Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Robert Fico pripúšťa referendum o migrantoch. Ak prejdú povinné kvóty

Predseda vlády SR Robert Fico reční na 53. schôdzi NR SR 23. júna 2015 v Bratislave. Poslanci Národnej rady SR začali diskutovať o riešení migračných výziev, ktorým aktuálne čelí Európska únia. Foto: TASR

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mohli na rokovaní Európskej rady zablokovať povinné kvóty pre migrantov.

Bratislava 23. júna (TASR) - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mohli na rokovaní Európskej rady zablokovať povinné kvóty pre migrantov. Ak sa to podarí a Európska komisia (EK) napriek tomu presadí povinné kvóty, vláda SR bude zvažovať vypísanie referenda k tejto téme. Vyhlásil to dnes v parlamente premiér Robert Fico (Smer-SD).

Informoval, že hovoril a bude hovoriť s partnermi z V4 s cieľom dohodnúť si postup. "Cieľom je dosiahnuť spoločnú deklaráciu V4, na základe ktorej odmietneme povinné kvóty. Text V4 môže zablokovať text, ktorý hovorí o povinných kvótach," povedal premiér.






Ak by sa to podarilo, podľa Fica nemožno zabrániť EK, aby pokračovala v príprave návrhu právneho predpisu, v ktorom sú zavedené povinné kvóty. Ako uviedol, je otázne, či krajiny, ktoré nesúhlasia s povinnými kvótami, sú schopné vytvoriť tzv. blokačnú menšinu, ktorá by zabránila tomu, aby boli kvóty záväzné pre všetky krajiny EÚ.


"Ak dôjde k situácii, že sa nám podarí vyradiť z textu návrhov záverov Európskej rady texty o povinných kvótach a napriek tomu komisia prijme právny predpis, ktorý povinné kvóty zavedie, je našou povinnosťou uvažovať, ako sa postavíme k takémuto rozhodnutiu Európskej komisie. Samozrejme s ním súhlasiť nebudeme," vyhlásil Fico.



Za vládu SR a vládnu väčšinu oznámil, že bude zvažovať aj možnosť vyhlásenia referenda cez uznesenie Národnej rady SR. "Je to možno cesta, ako sa vyhnúť dôsledkom rozhodnutia EK, s ktorým vláda SR jednoducho súhlasiť nemôže," uviedol premiér.

Fico trvá na tom, že povinné kvóty nie sú správnym riešením migračných tlakov. "Kvóty situáciu žiadnym spôsobom systémovo nevyriešia. Naopak, spôsobia, že celý problém sa k nám vráti ako bumerang s ešte väčšou intenzitou," zdôraznil Fico. Premiér je za to, aby sa členské krajiny mohli dobrovoľne, aj s prihliadnutím na vlastné možnosti, rozhodovať, či a ako sa zapoja do presídľovania alebo premiestnenia migrantov.

Slovensko sa podľa Fica hlási k princípu solidarity, tá sa ale nesmie podľa neho zúžiť na to, že budeme bez rozmyslu automaticky prijímať utečencov. Slovensko je podľa premiéra pripravené poskytovať podporu migráciou najviac postihnutým európskym krajinám.

Pripomenul, že SR pomáha pri zlepšovaní podmienok vo viacerých rozvojových krajinách a krízových oblastiach. "Poskytujeme humanitárnu pomoc aj utečencom zo Sýrie. Ako jediná krajina schengenského priestoru realizujeme humanitárny transfer osôb, ktoré sa ocitli v bezprostrednom ohrození života a potrebujú urýchlene opustiť krajinu svojho pobytu, pričom väčšinou ide o matky s deťmi," opísal Fico.



Za absolútnu prioritu pri riešení súčasnej situácie považuje opatrenia, ktoré zamedzia nekontrolovaným masovým prílevom migrantov z Ázie a Afriky do Európy. "Trvácne a efektívne riešenie otázky nelegálnej migrácie by malo byť založené najmä na aktivitách v tretích krajinách. Musíme sa zamerať na hlavné príčiny v krajinách tranzitu, ako aj pôvodu," povedal premiér. V krajinách, z ktorých ľudia najviac odchádzajú do Európy, by mohli podľa neho vzniknúť bezpečné zóny. Problém migrácie treba podľa Fica riešiť tam, kde vzniká, a nie povinnými kvótami.

Fico zároveň odsúdil akékoľvek formy násilia, ktoré boli predstavené skupinami extrémistov v sobotu (20.6.) v Bratislave. "Musíme urobiť všetko preto, aby sa nepokúšali vytĺkať kapitál z témy migrantov," povedal. Ocenil prácu polície. Zamyslel sa, či by nebolo dobré upraviť do budúcnosti zákony tak, aby najmä samosprávy mohli zakázať zhromaždenia podobného typu. Súčasné opatrenia sú podľa neho vágne.