Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Slovensko

Rezort školstva: Nedostatok učiteľov je najmä v Bratislavskom kraji

Ilustračná snímka. Foto: British Council

Zároveň rezort poznamenal, že pedagógovia majú najmä v hlavnom meste, predovšetkým tí s aprobáciou na cudzie jazyky a informatiku, väčšie možnosti nájsť si lepšie ohodnotenú prácu mimo školstva.

Bratislava 7. augusta (TASR) – Nedostatok učiteľov pociťujú predovšetkým školy v Bratislavskom kraji, TASR to potvrdil odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Zároveň rezort poznamenal, že pedagógovia majú najmä v hlavnom meste, predovšetkým tí s aprobáciou na cudzie jazyky a informatiku, väčšie možnosti nájsť si lepšie ohodnotenú prácu mimo školstva.

"Personálne obsadenie školy je v kompetencii riaditeľa školy, ide nielen o pedagogických a odborných zamestnancov, ale aj nepedagogických zamestnancov, napríklad kuchárky, upratovačky a podobne," uviedol rezort školstva s tým, že preto si v tejto súvislosti nevedie evidenciu uchádzačov o zamestnanie. Podľa ministerstva školstva každoročne vychádza z pedagogicky zameraných fakúlt množstvo absolventov učiteľských odborov, veľká časť z nich však ani neuvažuje nad prácou v školstve.

Ministerstvo školstva tvrdí, že na zvýšenie zamestnanosti absolventov v školách a školských zariadeniach vytvorilo v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch "systémové predpoklady na zatraktívnenie povolania učiteľ tým, že ustanovilo právo na ochranu pred prejavmi sociálno-patologického správania zo strany ostatných pedagogických a odborných zamestnancov". Okrem toho sa zákon zaoberá napríklad aj povinnosťou prerokovať úväzky so zástupcom zamestnancov, zaviedol pôsobnosť zamestnávateľa v profesijnom rozvoji, v rámci ktorej zamestnávateľ v súlade so svojimi potrebami priznáva pedagogickým a odborným zamestnancom príplatok za profesijný rozvoj za absolvovanie rozširujúceho štúdia, špecializačného a inovačného vzdelávania a za vykonanie jazykovej skúšky, a to v úhrnnej výške 12 percent platu po dobu siedmich rokov.

Za jeden z dôležitých krokov smerujúcich k podpore a nárastu atraktivity učiteľského povolania pre absolventov pedagogických fakúlt ministerstvo považuje zvyšovanie platov začínajúcich učiteľov od nového školského roka. "Výrazné zvýšenie platov učiteľov spolu so zvýšením platov v celom rezorte školstva o 38 percent medzi septembrom 2016 a prvým januárom 2020 je motiváciou, ktorá pomôže zlepšiť životný štandard našich učiteľov a zároveň podporí aj príchod mladých absolventov do školstva," uzavrelo ministerstvo.

Nedostatok pedagogických zamestnancov v Bratislave pred začiatkom školského roka 2019/2020 potvrdili TASR viaceré mestské časti. Dopyt je najmä po učiteľoch prvého stupňa a materských škôl, ktorých je v hlavnom meste nedostatok.

Na školách chýbajú i kuchárky a upratovačky


Okrem chýbajúcich učiteľov absentujú pred začiatkom školského roka 2019/20 v bratislavských školských zariadeniach aj nepedagogickí pracovníci. Viaceré bratislavské mestské časti sa pre TASR zhodli na tom, že evidujú voľné pracovné miesta najmä pre kuchárov, pomocný personál do školských jedální, ale aj upratovačky.

Voľné pracovné miesta na nepedagogické pozície v školských zariadeniach eviduje aj portál pre učiteľov edujobs.sk. Najviac miest bolo v utorok (6. 8.) voľných v Bratislavskom kraji pre kuchárov (31), hlavných kuchárov (12) a upratovačky (22). "Je to z dôvodu minimálnej mzdy, keďže všade inde si zarobia viac, než im môže ponúknuť škola," povedal pre TASR hovorca mestskej časti Nové Mesto Marek Tettinger.

Riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Ružinov Tatiana Tóthová pre TASR pripomenula, že v súvislosti s obedmi zadarmo museli do jedální prijať viacero kuchárov a pomocných síl. "Stále máme niekoľko týchto pozícií neobsadených," dodala. V rámci realizácie dotácie na stravu základné školy v pôsobnosti mestskej časti Petržalka aktuálne potrebujú 15 zamestnancov. "Evidujú najmä nedostatok pomocných síl do školských jedální," povedala Mária Halašková z oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu s tým, že okrem toho absentujú aj upratovačky.

V bratislavskej Karlovej Vsi sú rovnako neobsadené miesta kuchárok, pomocných kuchárov a pracovníkov v prevádzke školských jedální pri materských, ale aj základných školách. Podľa hovorcu mestskej časti Karlova Ves Branislava Heldesa pracujú na týchto miestach často aj staršie zamestnankyne v dôchodkovom veku. "Z nepedagogických zamestnancov chýba na základných školách napríklad kuchár, zaučený kuchár a pracovník v prevádzke v školskej jedálni," dodal Heldes.

Aj v bratislavskej mestskej časti Lamač evidujú chýbajúci personál v kuchyniach školských jedální. Ako uviedla pre TASR Hana Ifková z referátu prevádzky škôl, školských a predškolských zariadení, športovísk a detských ihrísk Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Lamač, momentálne chýba jedna pomocná sila a od septembra bude potrebná ešte jedna kuchárka z dôvodu predpokladaného nárastu stravníkov.