Slovensko

R. KALIŇÁK: Trestné oznámenie za výroky premiéra je absurdné

TASR, 13. januára 2016 14:00

Kaliňák za tým vidí politický boj.

Na snímke podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR – Štefan Puškáš
Bratislava 13. januára (TASR) - Minister vnútra Robert Kaliňák označil za absurdné trestné oznámenie, ktoré sa týka výrokov premiéra Roberta Fica o potrebe zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku.

Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry (GP) Andrey Predajňovej bolo toto oznámenie elektronicky podané v nedeľu 10. januára a bude sa ním zaoberať poverený prokurátor GP.

Kaliňák za tým vidí politický boj. "Treba v tom prípade podať trestné oznámenie aj na mňa. Ak bránime záujmy SR a kvôli tomu je podané trestné oznámenie, tak je to veľká karikatúra súčasnej politickej situácie na Slovensku," poznamenal po dnešnom rokovaní vlády.

Sám si vo výrokoch premiéra žiadny nenávistný prejav nevšimol. Ako podčiarkol, vláda iba vysvetlila, akým spôsobom bude na Slovensku vyzerať politika v boji proti nelegálnej migrácii. Tá je, ako upozornil, zo zákona zakázaná. "Keď povieme, že nebudeme podporovať nelegálnych migrantov, tak dodržujeme zákon, a v tom prípade to nemôže byť trestným činnom, veď to je absurdné," dodal.

Na otázku, či sa moslimovia na Slovensku nemajú cítiť ako občania druhej kategórie, reagoval, že nie. "Jasne sme povedali, že zamedzíme tomu, aby vznikali segregované komunity a tie doteraz nevznikali, preto sa tu cítia dobre a bezpečne," uviedol Kaliňák. Na novinársku poznámku, že premiér hovoril o zabránení vytvoriť ucelenú moslimskú komunitu na Slovensku, konštatoval, že pojem ucelená a segregovaná komunita je to isté.

Podanie na GP za vyjadrenie premiéra sa týka hanobenia rasy, národa a presvedčenia a podnecovanie k rasovej, národnostnej a etnickej nenávisti, za čo hrozí trojročné väzenie.

Fico na tlačovej konferencii 7. januára uviedol, že Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by podľa neho vznikla naplnením povinných kvót. Reagoval tým aj na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas novoročných osláv došlo k masovému sexuálnemu obťažovaniu a okradnutiu žien.


Prečítajte si aj:

12. januára 2016 17:08

Výroky Roberta Fica o moslimskej komunite rieši Generálna prokuratúra
Na Generálnu prokuratúru bolo podané trestné oznámenie týkajúce sa hanobenia rasy, národa a presvedčenia a podnecovanie k rasovej, národnostnej a etnickej nenávisti, za čo hrozí trojročné väzenie. video

sk
10. januára 2016 14:06

M. MAĎARIČ: Premiér migrantmi nestraší, upokojuje situáciu
Minister kultúry skritizoval vyjadrenia európskych lídrov, ktorí podľa neho pozvali utečencov, a tým akoby zaviedli právo na sťahovanie národov.

sk
10. januára 2016 11:53

R. FICO: Z migrantov nebudem robiť chránený druh
Premiér odmietol kritiku, že jeho rétorika ohľadom migračnej krízy je už za čiarou.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:16

J. Figeľ: Spravodlivosť pre obete islamistov je dôležitá
Bezpečnostná rada OSN schválila rezolúciu o vyšetrovaní vojnových zločinov v Iraku. Podľa osobitného vyslanca J. Figeľa je to dôležitý krok aj pre náboženské a etnické menšiny.

sk
dnes 18:15

V Banskej Bystrici pribudli 15. a 16. kameň pred domami obetí nacistov
Pred domom na Hornej ulici 51 bol uložený kameň na pamiatku Viliama Salnera, Pred vilou na Hornej ulici 55 bol zase uložený kameň architektovi Alexandrovi Skuteckému. audio

sk
dnes 15:27

PRIESKUM: Najvyšší potenciál získať voličov druhých strán má SNS
Na prvom mieste je SNS s 12,8 percentami, na druhom je SaS s 8,8 percentami a na treťom SMER-SD Smer-SD so ziskom 8,5 percent. Prieskum urobila agentúra v septembri.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac