Slovensko

Režisér, scenárista a zakladateľ Art Film Festu Peter Hledík jubiluje

TASR, 28. januára 2016 6:30

Spolu s televíznymi snímkami nakrútil sedem hraných filmov a okolo 200 dokumentárnych.

Peter Hledík Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 28. januára (TASR) - Herec, režisér, scenárista, zakladateľ a bývalý viceprezident medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (predtým Art Film) v Trenčianskych Tepliciach Peter Hledík jubiluje. Narodil sa 28. januára 1946 v Bratislave a vo štvrtok bude mať 70 rokov.

Rodený Bratislavčan pochádzajúci z intelektuálskej rodiny, ktorej otec bol v 50. rokoch 20. storočia odsúdený na dvanásť rokov väzenia, prežil detstvo a mladosť "zahrabaný" v knihách, ktoré sa stali zdrojom jeho prirodzenej, "druhej" vzdelanosti. Práve v tituloch knižnej literatúry dostal Peter Hledík základy k svojej filmovej tvorbe.

Študoval na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v českej Prahe. Vo svojej profesii nechcel nikdy robiť nič, čo by súviselo s ideológiou a politikou. Pracovať začal v pražskej televízii, pripravoval piesňové filmové projekty. Spolu s Janom Němcom tam nakrútil napríklad pesničkový medailón Marty Kubišovej. Samostatne nakrútil pesničkový film s Marylou Rodowiczovou. V Slovenskej televízii (STV) v Bratislave prešiel na portréty umelcov a významných osobností (napríklad Andreja Bagara, Miloša Bazovského a iných). Pre STV režíroval tri filmy z cyklu krátkometrážnych televíznych dokumentárnych filmov, prezentujúcich významné žijúce osobnosti Slovenska - Galéria elity národa -GEN. Zobrazil v nich na verejnosti síce málo známe, v skutočnosti však mimoriadne osobnosti. Boli to informatik Jozef Kelemen, dizajnér Robert Kabaň a lekár Michal Novák.

Spolu s televíznymi snímkami nakrútil sedem hraných filmov a okolo 200 dokumentárnych. Okrem toho pripravoval cyklické relácie a spoločenské magazíny, je tiež autorom niekoľkých filmových scenárov.

V roku 1993 stál Peter Hledík pri zrode nového filmového festivalu Art Film. Aj preto mu právom patrí prívlastok otec trenčianskoteplického Art Film Festu (dnešný názov festivalu). V roku 1993 sa Hledíkovou zásluhou prvýkrát uskutočnila v Trenčianskych Tepliciach komorná prehliadka dokumentárnych filmov. Po troch rokoch sa začala na festivale udeľovať cena Hercova misia. Udeľuje sa každoročne hercovi, ktorý ovplyvnil myslenie, životný štýl a hodnoty svojej generácie. Od roku 2001 udeľujú na festivale aj cenu Zlatá kamera. Z pomerne skromných začiatkov sa Petrovi Hledíkovi podarilo vybudovať špecializované podujatie s medzinárodnou účasťou, kam ochotne prichádzajú umelci svetového mena.

Vo finále 23. ročníka Art Film Festu v júni 2015 bola prekvapenému Petrovi Hledíkovi odovzdaná cena Zlatá kamera za prínos kinematografii.

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest sa v roku 2016 bude konať v Košiciach, jeho presťahovanie do metropoly východného Slovenska oznámili v decembri 2015. Peter Hledík vtedy prostredníctvom listu oznámil, že sa vzdáva funkcie viceprezidenta. Dôvodom bola práve zmena miesta konania festivalu.

Prečítajte si aj:

20. januára 2016 7:06

Zomrel svetoznámy taliansky filmový režisér Ettore Scola
Scolove filmy sú typicky pokojné, súcitné a obsahujú kritiku sociálnych pomerov. Režisér bol pokladaný za skalného ľavičiara a jeho snímky boli vždy politické. video

sk
20. januára 2016 6:04

Filmy Davida Lyncha otvárajú priestor pre nekonečné množstvo otázok
Temnú stránku ľudskej psychiky odkryl napríklad vo filmoch Mazacia hlava, Sloní muž, Modrý zamat alebo Mulholland Drive. video

sk
10. januára 2016 12:29

V Kine inak možno filmami P. Guzmána spoznať diktátora Pinocheta
Režisér bol uväznený Pinochetovým režimom počas prevratu v roku 1973, po prepustení odišiel do exilu v Paríži.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 12:27

Jeden z obžalovaných v kauze výbuchu v Novákoch zomrel
Hlavné pojednávanie súd odročil na neurčito.

sk
dnes 12:21

GAJDOŠ: Pri nákupe nových stíhačiek rokujeme s viacerými výrobcami
Minister obrany vylučuje nákup stíhacích lietadiel z Ruska. V súvislosti s nákupom nových stíhacích lietadiel sa najviac spomínajú švédska ponuka na gripeny a nákup F-16 z USA.

sk
dnes 11:55

TASR si prevzala prestížnu cenu EANA za agregátor sociálnych sietí
Porota EANA jednohlasne rozhodla, že cenu získal vývojový tím agentúry pod vedením šéfredaktora TASR Mariána Kolára za vytvorenie agregátora sociálnych sietí SomeCan.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac