Slovensko

Rodičia i priatelia školy podporili učiteľov v boji za lepšie školstvo

TASR, 10. februára 2016 20:41

Medzi účastníkmi zhromaždenia na Námestí SNP v Bratislave boli aj zástupcovia mimobratislavských škôl.

Na archívnej snímke protestné zhromaždenie učiteľov, ktoré zorganizovala Iniciatíva slovenských učiteľov. V Bratislave, 25. januára 2016. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 10. februára (TASR) – Viac ako 1000 ľudí sa dnes zišlo na Námestí SNP v Bratislave na stretnutí učiteľov, rodičov a priateľov školy. Spoločne vyjadrili podporu požiadavke, aby sa školstvo stalo skutočnou a nielen proklamovanou prioritou pri spravovaní krajiny.

Medzi účastníkmi zhromaždenia boli aj zástupcovia mimobratislavských škôl. Transparentmi, ktoré mali v rukách vyjadrovali príslušnosť ku školám v Martine, Košiciach, Žiline, Trenčíne či Partizánskom.

Jeden z organizátorov akcie, Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) vidí v dnešnej akcii a účasti na nej dôkaz, že boj za učiteľské požiadavky je oprávnený a že je prejavom spoločného úsilia. "To spojenie je v tom, že všetkým nám záleží na budúcnosti našej krajiny a chceme, aby naše deti mali kvalitné vzdelanie," uviedol Crmoman.

Medzi rečníkmi, ktorí sa objavili na pódiu, boli aj rodičia žiakov zo Spojenej školy na Novohradskej ulici v Bratislave, ktorí sa rozhodli vyjadriť svoju podporu učiteľským požiadavkám tým, že svoje deti nebudú počas nasledujúcich piatkov posielať do školy. Takto chcú postupovať podľa vlastných slov dovtedy, "kým vládni činitelia nezačnú konštruktívne rokovať s Iniciatívou slovenských učiteľov". Ako povedal Štefan Dobák, jeden z iniciátorov tohto kroku, rodičia, ktorí sa pre tento prejav solidarity rozhodli sa dovtedy nepoznali. "Spojilo nás však to, že chceme verejne a nahlas dať vedieť, že v tom učitelia nie sú sami," povedal Dobák.

Za pedagógov sa k účastníkom zhromaždenia prihovorili riaditeľka ZŠ Karloveská v Bratislave Eva Horníková. Na tejto škole sa do štrajku zapojili všetci pedagogickí zamestnanci a vyučovanie bolo na 15 dní prerušené. Horníková však zdôraznila, že učitelia aj v tomto období vyučovali. "Robili sme tak osobnými príkladmi a postojmi. Ukázali sme našim žiakom, že žijeme v demokratickej krajine, že každý z nás je dôležitý a má právo vyjadriť svoj názor aj takou formou ako je štrajk," uviedla Horníková. Rodičom poďakovala za podporu a prisľúbila, že aj za nich a ich deti budú učitelia bojovať za lepšie školstvo. "Vaše deti sú aj našimi a zaslúžia si plnohodnotné vzdelávanie," zdôraznila.

Matej Stano z Iniciatívy Veda chce žiť deklaroval podporu vedcov v boji učiteľov za lepšie školstvo. Školstvo a vedu obrazne označil za súčasť jedného ekosystému na strome vzdelanosti. "Žiadnemu stromu sa však nedarí v podmienkach s nedostatkom vlahy a neustálymi poryvmi vetra, bohužiaľ, naša krajina je takým prostredím," povedal Stano.

ISU od 15. februára prerušuje štrajk, do ktorého nespokojní učitelia vstúpili v pondelok 25. januára. Učitelia tak prechádzajú do štrajkovej pohotovosti. Podľa Vladimíra Crmomana však ich boj za splnenie požiadaviek pokračuje. Štrajkovú štafetu preberajú vysokoškolskí pedagógovia, ktorí vytvorili Iniciatívu vysokoškolských učiteľov (IVU). V utorok (9.2.) vstúpili do štrajkovej pohotovosti a hrozia ostrým štrajkom od 15. februára.

Prečítajte si aj:

9. februára 2016 14:38

SaS: Učiteľom sa podarilo obrátiť diskusiu naspäť k pálčivým problémom
Strana zároveň s poľutovaním konštatuje, že vládna strana Smer-SD nedokázala nájsť na problémy v zdravotníctve a školstve odpovede.

sk
8. februára 2016 14:48

Akademická obec na FiF UK vyjadrila podporu štrajkujúcim učiteľom
Študenti, pedagógovia a vedenie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave učiteľov podporili na spoločnom zhromaždení v priestoroch fakulty.

sk
29. januára 2016 21:04

Sme na vás hrdí, odkázal z tribúny M. Handzuš štrajkujúcim učiteľom
Na školách, kde sa niektorí pedagógovia zapojili do štrajku, sú hodiny suplované, prípadne je vyučovanie skrátené. Správu priebežne aktualizujeme. video

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 18:51

Chystáte sa na Srí Lanku? Pozor, vyčíňa tam horúčka dengue
Vyčíňa tam viac ako obvykle, ide o vyše štvornásobný nárast počtu nakazených (81.000).

sk
včera 18:13

Šariš a Zemplín zasiahli silné búrky.V Gribove je mimoriadna situácia
Silná búrka tu pováľala stromy, vietor strhol strechu z domu smútku aj z jedného rodinného domu, v ktorom žije sedem ľudí. V obci je poškodené aj elektrické vedenie. video

sk
včera 16:46

Slovensko má pestré zásoby nerastov, no ťaží sa len málo z nich
Najvýznamnejším ťaženým nerastom sú vápence a cementárske suroviny, ďalej je to magnezit, zlato, hnedé uhlie - lignit, dolomit, bentonit a stavebný kameň.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac