Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Protestujúcich nacionalistov polícia do Gabčíkova nepustila

Snímka z protestu proti migrantom na Trojičnom námestí v Trnave v utorok 1. septembra 2015. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Nepokoje spôsobila informácia, že čoskoro majú byť v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity Bratislava v Gabčíkove umiestnené stovky migrantov.

Gabčíkovo 1. septembra (TASR) – Slovenskí a maďarskí nacionalisti chceli dnes v Gabčíkove protestovať proti umiestneniu migrantov. Polícia však bráni asi stovke demonštrantov vstúpiť do obce. Na čele nacionalistov stojí šéf banskobystrického kraja Marian Kotleba. Nepokoje spôsobila informácia, že čoskoro majú byť v účelovom zariadení Slovenskej technickej univerzity Bratislava v Gabčíkove umiestnené stovky migrantov.

Nacionalisti zablokovali prístupovú cestu do Gabčíkova v smere od Dunajskej Stredy, blokovaná je naďalej. "Dôvod uzavretia celého mesta sme sa ani doteraz nedozvedeli. Vzhľadom na to, že dnes je Deň Ústavy SR, postavili sme sa na odpor a budeme tu až do konca, kým polícia neuvoľní prístup do obce," uviedol riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrik.

Do Gabčíkova dorazili protestovať aj maďarskí nacionalisti z Hnutia 64 žúp a strany Jobbik. "Väčšina obyvateľov Gabčíkova je však z ich aktivít v obci nešťastná, odmieta ich," povedal starosta obce Iván Fenes s tým, že ľudia chcú pokojne žiť a neželajú si takýmto spôsobom riešiť národnostné problémy.

Zvolávateľom zhromaždenia proti vytvoreniu migračného centra v  Gabčíkove, v ktorom má byť umiestnených údajne 500 dočasných rakúskych azylantov, je obyvateľ obce Radovan Hrádek. "V obci Gabčíkovo sa uskutočnilo 2. augusta referendum. Z celkového počtu oprávnených voličov 4452 sa zúčastnilo 2603 ľudí. Proti zriadeniu migračného centra bolo celkom 2501 hlasov, čo predstavuje 96,67 percent. Za zriadenie imigračného centra hlasovalo 96 ľudí, čo predstavuje 3,32 percent hlasov. Referendum, ako jedno z mála, ktoré sa uskutočnilo v SR, bolo platné," pripomenul.

Politická moc na Slovensku podľa neho napriek platnosti referenda neberie výsledky miestneho plebiscitu do úvahy. "Na základe referenda a postoja vládnej moci sme sa rozhodli usporiadať verejné zhromaždenie obyvateľov obce Gabčíkovo. Obec na našu žiadosť nereagovala v stanovenom termíne. Dnešný protest nám zmarila polícia," konštatoval Hrádek.

Prvé zhromaždenie proti umiestneniu utečencov v kraji sa konalo podľa trnavskej krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej v Trnave a bolo bezproblémové. "Polícia nemusela zakročiť a žiadne osoby neboli predvedené. Vozidlá, ktoré sa presúvali do Gabčíkova, polícia nevpustila do obce, pretože na mieste, na ktorom sa chceli zhromaždiť, už prebiehalo iné podujatie, ktoré bolo vopred ohlásené a odsúhlasené," uviedla. Polícia naďalej dohliadala na verejný poriadok a bezpečnosť. "Budeme dohliadať na to, aby sa nikomu nič nestalo," uzavrela hovorkyňa.