Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Slovensko

Rok po proteste sa učitelia znova pustili do boja za lepšie podmienky

Vo štvrtok 13. septembra 2012 o 06.00 h odštartoval jednodňový výstražný štrajk, ktorý prebieha na všetkých typoch škôl a skončí sa o 18.00 h. Na snímke štrajk učiteľov na Gymnáziu Ladislava Sáru v Bratislave, 13. septembra 2012. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa údajov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku účasť nahlásilo vo väčšine krajov okolo 90 percent základných vrátane materských škôl.

Bratislava 13. septembra (TASR) – Presne rok po proteste tisícok učiteľov pred Úradom vlády SR sa zamestnanci školstva znova púšťajú do boja za vyššie platy a viac prostriedkov na vzdelávanie. Dnes o 06.00 h odštartoval jednodňový výstražný štrajk, ktorý prebieha na všetkých typoch škôl a skončí sa o 18.00 h.

Podľa údajov Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV), ktorý štrajk organizuje, účasť nahlásilo vo väčšine krajov okolo 90 percent základných vrátane materských škôl, v Trnavskom či Trenčianskom kraji dnes štrajkuje približne 80 percent ZŠ, v Banskobystrickom 85 percent. Spomedzi stredných škôl sa vo väčšine krajov zapája okolo 70 percent. Štrajku sa zúčastňuje aj necelá tretina vysokých škôl.

Vláda musí nájsť peniaze pre učiteľov, tvrdia bugárovci

Strana Most-Híd podporuje dnešný štrajk učiteľov. Zdôrazňuje, že vláda musí napriek potrebe a nevyhnutnosti konsolidácie verejných financií nájsť zdroje a vyjsť v ústrety požiadavkám učiteľov.

"Požiadavky, i keď sa zdá, že sa týkajú len učiteľov, sú požiadavkami, splnenie ktorých umožní učiteľom lepšie a kvalitnejšie vzdelávať naše deti. Vzdelaná populácia na každej úrovni školstva je nevyhnutným predpokladom pre lepšiu, kvalitnejšiu a prosperujúcejšiu spoločnosť a prosperujúci štát," zdôrazňuje Most-Híd vo svojom stanovisku k štrajku.

Podpora učiteľom aj nepedagogickým zamestnancom je podľa bugárovcov potrebná. Strana zdôrazňuje aj potrebu dialógu s kompetentnými, po ktorom volajú štrajkujúci učitelia. "Základom úspechu v každom spore je konštruktívny dialóg, v ktorom zúčastnené strany nájdu spoločnú reč a prejavia vzájomný rešpekt," píše Most-Híd.
Ako bude na jednotlivých školách štrajk prebiehať, určujú tamojšie štrajkové výbory. Odborový zväz školám odporučil, aby sa dnes medzi 09.00 a 10.00 h stretli so štrajkujúcimi pred školou alebo vo foyer, prečítali vyhlásenie, a aby štrajkové výbory oslovili miestne médiá. Viaceré bratislavské školy, ktoré TASR v stredu (12.9.) kontaktovala, však uviedli, že sa združovať nebudú. Štrajk chcú realizovať tak, že učitelia zostanú doma.

Aj keď účasť na štrajku odmietlo Združenie katolíckych škôl Slovenska (ZKŠS), odborový zväz registruje zatiaľ šesť základných a päť stredných cirkevných škôl, ktoré sa do boja za lepšie podmienky zapoja. Podľa údajov odborového zväzu bude štrajkovať aj vyše 80 súkromných škôl.
Odborári nevylúčili ďalší štrajk, najprv však chcú rokovať

Odborári hodnotia dnešný výstražný štrajk pozitívne. Už budúci týždeň chcú zasadnúť za rokovací stôl so šéfmi rezortu školstva, financií a práce, a tiež so zástupcami zamestnávateľov v školstve. Po rokovaniach rozhodne o ďalšom postupe rada zväzu.

"V prípade neúspechu na rokovaniach stanovíme ďalší postup,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii líder Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek s tým, že nemožno vylúčiť ďalší štrajk. „Je možné, že rada zväzu rozhodne o takomto postupe, v súčasnosti na to nemáme mandát, aby sme vyhlásili ďalší štrajk,“ doplnil Ondek. Pri rokovaní chcú dosiahnuť rast tarifných platov pre všetkých zamestnancov školstva minimálne o 10 percent v budúcom roku. O kompromisoch pred rokovaním hovoriť nechcú.
Štrajkom chcú školskí zamestnanci povedať nie návrhu štátneho rozpočtu v kapitole školstva, nedostatočnému mzdovému ohodnoteniu zamestnancov a škrtaniu výdavkov v rezorte, ktorý podľa nich pomáha spoločnosť vyviesť z krízy. O štrajku rozhodli odborári koncom augusta. Okrem nízkych platov sa zväzu nepáči návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Odborári požadujú, aby platy odborných a pedagogických zamestnancov boli na úrovni 1,2- až 2,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Reálne platy školských zamestnancov by v roku 2013 mali podľa odborárov porásť minimálne o 10 percent. Podľa lídra odborového zväzu Pavla Ondeka platy niektorých nepedagogických zamestnancov nedosahujú ani minimálnu mzdu.



Odborári požadujú posilniť štátny rozpočet v kapitole školstva

Žiaci si dnes do lavíc nesadli. Na snímke prázdna učebňa na ZŠ Pavla Marcelyho na Drieňovej ulici v Bratislave.
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Okrem toho odborový zväz požaduje posilniť štátny rozpočet na roky 2013-2015 v kapitole školstva. Systémovo by sa podľa ich požiadaviek mali zvyšovať aj finančné zdroje investované do školstva tak, aby podiel HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ. Od štrajku odborový zväz očakáva ústretovosť zo strany vlády SR, aby sa vážne zaoberala súčasnou nepriaznivou finančnou situáciou v školstve a podhodnotením rezortu, vedy a výskumu.

Podobný motív ako ten dnešný mal aj 12-hodinový výstražný štrajk v júni 2003. Zapojilo sa doň približne 92 percent škôl a školských zariadení a 87 percent z celkového počtu zamestnancov školstva. Cieľom štrajku bolo dôrazne upozorniť na neriešenie pretrvávajúcich problémov pri zabezpečovaní riadnej prevádzky škôl a školských zariadení, ako aj na neprimerané sociálne postavenie zamestnancov školstva a ich nízke odmeňovanie. V máji toho istého roka uskutočnili učitelia a nepedagogickí zamestnanci protestné zhromaždenia vo väčšine krajských a okresných miest.

Podporu štrajku vyjadrili aj doktorandi

Asociácia doktorandov Slovenska (ADS) vyjadrila podporu dnešnému výstražnému štrajku zamestnancov školstva, ktorý vyhlásil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. "Asociácia doktorandov Slovenska si myslí, že zlepšenie postavenia pedagogických zamestnancov a vyššie ohodnotenie pedagógov prispeje k zvýšeniu kvality vzdelávania," píše sa v stanovisku predsedníctva ADS.

Doktorandi sa stotožňujú s vyjadrením Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ), podľa ktorej dnešná akcia prispeje k zvyšovaniu kvality slovenského školstva. "Nedostatočné finančné ohodnotenie pedagógov na základných školách nepriaznivo vplýva na kvalitu poskytujúceho vzdelania, keďže pedagóga nielenže nemotivuje v podávaní lepších výsledkov, ale zároveň znižuje záujem absolventov stredných škôl pokračovať v štúdiu pedagogických odborov," uviedla rada začiatkom tohto týždňa.

Podstatnou súčasťou budovania vedomostnej spoločnosti je podľa ŠRVŠ práve kvalitné vzdelávanie, ktoré nie je možné bez dostatočného finančného ocenenia a materiálneho zabezpečenia učiteľov. Vysokoškoláci sa domnievajú, že k zlepšeniu situácie by prispelo zvýšenie finančných dotácií do rezortu školstva a zavedenie spravodlivého motivačného systému odmeňovania pedagogických zamestnancov.


SDKÚ-DS podporuje požiadavky učiteľov, na ťahu je socialistická vláda istôt

Viliam Novotný
Foto: TASR/Martin Baumann
Opozičná SDKÚ-DS plne podporuje oprávnené požiadavky učiteľov a zamestnancov školstva, keďže nikto na Slovensku zrejme nepochybuje, že učitelia si desaťpercentné zvýšenie miezd zaslúžia. Na dnešnom brífingu to vyhlásil podpredseda SDKÚ-DS Viliam Novotný s tým, že vo všetkých regiónoch SR sú priemerné mzdy učiteľov o poznanie nižšie, ako priemerná mzda v národnom hospodárstve.

"Zastávame názor, že požiadavky učiteľov vláda Ivety Radičovej nestihla splniť, ale na ťahu je socialistická vláda istôt pre občanov Roberta Fica," zdôraznil Novotný. SDKÚ-DS navyše podľa jeho slov vysoko hodnotí aj zdržanlivosť a striedmosť učiteľov v ich požiadavkách. "Mne ich protest pripomína protest sestier z roku 2011, ktoré sa veľmi trpezlivo a húževnato dožadovali splnenia 20 rokov neplnených požiadaviek. Vláda Ivety Radičovej sa k ich požiadavkám postavila veľmi ústretovo, mnohé sa podarilo splniť," pripomenul Novotný.

Tieto striedme požiadavky učiteľov sú však podľa jeho slov v ostrom kontraste s tým, čoho sme boli svedkami pri požiadavkách lekárskych odborárov, ktorí požadovali stopercentné zvýšenie platov. Bývalá vláda schválila v ich prípade 30-percentné zvýšenie.

Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý podotkol, že základný argument vlády proti učiteľom je, že nie sú peniaze a musí sa konsolidovať. "Vláda však nehovorí pravdu. Má pripravené prioritné oblasti v rozpočte, kde nad rámec konsolidácie chce mať odložené peniaze na svoje priority. Len sa musí rozhodnúť, či prioritami sú strategické zákazky pre svojich sponzorov, alebo je to zvýšenie platov učiteľov," odkázal Beblavý. Navyše podľa jeho slov poradca ministra financií dnes ráno vyhlásil, že štrajk učiteľov je oprávnený a učiteľom treba vyhovieť. "Očakávame teda, že rezort financií tie peniaze nájde," povedal.

SDKÚ-DS ako opozičná strana peniaze učiteľom dať nemôže, no chce im pomôcť aspoň v posilnení ich postavenia. "Učiteľské odbory žiadajú aj zlepšenie postavenia učiteľa. Jedna z vecí, ktorá ich najviac trápi, je zloženie rady školy, ktorá vyberá, kontroluje a odvoláva riaditeľa. Ak je slabá, riaditeľ nemá protiváhu. Dnes sú v rade viac zastúpení zriaďovatelia školy a menej učitelia a rodičia. Náš návrh to má zmeniť tak, aby mali silnejšie postavenie práve učitelia aj rodičia," vysvetlil. SDKÚ-DS sa zmenu pokúsi presadiť cez pozmeňovací návrh k školským novelám, ktorými by sa mal parlament zaoberať na budúci týždeň.