Slovensko

Béla Bugár: Profil podpredsedu NR SR

TASR, 23. marca 2016 14:42

Béla Bugár získal v hlasovaní 114 hlasov.

Na snímke Béla Bugár (Most-Híd) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VII. volebného obdobia 23. marca 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Bratislava 23. marca (TASR) - Národná rada SR bude mať aj ďalšie volebné obdobie štyroch podpredsedov. Poslanci dnes v tajnom hlasovaní rozhodli, že funkcie obsadia Martin Glváč zo Smeru-SD (117 hlasov), Béla Bugár z Mostu-Híd (114 hlasov), Andrej Hrnčiar zo #Siete (110 hlasov) a Lucia Nicholsonová z SaS (105 hlasov).


TASR prináša profil nového podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Bélu Bugára.

BÉLA (VOJTECH) BUGÁR (Most-Híd)
Predseda parlamentnej politickej strany Most-Híd Béla (Vojtech) Bugár sa narodil 7. júla 1958 v Bratislave. Štúdium na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT) v Bratislave ukončil v roku 1982. Do roku 1990 pracoval ako strojný inžinier v Závodoch ťažkého strojárstva (ZŤS) v Bratislave.

Svoje politické predstavy o živote maďarskej menšiny na Slovensku a o demokracii realizoval Béla Bugár najprv v politickom subjekte s názvom Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKDH), ktorého bol predsedom a ktoré viedol do roku 1998. Angažoval sa pri spájaní troch predtým samostatných maďarských politických subjektov - Spolužitie, Maďarská občianska strana (MOS) a Maďarské kresťanskodemokratické hnutie (MKDH) do jednej s názvom Strana maďarskej koalície (SMK). Jej predsedom bol od 21. mája 1998 do 31. marca 2007. V rokoch 1990-1992 bol tiež poslancom Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR, od roku 1992 je členom slovenského parlamentu. V rokoch 1998-2006 bol podpredsedom NR SR, od 7. februára 2006 do predčasných parlamentných volieb v júni 2006 bol poverený vedením NR SR. Po parlamentných voľbách v roku 2006 bol Béla Bugár členom parlamentného klubu poslancov za SMK a členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Klub SMK opustil 22. apríla 2009 a do konca volebného obdobia bol nezávislým poslancom NR SR.

Od roku 2009 začali odídenci z SMK formovať novú politickú stranu s názvom Most-Híd. Ustanovujúci snem strany sa uskutočnil 11. júla 2009 a delegáti si za predsedu strany zvolili Bélu Bugára, ktorý tento post zastáva dodnes. V parlamentných voľbách v roku 2010 strana Most-Híd získala 8,12 percenta platných hlasov voličov a stala sa parlamentnou stranou. Od roku 2010 je Béla Bugár poslancom NR SR

V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 5. marca 2016, získala strana Most-Híd 6,50 % platných hlasov voličov (11 kresiel) a stala sa parlamentnou stranou. Spolu s víťaznou stranou Smer-SD a ďalšími parlamentnými stranami - Slovenskou národnou stranou (SNS) a stranou #Sieť, podpísali dohodu o spoločnej koalícii pri vytvorení vlády SR. V nej strana Most-Híd získala post podpredsedu NR SR a dva ministerské posty vo vznikajúcej vláde SR.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:48

V Oravskej Lesnej namerali rekordných 55 cm snehu, fúkal silný vietor
Na Chopku dosiahli nárazy vetra rýchlosť 148 km/h a na Lomnickom štíte 132 km/h.

sk
včera 18:24

Nemocnice sa s Union nedohodnú, peniaze vracať nechcú
Nemocnice sa pre postup najmenšej poisťovne na trhu obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

sk
včera 17:40

HRABKO: Castro umrel, marxisticko–leninské spôsoby pokračujú. Aj u nás
Mečiarove amnestie sú škvrnou na minulosti Slovenska, nestojí však za to vyčistiť ju za akúkoľvek cenu, povedal pre TABLET.TV publicista Juraj Hrabko.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac