Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Viac ako 600 obcí dostane protipovodňovú techniku

Robert Kaliňák, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Budovaniu odolnosti Slovenska voči katastrofám sa ministerstvo vnútra systematicky venuje aj naďalej v programovom období 2014-2020.

Bratislava 30. marca (TASR) - Zaliate cesty, popadané stromy a zatopené domy. To sú takmer každoročné trápenia obyvateľov a starostov stoviek slovenských obcí. Na pomoc samosprávam prichádza Ministerstvo vnútra, ktoré pre najviac postihované regióny nakúpi špeciálnu techniku z eurofondov za vyše 63 miliónov eur.

Záplavy pravidelne spôsobujú obrovské škody

Prívalové vlny spôsobené silnými búrkami každoročne ohrozujú infraštruktúru obcí a majetok ich obyvateľov. Celková výška škôd spôsobených povodňami za posledných desať rokov presiahla sumu 702 miliónov eur. Hoci sa samosprávy v spolupráci so zásahovými zložkami Integrovaného záchranného systému v plnom nasadení snažia riešiť krízové situácie, následky záplav sú priveľké. Dôvodom je aj chýbajúca technika. „Chceme zabezpečiť, aby obce v ohrozených územiach mali k dispozícii technické vybavenie na okamžitú reakciu na povodne. Pripravili sme pre nich balíky prvej pomoci.“ hovorí minister vnútra, Robert Kaliňák. Špeciálna technika bude financovaná prostredníctvom projektu Aktívne protipovodňové opatrenia, ktorý pripravilo Ministerstvo vnútra v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia. Projekt je financovaný z Kohézneho fondu prostredníctvom operačného programu Životné prostredie.

V boji s povodňami pomôže obciam špeciálna technika

Uľahčiť obciam zvládanie krízových situácii v čase povodní majú balíky prvej pomoci pri povodniach. Ministerstvu vnútra na spomínaný projekt schválila Európska komisia vyše 63 miliónov eur. Už o niekoľko mesiacov tak starostovia najohrozenejších obcí dostanú k dispozícií niekoľko druhov čerpadiel, generátor elektriny, prenosné osvetlenie a protipovodňové bariéry. Vybavenie je ľahko prenosné pomocou prívesu, ktorý je tiež súčasťou balíka. „Práca s touto technikou je nenáročná a obce dostanú spolu s technikou aj potrebné vzdelávanie a tréning. Veríme, že sa im spolu so záchrannými zložkami podarí znížiť škody spôsobené povodňami vo svojich obciach,“ vysvetľuje Rut Erdélyiová, generálna riaditeľka sekcie európskych programov Ministerstva vnútra. Kľúčom pre výber obcí, ktorým je pomoc určená je miera povodňového rizika ako aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov.

Výrazne sa zvýši pripravenosť Slovenska na povodne

Zmierniť následky povodní má aj dvanásť regionálnych intervenčných balíčkov rozmiestnených do všetkých krajov na Slovensku, čím sa výrazne skráti čas a zvýši kvalita zásahu v postihnutej oblasti. Ďalším výstupom projektu budú dva národné moduly protipovodňovej ochrany tvorené kvalifikovanými jednotkami s moderným vybavením. „Budú pripravené zasiahnuť na celom území Slovenska aj v zahraničí. Takéto tímy vybavené špeciálnymi a vysokokapacitnými zariadeniami budú schopné zásahu v extrémnych situáciách“, dodáva Kaliňák. Balíčky budú obsahovať člny, prečerpávacie systémy, vozidlá na evakuáciu obetí a prepravu záchranárov v ťažkom teréne, kontajnery pre dlhodobé zásahy, mobilné palivové cisterny a čističky vody, separátor ropných produktov a techniku pre leteckých záchranárov a potápačov.

Rezort vnútra pripravuje lepšie riadenie mimoriadnych udalostí

Budovaniu odolnosti Slovenska voči katastrofám sa ministerstvo vnútra systematicky venuje aj naďalej v programovom období 2014-2020 ako sprostredkovateľský orgán operačného programu Kvalita životného prostredia. „Aby sme znížili negatívne dôsledky živelných pohrôm na našich občanov, budeme podporovať prevenciu a pripravenosť na mimoriadne udalosti“, hovorí Rastislav Igliar, riaditeľ odboru adaptácie na klimatickú zmenu sekcie európskych programov Ministerstva vnútra.

Informácie poskytol Peter Lazarov, hovorca MV SR.