Slovensko

R. Fico: Do Macedónska plánujeme vyslať 25 policajtov

TASR, 5. januára 2016 14:49, aktualizované 5. januára 16:42

V súčasnosti prichádza do Európy 1000 až 5000 migrantov denne, čo Fico označil za neakceptovateľné čísla, ktoré ešte stúpnu s príchodom jari.

Ilustračné foto Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 5. januára (TASR) - Slovensko vyhovie žiadosti macedónskeho ministra vnútra o pomoc pri ochrane ich hranice, ako aj pri zabezpečovaní verejného poriadku v Macedónsku. Na budúcu stredu (13.1.) by vláda podľa premiéra Roberta Fica mala odsúhlasiť vyslanie 25 policajtov s príslušným vybavením. Odísť majú 1. februára.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol Fico, najväčším problémom, ktorému EÚ naďalej čelí, sú neregulované migračné toky, ktoré prúdia východnou cestou z Turecka cez Grécko do Európy. Tie podľa neho prinášajú so sebou aj bezpečnostné riziká.

Premiér upozornil, že zníženiu prílevu migrantov pomáha počasie, a nie efektívne opatrenia prijaté na úrovni EÚ. V súčasnosti prichádza do Európy 1000 až 5000 migrantov denne, čo Fico označil za neakceptovateľné čísla, ktoré ešte stúpnu s príchodom jari.Macedónsko síce nie je členským štátom Európskej únie, ale je súčasťou takzvanej balkánskej trasy, ktorú využívajú utečenci na ceste do bohatých západoeurópskych krajín. V tejto súvislosti požiadalo krajiny Vyšehradskej štvorky o pomoc v boji proti ilegálnej migrácii, ako aj materiálnu podporu.

Česká vláda 21. decembra 2015 rozhodla o vyslaní 25 policajtov, ktorí tam budú pôsobiť od polovice januára do konca februára. Okrem toho Macedónsku poskytne na riešenie migračnej krízy 20 miliónov českých korún.

Z Maďarska v pondelok 4. januára odišla 31-členná skupina policajtov, ktorá bude počas januára pomáhať na macedónsko-gréckej hranici.

Slovenská republika v rámci pomoci pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie vyslala vlani v októbri do Maďarska 50-člennú policajnú jednotku a v novembri do Slovinska 20 strážcov zákona.

Minister vnútra Robert Kaliňák priblížil, že Slováci slúžili na 40 km dlhom úseku srbsko-maďarskej hranici, pričom za tú dobu zadržali 64 cudzincov. Zároveň avizoval, že misia v Slovinsku bude pokračovať. Do európskej agentúry pre ochranu vonkajších hraníc EÚ (Frontex) poskytne SR 100 príslušníkov. "Sme v prebiehajúcej fáze výberového konania, kde je viacej záujemcov ako miest, takže môžeme urobiť výber tých najlepších," uviedol.

TASR prináša výberovú chronológiu o vyslaní slovenských policajtov do štátov Európskej únie (EÚ) pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc.

14. októbra 2015 - Slovenská republika (SR) vyšle do Maďarska 50 policajtov. Informáciu o ich vyslaní vzala vláda na vedomie. Týmto Slovensko zareagovalo na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra o výpomoc pri hliadkovej činnosti na území Maďarska pri riešení migračnej krízy a ochrane schengenských hraníc Európskej únie (EÚ).

20. októbra 2015 - Slovensko vyslalo policajnú jednotku v počte 50 policajtov s technikou do susedného Maďarska. Ide o najpočetnejšiu jednotku v doterajšej histórii Policajného zboru SR, ktorá bude pôsobiť v zahraničí. Je zložená z 20 policajtov z Úradu hraničnej a cudzineckej polície so skúsenosťami s ochranou hraníc, ktorých dopĺňajú príslušníci všeobecných policajných útvarov – obvodných policajných oddelení najmä z južných častí SR z Košického a Banskobystrického kraja.

27. októbra 2015 – Slovinsku by mali pomôcť zvládnuť utečeneckú krízu dve desiatky slovenských policajtov, informoval o tom viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. Mali by pomáhať slovinským kolegom pri zvládnutí migračného tlaku a plniť úlohy v oblasti kontroly slovinsko-chorvátskych hraníc.

3. novembra 2015 – Vyslanie jednotky 20 slovenských policajtov do Slovinska vzala na vedomie vláda SR na svojom mimoriadnom zasadnutí. Slovensko bude mať zahraničnú policajnú jednotku s 300 príslušníkmi, špeciálne určenú na ochranu schengenskej hranice Európskej únie. Jej vytvorenie schválila vláda na mimoriadnom zasadnutí.

6. novembra 2015 – Slovenská republika vyslala 20 policajtov, ktorí budú v Slovinsku. Vyslaní strážcovia zákona budú pôsobiť na hranici medzi dvoma členskými štátmi Európskej únie (EÚ) Slovinskom a Chorvátskom.

20. novembra 2015 – Do Maďarska odišli ďalší slovenskí policajti. Na hranici so Srbskom vystriedali doterajší kontingent slovenských strážcov zákona, ktorí tam pôsobil od 21. októbra 2015.

17. decembra 2015 - Česko, Slovensko, Maďarsko a Poľsko sa na stretnutí v Prahe dohodli, že poskytnú a budú koordinovať pomoc Macedónsku pri zvládnutí migračnej krízy v Európe.

Prečítajte si aj:

4. januára 2016 19:17

Maďarskí policajti budú pomáhať Macedónsku s prílevom utečencov
Z maďarskej metropoly Budapešť odišlo do Macedónska v dodávkach a iných policajných vozidlách vybavených termovíznymi kamerami 31 policajtov.

sk
4. januára 2016 18:52

Za migračnou vlnou stojí Moslimské bratstvo, tvrdí prezident Zeman
Prezident Zeman svoj názor oprel o informácie od marockého ministra zahraničných vecí Mizuwára a jedného z popredných nemenovaných predstaviteľov Spojených arabských emirátov.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:07

S prízemným mrazom treba počítať aj ďalej, vietor zosilnie
Výstraha pre niektoré okresy platí minimálne do utorka 25. apríla.

sk
včera 16:39

A. DANKO: Summit šéfov parlamentov je najväčšie podujatie SK PRES
Šéfovia parlamentov sa podľa predsedu Národnej rady SR dotknú viacerých tém, neobídu ani vývoj EÚ, francúzske prezidentské voľby či brexit.

sk
včera 16:09

Varovanie: V Tunisku sú možné teroristické útoky
Ministerstvo zahraničných vecí preto odporúča Slovákom, aby počas pobytu v Tunisku zachovávali zvýšenú obozretnosť, prostredníctvom médií sledovali aktuálnu bezpečnostnú situáciu v krajine.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac