Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

Riešenie klimatických otázok podľa eurokomisárky neohrozí zamestnanosť

Connie Hedegaardová Foto: TASR/Martin Baumann

Eurokomisárka ozrejmila, že pritvrdiť v tejto oblasti je dôležité aj preto, že európsky kontinent je najväčším importérom energie z okolitého sveta.

Bratislava 3. februára (TASR) – Eurokomisárka pre klímu Connie Hedegaardová prišla do Bratislavy predstaviť nový rámec EÚ pre klímu a energetiku do roku 2030. Európska komisia navrhuje okrem iného zníženie skleníkových plynov o 40 percent pod úroveň z roku 1990 a zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov na 27 percent. Stanovenými záväznými cieľmi, ktoré komisia oznámila 22. januára by sa mali zaoberať premiéri členských krajín už na marcovom zasadnutí Európskej rady.

„Domnievame sa, že keď budeme mať inteligentnú politiku v oblasti klímy a energetiky, nebude to mať za následok znižovanie počtu pracovných miest a nebude to mať negatívne dôsledky, ale práve naopak, prispeje to k rastu, prispeje to k vyrovnanej energetickej bilancii a rovnako k rastu pracovných miest,“ vyhlásila Hedegaardová na tlačovej konferencii v bratislavskom hoteli Radisson Blu Carlton.

Eurokomisárka ozrejmila, že pritvrdiť v tejto oblasti je dôležité aj preto, že európsky kontinent je najväčším importérom energie z okolitého sveta, pričom dnes dováža až 60 percent z celkovej spotreby energie a v prípade nekonania by sa toto číslo zvýšilo do roku 2030 až na 80 percent. Pripomenula, že vysoká energetická závislosť negatívne pôsobí na obchodnú bilanciu a Európa navyše „posiela peniaze rôznym režimom po svete“.

Podľa analýz Európskej komisie je zelený sektor jedno z troch odvetví s najväčším potenciálom priniesť v budúcnosti nové pracovné miesta. „Ak sa napríklad rozhodneme tu v Bratislave budovať energeticky účinnejšie budovy, tak niekto ich tu priamo na Slovensku musí postaviť. To sú pracovné miesta, ktoré ostávajú priamo u nás, lebo to nie je možné importovať z Číny,“ uviedla eurokomisárka.

Hedegaardová odmietla, že by sa ceny energií zvyšovali kvôli riešeniu klimatických otázok, alebo kvôli zelenej energii. Rast podľa nej spôsobuje nedostatočná energetická infraštruktúra, nedostatok medzinárodných prepojení energetických sietí aj neexistencia jednotného energetického trhu. Vyššie ceny energií tiež podľa eurokomisárky ukazujú, že podnikatelia s ňou pracujú hospodárnejšie.



Eurokomisárka pripomenula, že Slovensko je momentálne v EÚ na piatom mieste z pohľadu množstva využívanej energie. „Aj z tohto pohľadu by bolo veľmi dobré, keby priemyselné odvetvia na Slovensku začali byť energeticky efektívnejšie aj z hľadiska ich konkurencieschopnosti.



EÚ sa podľa eurokomisárky bude usilovať motivovať chudobnejšie členské štáty EU, aby investovali do inovácií v tejto oblasti. Pripomenula, že 20 percent celého rozpočtu, ktorý pôjde z EÚ smerom na Slovensko vrátane štrukturálnych fondov bude musieť naša krajina preinvestovať na aktivity, ktoré prispejú k budovaniu nízkouhlíkového hospodárstva.