Slovensko

Riaditeľské voľno bez príčiny môže byť porušením zákona

TASR, 22. januára 2016 12:35, aktualizované 22. januára 14:46

Ministerstvo školstva upozorňuje zriaďovateľov, ako aj riaditeľov škôl, že riaditeľské voľno nie je štrajk.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler Foto: TASR/Andrej Galica
Bratislava 22. januára (TASR) – Ministerstvo školstva upozorňuje zriaďovateľov, ako aj riaditeľov škôl, že riaditeľské voľno nie je štrajk. Inštitút riaditeľského voľna môže škola podľa rezortu využiť len zo závažných organizačných a prevádzkových dôvodov. "V tomto prípade nejde o štrajk organizovaný príslušnou odborovou organizáciou v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní," informovala TASR hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Podľa ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD) nie je štrajk učiteľov, ktorým pohrozila Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) od pondelka 25. januára, zastrešovaný žiadnou organizáciou s právnou subjektivitou a každý učiteľ v tejto akcii je sám za seba. "Sám aj nesie všetky právne riziká," uviedol Draxler.

Rezort školstva upozorňuje, že ak nie sú učitelia odhlásení zo zdravotného poistenia a rozhodnú sa vykonávať iba náhradnú pracovnú činnosť, môže sa takéto konanie zo strany riaditeľa školy javiť ako účelové zneužitie inštitútu riaditeľského voľna a môže byť vnímané ako porušenie zákona.

"Ministerstvo učiteľov nezamestnáva, takže nebude vstupovať do pracovnoprávnych vzťahov. Ľudia participujúci na tejto akcii, nie sú formálne nikým reprezentovaní, do organizácie štrajku nie je zapojená žiadna zo stavovských organizácií reprezentujúca niektorý druh škôl," uviedol minister. Podľa jeho slov takáto akcia, ktorú by nikto formálne nezastrešoval, nemá v Európe precedens.

Zamestnanec počas štrajku nemá podľa ministerstva nárok na žiadne plnenie poskytované zamestnávateľom, pretože štrajkuje z vlastnej vôle. "Nemá nárok na mzdu a počas tohto obdobia je vylúčená povinnosť platiť poistné," podotkla Dupaľová Ksenzsighová. Svojvoľné vyhlásenie riaditeľského voľna zo strany riaditeľa je podľa rezortu školstva iba snaha obísť zákon s cieľom zachovať si všetky mzdové aj odvodové nároky bez toho, aby pedagógovia nastúpili do práce a riadne si plnili svoje povinnosti. "Ak sa preukáže zneužitie inštitútu riaditeľského voľna, dôsledky voči riaditeľom budú musieť vyvodiť jednotliví zriaďovatelia škôl," dodala Dupaľová Ksenzsighová.

ISU vyhlásila 11. januára štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Ak sa cez víkend nič nezmení, časť učiteľov vstúpi v pondelok do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku a niektoré školy zostanú zatvorené. Nespokojní učitelia sa totiž vo štvrtok (21.1.) nedohodli s ministrom školstva na splnení svojich požiadaviek.


ISU v reakcii na dnešné upozornenia ministerstva školstva uviedla, že riaditeľom nikdy neodporúčali ani neodporúčajú využívať pri štrajku inštitút riaditeľského voľna. Tlačovú správu rezortu školstva považuje iniciatíva za pokus zastrašiť riaditeľov a zriaďovateľov. "Sme prekvapení z postupu ministerstva školstva, ktoré sa očividne snaží zabrániť učiteľom a riaditeľom vykonávať ústavou zaručené právo štrajkovať," skonštatovala ISU.

Prečítajte si aj:

22. januára 2016 18:51

Účasť v štrajku potvrdilo 52 škôl z Trenčianskeho samosprávneho kraja
Na Slovensku je podľa údajov ministerstva školstva 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl.

sk
22. januára 2016 12:23

V Žilinskom kraji sa do štrajku učiteľov zapojí 87 z takmer 400 škôl
Do štrajku bolo o 10.17 h zapojených viac 10.500 učiteľov zo 622 škôl.

sk
22. januára 2016 10:52

Do štrajku sa zapájajú aj učitelia v Dúbravke, voľno dali dve školy
Z desiatich materských škôl sa do štrajku zapájajú len dvaja učitelia z MŠ Ožvoldíkova, prevádzky sa to však nedotkne.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 6:56

Generál Breedlove: Rozširovanie NATO nie je hrozbou
Suverénne štáty majú plné právo vybrať si, ktorým smerom sa chcú v súvislosti s bezpečnostnou politikou uberať, domnieva sa generál P Breedlove, bývalý vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe.

sk
dnes 5:30

Úvod týždňa bude slnečný. Čaká nás dnes prvý tropický deň?
Deň sa za tropický označuje vtedy, keď maximálna denná teplota vzduchu dosiahne 30 stupňov Celzia.

sk
včera 19:16

V pondelok nás čaká prvý tropický deň, predpovedajú meteorológovia
Deň sa za tropický označuje vtedy, keď maximálna denná teplota vzduchu dosiahne 30 stupňov Celzia.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac