< sekcia Slovensko

R. Fico: Slovensko je asi jedna z najslobodnejších krajín na svete

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico reční počas slávnostného obeda s 18 vysokoškolákmi pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva v Bratislave 18. novembra 2017. Foto: TASR/Pavol Zachar

Podľa premiérových slov Slovensko patrí k svetovej špičke v oblasti slobody a rešpektovania občianskych práv a momentálne je našou povinnosťou venovať sa teraz viac sociálnym právam.

Bratislava 18. novembra (TASR) – Slovensko je asi jedna z najslobodnejších krajín na svete. Pokiaľ ide o slobodu tlače a médií, podľa rôznych hodnotení patrí do svetovej špičky. To isté môžeme tvrdiť pri kvalite občianskych práv. Našou povinnosťou je venovať sa teraz viac sociálnym právam. Pred spoločným obedom so študentmi to pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva (17.11.) na Úrade vlády SR vyhlásil v sobotu premiér Robert Fico.

Máte možnosti slobodne cestovať, vzdelávať sa, získavať informácie pre svoj individuálny rast. Asi si neviete predstaviť, že by ste teraz čakali na hranici v Bergu dve hodiny, kde by vás šacovali policajti, colníci, pootvárali by vám kufre, museli by ste mať tisíc povolení, devízový prísľub, zmenené šilingy. Toto je všetko história. A možno robíme chybu, že vám dostatočne nehovoríme, aké to bolo a aký je to obrovský rozdiel,“ povedal Fico.

Doplnil, že pre neho osobne je 17. november spojený predovšetkým s menom Alexandra Dubčeka. „Hovorím to preto, lebo udalosti, ku ktorým došlo 17. novembra, dali šancu vrátiť sa do politiky človeku, ktorý stelesňoval v osobnej rovine príklad odvahy a ľudskej statočnosti,“ uviedol.

Dubček podľa neho pochopil, že spoločnosť na jednej strane musí byť slobodná, ale na druhej strane musí mať nejaké pravidlá a hodnoty. „A on hovoril o hodnotách veľmi silnej sociálnej solidarity,“ skonštatoval Fico.

Slovensko podľa neho patrí k svetovej špičke v oblasti slobody a rešpektovania občianskych práv a momentálne „je našou povinnosťou venovať sa teraz viac sociálnym právam.“

Študenti sa podľa ich vlastných slov rozprávali s Robertom Ficom o súčasnom stave Slovenska. "Zväčša sme si prešli niektoré body z jeho úvodného príhovoru,“ povedal študent Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Oliver Göndör po skončení neformálneho obeda.


Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (piaty sprava) si pripíja počas slávnostného obeda s 18 vysokoškolákmi pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva v Bratislave 18. novembra 2017.
Foto: TASR/Pavol ZacharŠtudenti sa podľa neho pýtali aj na korupciu a jej odhaľovanie, napríklad sa rozprávali o ochrane oznamovateľov korupcie v právnom poriadku.

Na obede sa zúčastnili vysokoškoláci z viacerých odborov. "Bol to mix, všetky tie formy štúdia, ktoré sa môžu stretnúť s korupciou vo svojom odbore," doplnil Göndör. Jeho názor na 17. november je jednoznačný. "Padol jeden z tých najhorších režimov, aké mohli vo svete byť, a to je ten komunistický, socialistický," skonštatoval s tým, že on sám je veľkým prívržencom Európskej únie.

Pozvaní 18 študenti sa zúčastnili na odbornom seminári v Medzinárodnej protikorupčnej akadémii IACA v rakúskom Laxenburgu. Ich dvojdňový vzdelávací pobyt (16. – 17.11.) dohodol na septembrovom stretnutí s dekanom akadémie Martinom Kreutnerom predseda vlády SR Robert Fico spoločne s riaditeľom Odboru prevencie korupcie na Úrade vlády SR Petrom Kovaříkom.

Na neformálnom obede sa zúčastnil aj minister vnútra Robert Kaliňák či poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.