Slovensko

R. KALIŇÁK: Trestné oznámenie za výroky premiéra je absurdné

TASR, 13. januára 2016 14:00

Kaliňák za tým vidí politický boj.

Na snímke podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR – Štefan Puškáš
Bratislava 13. januára (TASR) - Minister vnútra Robert Kaliňák označil za absurdné trestné oznámenie, ktoré sa týka výrokov premiéra Roberta Fica o potrebe zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku.

Podľa hovorkyne Generálnej prokuratúry (GP) Andrey Predajňovej bolo toto oznámenie elektronicky podané v nedeľu 10. januára a bude sa ním zaoberať poverený prokurátor GP.

Kaliňák za tým vidí politický boj. "Treba v tom prípade podať trestné oznámenie aj na mňa. Ak bránime záujmy SR a kvôli tomu je podané trestné oznámenie, tak je to veľká karikatúra súčasnej politickej situácie na Slovensku," poznamenal po dnešnom rokovaní vlády.

Sám si vo výrokoch premiéra žiadny nenávistný prejav nevšimol. Ako podčiarkol, vláda iba vysvetlila, akým spôsobom bude na Slovensku vyzerať politika v boji proti nelegálnej migrácii. Tá je, ako upozornil, zo zákona zakázaná. "Keď povieme, že nebudeme podporovať nelegálnych migrantov, tak dodržujeme zákon, a v tom prípade to nemôže byť trestným činnom, veď to je absurdné," dodal.

Na otázku, či sa moslimovia na Slovensku nemajú cítiť ako občania druhej kategórie, reagoval, že nie. "Jasne sme povedali, že zamedzíme tomu, aby vznikali segregované komunity a tie doteraz nevznikali, preto sa tu cítia dobre a bezpečne," uviedol Kaliňák. Na novinársku poznámku, že premiér hovoril o zabránení vytvoriť ucelenú moslimskú komunitu na Slovensku, konštatoval, že pojem ucelená a segregovaná komunita je to isté.

Podanie na GP za vyjadrenie premiéra sa týka hanobenia rasy, národa a presvedčenia a podnecovanie k rasovej, národnostnej a etnickej nenávisti, za čo hrozí trojročné väzenie.

Fico na tlačovej konferencii 7. januára uviedol, že Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by podľa neho vznikla naplnením povinných kvót. Reagoval tým aj na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas novoročných osláv došlo k masovému sexuálnemu obťažovaniu a okradnutiu žien.


Prečítajte si aj:

12. januára 2016 17:08

Výroky Roberta Fica o moslimskej komunite rieši Generálna prokuratúra
Na Generálnu prokuratúru bolo podané trestné oznámenie týkajúce sa hanobenia rasy, národa a presvedčenia a podnecovanie k rasovej, národnostnej a etnickej nenávisti, za čo hrozí trojročné väzenie. video

sk
10. januára 2016 14:06

M. MAĎARIČ: Premiér migrantmi nestraší, upokojuje situáciu
Minister kultúry skritizoval vyjadrenia európskych lídrov, ktorí podľa neho pozvali utečencov, a tým akoby zaviedli právo na sťahovanie národov.

sk
10. januára 2016 11:53

R. FICO: Z migrantov nebudem robiť chránený druh
Premiér odmietol kritiku, že jeho rétorika ohľadom migračnej krízy je už za čiarou.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:19

Politici reagujú na prezidenta Trumpa, Blaha Američanov ľutuje
Poslankyňa Martina Šimkovičová, naopak, vkladá do Trumpa nádeje

sk
dnes 16:06

Lajčák a taliansky premiér kondolovali Maďarsku pre tragédiu autobusu
Vyjadril sústrasť rodinám, ktoré pri havárii prišli o svojich blízkych.

sk
dnes 15:51

VIDEO: Lodnú dopravu od Bratislavy po Gabčíkovo zastavili do odvolania
Ľudské životy sú dôležitejšie ako premávka, skonštatoval minister Érsek s tým, že prevádzka nebude pustená skôr, kým sa nevyrieši problém s ľadovými kryhami. audio

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac