebude," myslí si Tóth.