Slovensko

Pred cestou do zahraničia sa zaregistrujte, radí ministerstvo

TASR, 22. júla 2018 8:27

Ministerstvo informácie využíva na kontaktovanie občanov v prípade krízovej situácie a automaticky ich vymaže najneskôr do 30 dní od plánovaného ukončenia cesty.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 22. júla (TASR) - Rezort diplomacie vyzýva občanov, aby pred cestou do zahraničia využili možnosť dobrovoľnej registrácie na stránkach ministerstva. "Jej cieľom nie je sledovanie pohybu občanov alebo robenie si štatistík zo strany ministerstva, ale lokalizácia a včasné varovanie, keď si to situácia vyžaduje," ubezpečil riaditeľ konzulárneho odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Bezák.

Väčšina cestujúcich zatiaľ registráciu nevyužíva. "Za minulý kalendárny rok sa cez formulár zaregistrovalo 72.000 občanov, čo je pre porovnanie len desať percent občanov cestujúcich do Grécka," poznamenal Bezák. Ministerstvo pritom informácie využíva len na kontaktovanie občanov v prípade krízovej situácie a automaticky ich vymaže najneskôr do 30 dní od plánovaného ukončenia cesty. Občan tiež môže kedykoľvek požiadať, aby boli vymazané okamžite.

Cestujúci si pri vypĺňaní formulára môže zvoliť, či ho má ministerstvo kontaktovať len v prípade krízovej situácie, alebo chce dostávať emaily o každej zmene cestovného odporúčania v krajine alebo krajinách, do ktorých cestuje. Vo formulári môže občan napísať kontakt na osobu na Slovensku, ktorú bude MZVaEZ v prípade mimoriadnej situácie kontaktovať a vyplniť údaje o svojich spolucestujúcich.

Najčastejšou formou kontaktu počas krízovej situácie je núdzová sms-ka. "Práve táto sms môže občana upovedomiť, aby sa či už vyhol tranzitnej krajine, špecifickému teritóriu krajiny, špecifickému mestu a podobne," priblížil riaditeľ odboru krízového manažmentu na MZVaEZ Vladimír Fraňo. Podľa neho ide o jeden z dvoch základných nástrojov prevencie, ktorá je v krízovom manažmente veľmi dôležitá. Druhým nástrojom je informovanosť.

Prečítajte si aj:

12. júla 2018 9:17

V zahraničí plaťte kreditnou kartou, ochránite tak svoje peniaze
Najčastejšia schéma zneužitia kreditnej karty je odpozorovanie čísla karty a následné zneužitie na internete.

sk
10. júla 2018 9:12

Pri nehode v zahraničí je nutné spísať správu o nehode
V prípade cesty do zahraničia je dobré uzatvoriť aj havarijné poistenie, ktoré pokryje škody, ktoré si vodič spôsobí buď sám alebo iné vozidlo, vandali alebo zvieratá.

sk
4. júla 2018 9:23

NEPOKAZTE SI DOVOLENKU: Na spálený chrbát sa radšej pripravte vopred
Pri mori je efekt odrazeného slnka od piesku a od vodnej hladiny niekoľkokrát silnejší než slnečné žiarenie na Slovensku.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:07

Na horách je dopoludnia prvý lavínový stupeň, popoludní sa zvýši
Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je snehová pokrývka vplyvom striedania teplôt dopoludnia dobre spevnená na väčšine miest.

sk
dnes 9:07

Odoberajte podcast Diár na každý deň
Denný podcast Diár prináša spravodajský prehľad očakávaných udalostí. Podcast Diár si môžete vypočuť v počítači a zároveň aj odoberať vo svojich mobilných zariadeniach.

sk
dnes 8:18

Zdravotné poisťovne vrátia poistencom za lieky vyše 5,73 milióna eur
Deťom vo veku nedovŕšených šesť rokov, ktorých je 16.311, vráti VšZP viac než 556.000 eur.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac