< sekcia Slovensko

Rezort spravodlivosti: SaS chce pochovať Istanbulský dohovor

Na snímke budova Ministerstva spravodlivosti SR. Foto: TASR - Michal Svítok

Ministerstvo spravodlivosti SR reaguje na výzvu SaS vláde, aby po rokoch od jeho podpisu prerokovala Istanbulský dohovor a doručila ho parlamentu na schválenie.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Ak chce SaS definitívne pochovať Istanbulský dohovor, tak čo navrhuje, je cesta. V reakcii na výzvu SaS vláde, aby po rokoch od jeho podpisu prerokovala Istanbulský dohovor a doručila ho parlamentu na schválenie, to pre TASR uviedlo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR."Nemusia vyzývať vládu, stačí, keď sa pozrú na vyjadrenia kolegov z opozície (OĽaNO, Sme-rodina) a musí im byť zrejmé, ako by hlasovanie o Istanbulskom dohovore asi dopadlo," spresnil hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS a členka Výboru Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Natália Blahová považuje za absurdné, že vláda, ktorá proklamuje hlbšiu európsku integráciu Slovenska, nie je schopná prihlásiť sa k hodnotám, na ktorých Európska únia stojí. "Ochrana žien pred násilím je celoeurópska téma s dosahom na ochranu západnej civilizácie. Jej imanentnou súčasťou je zabezpečenie dôslednej rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami, do ktorej spadá aj zákaz nútených manželstiev, zákaz manželstiev detí a zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov," uviedla.

Ochrana západného konceptu ľudských práv a rovnoprávnosti medzi pohlaviami naberá podľa SaS na význame, keď sa v Európe aj prostredníctvom migrácie posilňujú cudzie vplyvy z iných kultúrnych prostredí. V sekularizovanom právnom systéme Európskej únie sa podľa SaS nedá na otázky rodovej rovnosti pozerať len očami kresťansko-katolíckej tradície, pretože tá nereflektuje realitu v jej celosti. Poslanci strany SaS sú v parlamente pripravení podporiť Istanbulský dohovor.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.