Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

R. FICO: Bez Turecka nie sme schopní zastaviť balkánsku cestu

Na archívnej snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR - Michal Svítok

Dnes sú to iba 2 % migrantov, ktoré prichádzajú cez balkánsku cestu do Európy. Je tam obrovský pokles, uviedol premiér a dodal, že dnes robí problém skôr Grécko, ktoré púšťa migrantov do Európy.

Bratislava 24. marca (TASR) - Sme svedkami "reálpolitiky", ktorá hovorí, že bez Turecka nie sme schopní zastaviť balkánsku cestu. Vyhlásil to vo štvrtok (23.3.) na zasadnutí Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti premiér Robert Fico (Smer-SD), pričom zdôraznil, že v súčasnosti je úspešne zastavená.

"Ak porovnáme predchádzajúce obdobie, tak dnes sú to iba dve percentá migrantov, ktoré prichádzajú cez balkánsku cestu do Európy. Je tam obrovský pokles," uviedol premiér, pričom dodal, že dnes robí problém skôr Grécko, ktoré púšťa migrantov do Európy.

Turecko je podľa neho krajina, ktorá je z hľadiska vnútorného fungovania ďaleko od predstáv Európskej únie (EÚ). "Nechcem tu nikomu robiť advokáta, ale ak porovnáme Ruskú federáciu a Turecko, tak zistíme, že Ruská federácia je v podstate demokratická krajina," konštatoval.

Premiér si myslí, že v blízkej budúcnosti sa vo vzťahu k Turecku nič špeciálne nezmení. "Nič sa nestane, budeme sa navzájom ostreľovať. Európe záleží na tom, aby migračná vlna bola naďalej zastavená. Myslím si, že v duchu tejto 'reálpolitiky' budeme určite rešpektovať a aj prehltávať niektoré veci, ktoré by sme v opačnom prípade nikdy nerešpektovali, ale len preto, lebo tak funguje, bohužiaľ, politika vo svete," dodal.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok na parlamentnom výbore pre európske záležitosti v stredu (22.3.) povedal, že je potrebné absolútne odmietnuť spôsob komunikácie zo strany tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý opakovane označil nemeckú a holandskú vládu za "nacistov" a "fašistov". "Je absolútne neprijateľné označovať krajiny, vlády, alebo spôsoby, akými tieto krajiny fungujú za fašistické, je to niečo, čo Slovenská republika oficiálne a verejne odmieta," zdôraznil Korčok.

Myslí si, že výsledky referenda, ktoré sa bude konať 16. apríla, v mnohom napovedia, či si Turecko ponechá parametre demokratického štátu s princípmi, ktoré sú absolútnou podmienkou toho, aby Turecko zostalo kandidátskou krajinou EÚ.

Turecko v referende rozhodne o tom, či sa rozšíria právomoci prezidenta Erdogana.