< sekcia Slovensko

RAVASZ: Streľba v Polhore je vrcholom ľadovca symbolizujúceho napätie

Ábel Ravasz. Oficiálna snímka. Foto: ÚRAD SPLNOMOCNENCA VLÁDY SR PRE RÓMSKE KOMUNITY

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz vyzval autority na okamžité a dôsledné vyšetrenie situácie.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Streľbou na dom rómskej rodiny v obci Pohronská Polhora v okrese Brezno sa prekročila aj posledná hranica, ktorá nás oddeľuje od fyzického napadnutia členov rómskej menšiny v tejto republike. Upozornil na to splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz, ktorý zároveň vyzval autority na okamžité a dôsledné vyšetrenie situácie.

"Bez ohľadu na to, či sa potvrdí rasový motív skutku, nemôžeme byť k tomu ľahkovážni," zdôraznil Ravasz. "To, že guľky nikoho netrafili, nič nezmení na fakte, že sa strieľalo na ľudí," pripomenul.

Podľa splnomocnenca je tento incident vrchol ľadovca symbolizujúceho napätie, ktoré u nás v spoločnosti vrie. "Vyzerá to, že voči nenávistným postojom sme stále tolerantnejší a čoraz častejšie sa uchyľujeme k radikálnym riešeniam. Dôsledkom je rozdeľovanie spoločnosti a zvyšovanie spoločenského napätia," upozornil Ravasz, ktorý sa horehronskú obec chystá v nasledujúcich dňoch navštíviť aj osobne.

V nedeľu (8.10.) večer z motorového vozidla Škoda Forman, ktoré v tom čase riadil pod vplyvom alkoholu 27-ročný Stanislav, vystrelil spolujazdec – 24-ročný Martin (obaja z obce Michalová) päť nábojov na rodinný dom na ulici Varguľa v obci Pohronská Polhora. V tomto dome sa v čase streľby nachádzalo sedem osôb. Štyri strely zasiahli prednú stenu domu a jedna strela prenikla cez sklenenú výplň okna do vnútorných priestorov domu.

Polícia oboch mladíkov zadržala a obvinila zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami, 24-ročného Martina i z prečinu výtržníctva. Sudca okresného súdu ich poslal do väzby. Polícia v tomto štádiu vyšetrovania vylúčila rasový motív.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.