Slovensko

Prokuratúre sa podarilo znížiť dĺžku prípravného konania

TASR, 27. decembra 2015 9:30

K výraznému zníženiu prieťahov v prípravnom konaní došlo už počas piatich mesiacov od vymenovania Jaromíra Čižnára do funkcie generálneho prokurátora.

Na snímke generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 27. decembra (TASR) - Generálnej prokuratúre (GP) SR a nižším úsekom prokuratúry sa aj v tomto roku podarilo znížiť dĺžku prípravného konania.

V roku 2015 klesol počet nevybavených trestných vecí nad jeden rok, v ktorých vykonávajú prokurátori dozorovú právomoc, pričom ku koncu septembru v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom poklesol o 3,24 percenta. Počet nevybavených trestných vecí nad dva roky za tretí štvrťrok tohto roku klesol o 4,39 percenta a počet nevybavených trestných vecí nad tri roky sa znížil za štvrťrok o 7,74 percenta. GP analyzuje nielen rýchlosť konania na trestnom úseku (za celú prokuratúru) každý štvrťrok, ale aj rýchlosť skončenia prípravného konania po doručení návrhu na podanie obžaloby a návrhu na konečné rozhodnutie. V tejto súvislosti ku koncu septembru 2015 (v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom) došlo k poklesu trestných vecí starších ako tri mesiace o 44,09 percenta. TASR o tom informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

K výraznému zníženiu prieťahov v prípravnom konaní došlo už počas piatich mesiacov od vymenovania Jaromíra Čižnára do funkcie generálneho prokurátora. Za druhý polrok 2013 sa v rezorte prokuratúry znížil počet nevybavených vecí nad jeden rok o 25,57 percenta, počet nevybavených vecí nad dva roky sa znížil o 45,20 percenta a počet nevybavených vecí nad tri roky sa znížil o 53,50 percenta.

V roku 2014 sa znížil počet nevybavených vecí nad jeden rok o 19,55 percenta, počet nevybavených vecí nad dva roky sa znížil o 34,73 percenta a počet nevybavených vecí nad tri roky sa znížil o 41,80 percenta.

V tejto súvislosti Čižnár vydal už v decembri 2013 prokurátorom pokyn, aby vo veciach, kde je podaná obžaloba za prečiny a súd nevykonal v danej trestnej veci žiadny úkon dlhšie ako šesť mesiacov, alebo ak ide o zločin a súd nevykonal v danej trestnej veci žiadny úkon viac ako jeden rok, podá prokurátor sťažnosť na prieťahy. V roku 2015 podali prokurátori v trestných veciach 102 sťažností na príslušné súdy pre nečinnosť sudcov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:10

Biela pastelka vyráža do ulíc s podporou Mareka Hamšíka
Verejnosť si v informačných stánkoch na vlastnej koži bude môcť vyskúšať, aké je byť slabozrakým či nevidiacim.

sk
dnes 7:38

Most-Híd navrhne zmeniť požiadavky na terénnych sociálnych pracovníkov
Most-Híd si to predstavuje tak, že za terénneho pracovníka by sa mohol prihlásiť aj človek, ktorý túto oblasť ešte nevyštudoval na vysokej škole.

sk
dnes 6:01

Slováci budú môcť študovať na prestížnej univerzite v Berkeley
Memorandum o porozumení, ktoré to umožňuje, podpísali Pellegrini, prorektor pre medzinárodné vzťahy Žilinskej univerzity Ristvej a dekan Fakulty strojárstva Kalifornskej univerzity Shankar Sastry.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac