< sekcia Slovensko

B. BUGÁR: Vstupom do koalície sme urobili 'obetu' v prospech Slovenska

Na snímke zľava podpredseda strany Ivan Švejna, predseda Most-Híd Béla Bugár, podpredsedníčka strany a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská a podpredseda strany a minister životného prostredia SR László Sólymos počas tlačovej konferencie po zasadnutí Republikovej rady strany Most-Híd 4. marca 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Byť v opozícii je dnes podľa neho veľmi jednoduché. Opozičným predstaviteľom dnes podľa neho stačí, že všetkých obviňujú a vynášajú súdy bez dôkazov.

Bratislava 4. marca (TASR) - Rozhodnutie Mosta-Híd ísť do vládnej koalície so Smerom-SD a SNS bol správny krok. Zhodla sa na tom dnes Republiková rada Mosta-Híd. "Som presvedčený, že to bol jediný možný krok pre dosiahnutie stability a možnosti napredovania pre celú krajinu. Určitým spôsobom sme robili 'obetu' v prospech Slovenska," vyhlásil predseda strany Béla Bugár s tým, že ďalšou možnosťou boli už len predčasné voľby, čo by pre Slovensko nebolo dobré.Byť v opozícii je dnes podľa neho veľmi jednoduché. Opozičným predstaviteľom dnes podľa neho stačí, že všetkých obviňujú a vynášajú súdy bez dôkazov. Nemať zodpovednosť je podľa Bugára jednoduché. Poukázal na odchody v opozícii. S politikou súčasnej opozície Most-Híd nesúhlasí. Bugár zdôraznil, že pre jeho stranu je podstatné prinášať riešenia pre právny štát, rozvoj regiónov a ochranu práv menšín.

Na otázky, či je spokojný s výsledkami vlády v kontexte daňovej kauzy podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorá sa podľa opozície týka aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka, Bugár priamo neodpovedal. "Som spokojný s naším účinkovaním v tejto vláde," opakoval.Ministri Mosta-Híd Lucia Žitňanská (spravodlivosť), László Sólymos (životné prostredie) a Árpád Érsek (doprava), štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna a vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz pripomenuli, čo za rok vo vláde dosiahli.

Žitňanská pripomenula protischránkový zákon, protiextrémistický balík, zmeny v exekučnom poriadku, ktoré majú urobiť exekúcie férovejšie či zavedenie možnosti osobného bankrotu. Sólymos poukázal na jeho kroky v ochrane životného prostredia, vrátane podpory odstraňovania čiernych skládok. Pripomenul aj pôsobenie v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ. "Jeden z najväčších úspechov, nielen môjho rezortu, bola ratifikácia Parížskej dohody," povedal.

Švejna spomenul snahu zatraktívniť druhý pilier a riešiť otázku starodôchodcov. Ravasz zdôraznil, že kroky jeho úradu dokazujú úsilie Mosta-Híd riešiť menšinové otázky. "Každý občan by mal byť rovnako dôležitý pre štát," zdôraznil s tým, že o to strane ide.

Rada Mosta-Híd rokovala o voľbách do VÚC. S kým sa spoja?

Republiková rada Mosta-Híd odporúča krajským štruktúram rokovať o vytvorení predvolebných koalícií pre voľby do vyšších územných celkov (VÚC) so stranami súčasnej vládnej koalície Smerom-SD a SNS. Na južnom Slovensku zas so štruktúrami SMK. Strana hovorí aj o možnosti širokých koalícií nielen s parlamentnými, ale aj mimoparlamentnými stranami, ktoré by stáli proti extrémistickým kandidátom.

Rozhodli o tom dnes delegáti republikovej rady. O výsledkoch rokovania informoval predseda strany Béla Bugár. "Máme záujem vytvárať koalície v regiónoch s našimi koaličnými partnermi. Na južnom Slovensku bude rokovanie s SMK. V niektorých regiónoch budeme napomáhať vzniku širokých koalícií, aby sa nerozšíril extrémizmus," uviedol Bugár.Na snímke zľava podpredseda strany Most-Híd a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz ,podpredseda strany a štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ivan Švejna, predseda Most-Híd Béla Bugár, podpredsedníčka strany a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda strany a minister životného prostredia SR László Sólymos a člen predsedníctva Most-Híd a minister dopravy Árpád Érsek počas tlačovej konferencie po zasadnutí Republikovej rady strany Most-Híd 4. marca 2017 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann


Tohtoročné jesenné voľby do VÚC budú podľa strany o kvalite života v jednotlivých regiónoch a predstavách do budúcnosti pre daný kraj. Most-Híd volá po rozvoji regiónov, a na to podľa strany treba aj funkčnú samosprávu. Rovnako je tu otázka nárastu extrémizmu, ktorému treba podľa Mosta-Híd zabrániť.Pre budúcnosť krajiny sú tieto aspekty podľa Mosta-Híd dôležité. "V záujme dosiahnutia týchto cieľov je pre stranu dôležité postaviť silných kandidátov na poslancov krajských zastupiteľstiev a v prípade získania širšej podpory aj silných kandidátov na predsedov VÚC," píše sa v odporúčaní Mosta-Híd krajským štruktúram strany. O menách Bugár hovoriť dopredu nechce. Rovnako nepovedal, koho by podporil Most-Híd v Banskobystrickom kraji v boji proti Mariánovi Kotlebovi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.