< sekcia Slovensko

VIDEO: Film rezortu obrany Generál M. R. Štefánik – Osloboditeľ

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) a riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič (vľavo) počas tlačovej konferencie pri príležitosti krátkeho videofilmu s názvom Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch, 29. apríla 2019. Foto: TASR/Martin Palkovič

AKTUALIZOVANÉ o VIDEÁ. Film je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených.

Piešťany 3. mája (TASR) – Minister obrany Peter Gajdoš uviedol v pondelok na pôde Vojenského historického múzea v Piešťanoch nový krátkometrážny film Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ. Je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených. Autor scenára, riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslav Čaplovič v snímke priblížil Štefánika divákovi prostredníctvom jeho citátov.

"Veríme, že dokáže osloviť predovšetkým mladých ľudí, pretože je dôležité podporovať povedomie o vojenskej histórii našej krajiny," uviedol minister. Povedal, že sedem minút trvajúci film sa stane súčasťou podujatí ozbrojených síl, VHÚ i rezortných múzeí. Gajdoš dodal, že hrdinov potrebujeme aj v súčasnosti a verí, že Štefánik bude inšpiráciou pre nastupujúce generácie."Chceme týmto filmom vzdať úctu M. R. Štefánikovi," uviedol Čaplovič. Film sa snažili tvorcovia robiť inovatívnymi prostriedkami. Pozostáva zo štyroch celkov, hovorí o živote Štefánika, o jeho vedeckom pôsobení, o vojne a o jeho smrti. „Veríme, že zvolaná minutáž je schopná upútať mladých,“ dodal.Od 3. mája bude film k dispozícii všetkým záujemcom aj na www.youtube.com. Má anglické a francúzske titulky a minister Gajdoš v tejto súvislosti uviedol, že je pripravený ním obdarovať ministrov obrany Česka, Francúzska a Talianska pri príležitosti tohtoročnej spomienky na M. R. Štefánika.

Video film: Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ


Video: General Milan Rastislav Štefánik - Liberator (anglické titulky)


Video: Général Milan Rastislav Štefánik - Libérateur (francúzske titulky)